Cum arată „lista neagră” a lui Stefano Pioli la AC Milan. Ciprian Tătăruşanu, printre cei 13 jucători care pleacă de pe San Siro
De Alex Masgras
Publicat: 17.06.2023, 17:55
Cum arată „lista neagră” a lui Stefano Pioli la AC Milan. Fostul portar al naţionalei României a ajuns pe San Siro în 2020, dar clubul nu îi va oferi prelungirea contractului.
Înţelegerea dintre AC Milan şi Ciprian Tătăruşanu expiră la finalul acestei luni, iar portarul român va fi nevoit să îşi caute echipă din postura de jucător liber de contract, potrivit gazzetta.it.
Cum arată „lista neagră” a lui Stefano Pioli la AC Milan. Ciprian Tătăruşanu, printre cei 13 jucători care pleacă de pe San Siro
Stefano Pioli este pregătit să facă schimbări importante la AC Milan. Pe lângă Ciprian Tătăruşanu, sursa mai sus menţionată anunţă că echipa de pe San Siro se poate despărţi de 13 jucători în această vară.
Italienii au făcut şi un prim 11 al celor care pot părăsi San Siro:
Tătăruşanu – Dest, Caldara, Ballo-Toure – Maldini, Vranckx, Bakayoko, Rebic – De Ketelaere, Adli – Origi.
Ciprian Tătăruşanu a ajuns la AC Milan în septembrie 2020, atunci când italienii plăteau 4 milioane de euro pentru transferul său de la Olympique Lyon. Tătăruşanu a evoluat în 37 de meciuri pentru AC Milan şi a contribuit la câştigarea titlului din Serie A în sezonul 2021/22.
Gică Hagi la AC Milan, marele transfer ratat de Silvio Berlusconi!
Gică Hagi la AC Milan a fost marele transfer ratat de Silvio Berlusconi. După finala Cupei Campionilor Europeni din 1989, Silvio Berlusconi a încercat să îl transfere pe marele fotbalist român.
Giovanni Becali a vorbit despre acea mutare care nu a mai avut loc. Gică Hagi avea să ajungă la Real Madrid în 1990.
“După finala de la Barcelona, când am văzut că barosanilor de la AC Milan le ardea buza după Hagi, m-am dus cu tupeu şi am discutat direct cu ei. Gullit era accidentat, nu se ştia cât şi cum o să mai joace. Italienii mi-au spus: ‘dacă ni-l aduci pe Hagi, te îmbrăcăm în bani’.
Dar eu am discutat cu Gică şi mi-am dat seama că nu are rost să insist. În cazul lui, sentimentele faţă de părinţi erau prea puternice. Dacă pleca, îi distrugea şi pe ei, dar se distrugea şi pe el, pentru că nu putea să stea multă vreme departe de ei”, a povestit Giovanni Becali în biografia lui Gică Hagi scrisă de Grigore Cartianu, potrivit fanatik.ro.
Gică Hagi a mărturisit că a fost măgulit de interesul Milanului, dar a precizat că a ales Real Madrid fiindcă preşedintele echipei spaniole a venit special pentru el la Bucureşti pentru a-l convinge să ajungă pe Bernabeu.
“Nu ascund că interesul lui Arrigo Sacchi pentru mine mi-a mângâiat orgoliul, faptul că el s-a gândit să mă facă să joc în acea echipă de fenomene, dar totul a eșuat. Cineva de la Milan a venit la București, dar nu era o figură de prim rang, în timp ce de la Real Madrid a venit chiar președintele, Ramon Mendoza, care mi-a spus clar de la început că Real Madrid mă vrea.
N-a fost o alegere ușoară. Eram un decar important pentru lumea fotbalului, mă voiau și din Anglia, din Germania, dar cel mai mult a contat faptul că președintele Realului a venit în România pentru a mă convinge”, mărturisea Gică Hagi.
- Ciprian Tătăruşanu nu îşi va prelungi contractul cu AC Milan
- Echipa de pe San Siro se va despărţi de 13 jucători
- PAOK - Panathinaikos e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
- Boavista - Sporting e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 22:30