Cristi Chivu, la un pas de a scrie istorie. Borna impresionantă pe care o poate stabili, în al doilea meci la Parma

Publicat: 27 februarie 2025, 19:22

Comentarii
Cristi Chivu, la un pas de a scrie istorie. Borna impresionantă pe care o poate stabili, în al doilea meci la Parma

Cristi Chivu, înaintea meciului Parma - Bologna / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Cristi Chivu poate scrie istorie, în al doilea meci ca antrenor la Parma. Fostul internaţional român va stabili o bornă impresionantă la formaţia italiană, în cazul în care „cruciaţii” vor câştiga partida cu Udinese.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristi Chivu a avut un debut perfect la Parma. „Cruciaţii” au învins-o cu 2-0 pe Bologna, într-un meci în care Dennis Man a oferit o pasă decisivă.

Cristi Chivu, la un pas de a scrie istorie la Parma

În această etapă, Parma se va deplasa pe terenul celor de la Udinese. Partida din etapa a 27-a din Serie A se va disputa sâmbătă, de la ora 21:45.

În cazul în care Parma se va impune, Cristi Chivu ar intra definitiv în istoria clubului şi va deveni primul antrenor care reuşeşte să câştige primele două meciuri, pe banca „cruciaţilor”, notează parmalive.com.

Graţie succesului înregistrat de Parma, la primul meci cu Cristi Chivu antrenor, fostul internaţional român a intrat deja într-un top select. Acesta este doar al treilea antrenor care debutează cu victorie pe banca „cruciaţilor”, după Carlo Ancelotti, în 1996, şi Pietro Carmignani, în 2001.

Reclamă
Reclamă

Totodată, Cristi Chivu este primul antrenor străin care a înregistrat o victorie, la primul meci pe banca Parmei.

Parma are nevoie de victorie, în duelul cu Udinese, pentru a se îndepărta de locurile direct retrogradabile. „Cruciaţii” ocupă locul 17, având 23 de puncte, după 26 de meciuri jucate.

Cu ce antrenor de top a fost comparat Cristi Chivu, după primul meci la Parma

Ilie Dumitrescu l-a comparat pe Cristi Chivu cu un antrenor de top, după primul meci bifat pe banca celor de la Parma. „Mister” a transmis că fostu fundaş al naţionalei i-a adus aminte de Jose Mourinho.

Reclamă

„Și-a pus amprenta foarte rapid. A intrat consistent cu un 4-3-3, mi s-a părut că are niște principii foarte clare.

Mi-a adus aminte, în multe momente de Mourinho. Apropo de spații reduse, de echipă scurtă, de presing de întâmpinare agresiv și de un plus față de meciurile din trecut cu Pecchia (n.r. – Fabio Pecchia, fostul antrenor al Parmei).

Parcă la jocul fără minge, și cei trei din față, dar și îngtreaga echipă, a avut o agresivitate în plus. Ceea ce înseamnă că în scurtul timp pe care l-a avut la dispoziție, Cristi Chivu a reușit să lucreze foarte mult în zona asta de determinare, atitudine, spații reduse, o echipă scurtă. Nu le-a dat foarte multe spații celor de la Bologna, o echipă puternică”, a declarat Ilie Dumitrescu, conform digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

E Denis Drăguş soluţia perfectă pentru atacul FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:39 7 aug.

Angelescu a intervenit după UTA – Rapid: „Penalty!”. A anunţat cu ce jucător negociază pentru transfer

23:28 7 aug.

„Arbitrul știe că a greșit!” Stojilkovic a spus clar ce s-a întâmplat la faza penalty-ului din prelungiri

23:25 7 aug.

După 4 meciuri cu Pancu, Alex Dobre a numit diferenţa faţă de perioada Gâlcă

23:14 7 aug.

Pancu, cucerit de noua achiziție după primul meci: „Nu ai cum să dai greș cu așa jucător!” Ce spune de penalty-ul cerut

23:11 7 aug.

FotoRapid a cerut penalty la ultima fază a meciului cu UTA! Săpunaru, verdict imediat: „Se vede clar”

22:55 7 aug.

UTA Arad – Rapid 0-0. Giuleştenii iau doar un punct după ocazii uriaşe ratate!

1 Transfer la Dinamo. Jucător de naţională, acord pentru trei ani! 2 Zeljko Kopic, rivalul lui Dinamo: croatul este pe lista unui club de top din Liga 1 3 FotoCum arată acum Cătălina Ponor, la 9 ani de la retragerea din gimnastică. Imaginile vorbesc de la sine 4 Ce au făcut Elias Charalambous şi Mihai Pintilii la meciul de debut 5 EXCLUSIV„Bomba anului” Bănel Nicoliță a anunțat mutarea cu care Gigi Becali va da lovitura la FCSB: „Cinci campionate la rând” 6 Lovitură de teatru! S-a blocat transferul lui Assad Al Hamlawi, iar acum negociază cu un alt golgheter din Liga 1
Citește și