Anunțul făcut de Cremonese după gafa colosală comisă de Ionuț Radu în prelungiri: “Așa suntem noi!”

Avatar photo

De Cosmin Cioboată
Publicat: 16 august 2022, 14:52

Cremonese a făcut un anunț ferm după gafa colosală comisă de Ionuț Radu în prelungirile meciului cu Fiorentina, din prima etapă a sezonului din Serie A. Goalkeeper-ul român a scăpat mingea în poartă, la o centrare simplă expediată în careu de gazde, în secundele de final ale partidei.

Ionuț Radu, dărâmat la finalul meciului Fiorentina - Cremonese 3-2

Ionuț Radu, dărâmat la finalul meciului Fiorentina - Cremonese 3-2 / Profimedia

Din cauza autogolului uluitor al lui Radu, din minutul 90+5, Cremonese a pierdut dramatic, scor 2-3, primul meci după promovarea în Serie A.

Cei de la Cremonese au făcut “scut” în jurul românului și au anunțat că “pierd și câștigă ca o echipă”. Formația italiană a postat un mesaj pe rețelele sociale în care i-a luat apărarea lui Ionuț Radu, după ce portarul de 25 ani a debutat cu stângul în noua stagiune, la noua sa echipă.

„Fiecare jucător al lui Cremonese face parte dintr-o familie, dintr-o societate, dintr-un grup. Fiecare laudă și fiecare critică la adresa unei singure persoane este întotdeauna îndreptată către întreaga echipă.

Pentru că așa suntem noi, uniți atât pe teren cât și în afara lui, la bine și mai ales la greu. Am scris-o după meci: am pierdut ca o echipă, vom câștiga ca o echipă”, a scris Cremonese, pe contul oficial de Facebook.

Alături de textul superb, italienii au atașat și o fotografie cu întreaga echipă înaintea meciul cu Fiorentina.

Ionuț Radu, apărat de Cremonese după gafa uriașă din prelungiri
Ionuț Radu, apărat de Cremonese după gafa uriașă din prelungiri / Facebook Cremonese

La rândul său, antrenorul lui Cremonese, Massimiliano Alvini, l-a încurajat pe Ionuț Radu după gafa care a decis soarta meciului cu Fiorentina:

„I-am spus lui Ionuț Radu să țină capul sus. Greșeala aia nu există. Sunt foarte mulțumit de prestația lui. Este un mare portar căruia i s-a dat o etichetă pe care nu o merită”, a spus Massimiliano Alvini, potrivit Tuttomercatoweb.

Gazzetta dello Sport nu-l iartă pe Ionuţ Radu, după autogolul incredibil din partida Fiorentina – Cremonese 3-2

Celebra publicaţie italiană titrează faptul că, până la autogolul din ultimul minut, Ionuţ Radu a avut o evoluţie foarte bună. Cu toate acestea, gafa din minutul 90+5 este una greu de trecut cu vederea, fiind comparată cu o „crimă” pentru Cremonese.

„Încă o greşeală răsunatoare din partea lui Ionuţ Radu, după cea comisă în aprilie, în înfrângerea lui Inter cu Bologna. Până la momentul erorii, acesta a fost unul dintre cei mai buni de pe teren, cu intervenţii foarte bune care au salvat rezultatul. Nu este o greşeală care să afecteze clasamentul, (n. r. precum cea de la Inter), dar una care să-i afecteze starea”, au titrat cei de la Gazzetta dello Sport.

„Două intervenții bune, unele ieșiri nepotrivite. Apoi crimă: înscrie în propria poartă”, au mai scris italienii, care i-au acordat nota 4 lui Ionuţ Radu, cea mai mică din cadrul echipei sale, Cremonese.

21:25 CS Mioveni – FC U Craiova 1948 2-2. Remiză spectaculoasă la Mioveni! Buziuc a reuşit o „dublă” de senzaţie. George Ganea l-a salvat pe Marius Croitoru 21:10 LIVE BLOG | Robert Lewandowski, gol superb în Mallorca – Barcelona! Lionel Messi a marcat cu o execuţie fabuloasă în PSG – Nice. Meciurile zilei, AICI 20:40 Gestul lui George Ogăraru, după ce Vasili Hamutovski a fost arestat în Belarus: „Şoc este un cuvânt potrivit!” 20:35 Mircea Lucescu, aproape de a fi dat afară de la Dinamo Kiev! Anunţul făcut în Ucraina: „Fobaliştii nu îi mai cântă ode!” 19:49 Clasamentul final pentru Balonul de Aur 2022 ar fi fost dezvăluit! Karim Benzema, fără rival. Surprize mari pe listă 18:48 Gică Hagi, discurs răscolitor: „Nu cred că nu poţi să găseşti 20 de băieţi! Dacă nu, înseamnă că trebuie să ne lăsăm!” 18:41 Gigi Becali, „spaima cazinourilor”. Dezvăluiri uluitoare despre patronul FCSB: „Nu am văzut așa ceva în viața mea!” 18:18 Dan Petrescu, un car de nervi: „Mai contează ce vrea antrenorul? Nu eu i-am pierdut pe jucători, CFR Cluj i-a pierdut!” 17:53 Gestul radical făcut de Nicolae Dică pentru a duce FCSB în playoff: „E pus în vestiar, sper să realizeze că nu e ok!” 17:28 FotoDramă amoroasă în familia bărbatului care a avut o relaţie cu cea mai cunoscută amantă: „Neatașată, singură, nemăritată! În sfârşit, sunt fericită”
Ionuţ Radu, în tricoul României
Liga Naţiunilor • 23 sept., 21:42
Ionuţ Radu debutează la naţionala României! Le-a luat faţa lui Horaţiu Moldovan şi Ştefan Târnovanu
Helmut Duckadam, în timpul unui interviu
Echipa naţională • 21 sept., 20:06
Pariul lui Helmut Duckadam pentru postul de portar la echipa naţională: „L-aş alege pe el. E de viitor”
Ionuț Radu a încasat 3 goluri în Cremonese - Lazio
Serie A • 18 sept., 17:30
Ionuț Radu a încasat 3 goluri în prima repriză din Cremonese – Lazio! Portarul român, o nouă gafă cu 5 zile înaintea meciului cu Finlanda