PSG revine "la locul crimei". Campionii Franţei încă nu au uitat dezastrul cu Barcelona. Messi şi Neymar pot fi adversari!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 14.12.2020, 11:47

Messi şi Neymar

Profimediaimages

Messi şi Neymar au răpus-o în 2017 pe PSG

Pe 8 martie 2017 s-a consemnat una dintre cele mai mari răsturnări de scor din istoria fotbalului. PSG a câştigat cu 4-0 meciul tur, de pe Parc de Princes, dar a fost „demolată” în Catalonia. Neymar a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din carieră şi, la nici jumătate de an distanţă, a schimbat taberele.

Barcelona – PSG, şocul din optimile de finală ale UEFA Champions League

Barcelona şi PSG au fost şi atunci adversare în „optimi”. Nimic nu anunţa rezultatul din prima manşă, când Angel di Maria (18, 55), Draxler (40) şi Edinson Cavani (71) au marcat într-o victorie uriaşă, cu 4-0. Starurile lui Unai Emery păreau să-şi fi asigurat calificarea în turul următor, dar pentru ei a venit „coşmarul” de pe Camp Nou.

Luis Suarez a deschis scorul chiar în debutul meciului retur şi minunea părea posibilă. La pauză a fost 2-0, după autogolul lui Kurzawa. După pauză s-a făcut remarcat şi Messi, care a punctat din penalty şi catalanii mai aveau nevoie de un singur gol pentru a trimite disputa în prelungiri.

Edinson Cavani a redus din diferenţă şi Barcelona mai avea nevoie de trei reuşite pentru a se califica. Scorul a rămas neschimbat până în minutul 88, când s-a descătuşat Neymar. Brazilianul a reuşit „dubla” în decurs de trei minute! Mai mult, i-a pasat decisiv lui Sergi Roberto, care a făcut 6-1 şi a declanşat fiesta în Spania.

Neymar a suferit o accidentare îngrozitoare

Rămâne de văzut dacă Neymar va putea reveni pe Camp Nou. Starul lui PSG tocmai s-a „rupt” în derby-ul cu Olympique Marseille, scor 0-1. A suferit o accidentare horror şi a ieşit pe targă. Încă nu se ştie dacă are nevoie de operaţie.

Meciul tur dintre Barcelona şi PSG se va disputa pe 16 februarie 2021. Echipa calificată în sferturile de finală se va decide la Paris, pe 9 martie!

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

23:26 „Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 23:18 Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren 23:11 „Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 23:07 Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi 22:57 Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB 22:36 Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte 22:30 Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR 22:10 „O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a! 22:03 VIDEO„Made in Romania”, varianta Parma! Imagini de senzaţie cu Dennis Man şi Valentin Mihăilă 21:38 „Nu mai pot să stau în poartă!” Ionuț Gurău și-a făcut praf colegii după UTA – FCU Craiova 3-1! Război în vestiarul oltenilor Vezi toate știrile