Închide meniul

Răzvan Burleanu s-a întors cu gânduri mărețe de la gala “FIFA The Best”: “Vrem să avem cel puțin un jucător român acolo, în 5-10 ani!”

Cosmin Cioboată Publicat: 2 martie 2023, 15:37

Comentarii
Răzvan Burleanu s-a întors cu gânduri mărețe de la gala “FIFA The Best”: “Vrem să avem cel puțin un jucător român acolo, în 5-10 ani!”

Răzvan Burleanu a fost prezent la gala "FIFA The Best" / FIFA TV

Răzvan Burleanu s-a întors cu gânduri mărețe de la gala “FIFA The Best”. Președintele FRF a fost prezent la prestigioasa ceremonie organizată de forul suprem, la Paris. Membru în consiliul FIFA, Burleanu a avut cel mai bun loc din sală. Șeful Federației a stat în primul rând, alături de președintele lui PSG, Nasser Al-Khelaifi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Camerele TV l-au surprins în repetate rânduri pe Răzvan Burleanu în timpul galei, inclusiv înainte ca Lionel Messi să primească trofeul pentru “Fotbalistul anului”.

Răzvan Burleanu s-a întors cu gânduri mărețe de la gala “FIFA The Best”

Revenit în țară după experiența memorabilă de la Paris, Burleanu a făcut un anunț răsunător. Președintele FRF își dorește ca fotbalul românesc să se dezvolte atât de mult încât, peste 5 sau 10 ani, țara noastră să aibă cel puțin un jucător nominalizat la gala “FIFA The Best”.

Răzvan Burleanu a amintit faptul că Federația are o strategie bine pusă la punct, care ar urma să dea roade pe termen mediu și lung.

“Obiectivele înalte sunt cele care te ajută permanent în viață”, a anunțat Răzvan Burleanu.

Reclamă
Reclamă

Șeful Federației își dorește ca România să aibă cât mai mulți jucători care să evolueze în campionatele de top din Europa.

“Pentru mine a fost o sursă de motivare suplimentară. În sensul în care, când participi la un asemenea eveniment, trebuie să pleci de acolo cu această motivație. Aș vrea să transpunem în ceea ce facem la nivelul FRF, în depunerea unui efort și mai mare în ceea ce privește implementarea strategiei tehnice. Din 2021, avem un asemenea document, care sintetizează foarte bine toate acțiunile noastre.

Răzvan Burleanu visează ca jucătorii români să ia cu asalt Europa: “E un obiectiv realizabil!”

Ne dorim ca, peste 5 sau 10 ani, pe o asemenea scenă, când are loc o asemenea ceremonie, să avem cel puțin un jucător român. Eu chiar cred acest lucru, pentru că obiectivele înalte sunt cele care te ajută permanent în viață și în activitatea dintr-un întreg ecosistem pe care dorești să-l influențezi. Dorința aceasta vreau să ne ghideze toate acțiunile.

Reclamă

Fără obiective înalte, care presupun ca întreg ecosistemul fotbalistic din România să contribuie la formarea unor jucători români adaptați fotbalului european, nu am putea să mai vorbim de înaltă performanță. Obiectivul pe care îl avem noi astăzi, ca federație, împreună cu cluburile, prin dialogul deschis cu cele mai importante academii de fotbal din România, este să pregătim fotbaliști adaptați fotbalului european de cel mai înalt nivel.

În momentul în care vom putea să producem un asemenea profil de jucători, cu siguranță și rezultatele cluburilor în competițiile europene vor fi mai bune. Cu siguranță rezultatele financiare ale cluburilor vor fi mai bune.Și, bineînțeles, rezultatele echipelor naționale vor performa și ele, în mod automat.

După care, cu cât vom crește numărul jucătorilor români, care să joace în Europa la cel mai înalt nivel, ne vom îndrepta spre acest obiectiv, care poate fi realizabil, să avem un jucător român pe o asemenea scenă, în primul ’11’ la nivel mondial”, a declarat Răzvan Burleanu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

A fost eliminat prea uşor Ştefan Târnovanu, în FCSB - Farul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:44
Jucătorul făcut praf de Gigi Becali după FCSB – Farul a primit o ofertă din Liga 1
12:50
VideoCursa de Formula 2 din Belgia s-a încheiat sub steag roşu! Alexander Dunne s-a impus la Spa
12:46
VIDEOShow în vestiar după victoria cu FCSB: Ianis Zicu şi-a filmat jucătorii care dansau pamporea
12:22
Marius Şumudică a distrus vedeta FCSB-ului, după înfrângerea cu Farul: “Indolent, lent! Nu îmi venea să cred”
11:53
“Neverosimil!” Verdictul specialistului după controversele din FCSB – Farul 1-2: “Să mai pună mâna pe carte”
11:29
Cursa Marelui Premiu al Belgiei LIVE VIDEO (15:45, Antena 1 și AntenaPLAY). Norris, în pole la Spa
1 Gigi Becali vrea să dea afară un jucător de la FCSB, după eşecul cu Farul: “A pierdut toate mingile” 2 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 3 Ştefan Târnovanu a dezvăluit ce i-a spus, de fapt, arbitrului Găman, înainte să fie eliminat în FCSB – Farul 1-2: “E vina mea” 4 “A venit Găman şi ne-a luat punctele”. Florin Tănase, discurs dur după ce FCSB a fost învinsă de Farul 5 Lovitură pentru Dinamo. Echipa de play-off care a intrat în cursa pentru transferul lui Marius Ştefănescu 6 Constantin Popovici, ce performanţă pentru România: bronz la Campionatele Mondiale de nataţie
Citește și