Dennis Man, criticat de italieni, chiar şi după golul marcat în Parma – Cagliari 2-3: „Nu poţi juca 10 minute”

De Alex Masgras
Publicat: 1.10.2024, 8:56

Dennis Man, criticat de italieni, chiar şi după golul marcat în Parma - Cagliari 2-3: Nu poţi juca 10 minute

Dennis Man, criticat de italieni, chiar şi după golul marcat în Parma - Cagliari 2-3: "Nu poţi juca 10 minute"

Dennis Man, la balon, în timpul meciului Parma - Cagliari / Profimedia

Dennis Man a fost criticat de italieni, chiar şi după golul marcat în Parma – Cagliari 2-3. Ultimul meci al etapei a şasea din Serie A a propus un duel românesc între Dennis Man şi Valentin Mihăilă de la Parma şi Răzvan Marin de la Cagliari.

Toţi cei trei jucători români au evoluat în meciul de pe Stadio Ennio Tardini, Dennis Man fiind singurul intergralist. De altfel, Man şi Răzvan Marin au marcat pentru echipele lor.

Finalul meciului de la Parma a fost unul de-a dreptul nebun. În minutul 75, Răzvan Marin a readus-o pe Cagliari la conducere, cu un gol superb, după ce Dennis Man restabilise egalitatea în minutul 62. Parma a egalat, din nou, în minutul 87, după ce Hernani a marcat din penalty. La câteva secunde după reluarea jocului, Piccoli a adus victoria pentru Cagliari.

În ciuda golului marcat de Dennis Man, internaţionalul român a fost criticat de presa din Italia pentru prestaţia sa. Chiar dacă a marcat şi a fost foarte aproape de o pasă decisivă, dacă Sohm nu rata dintr-o poziţie perfectă, Dennis Man nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor pe întreaga durată a partidei:

„A marcat din nou şi putea să îşi treacă în cont un assist spectaculos, dar Sohm a ratat incredibil. Cu toate acestea, el nu poate juca 10 minute din 90 într-un meci. Multe pase ale celor de la Parma au trecut pe la el şi trebuie să fie mult mai constant pe durata unui meci”, au scris cei de la parmalive.com, care l-au notat totuşi cu 6.5, cea mai mare notă a echipei, alături de Bonny.

Valentin Mihăilă a fost şi el titular, dar a fost înlocuit după primele 45 de minute: „O primă repriză în care întreaga echipă a suferit mult, statică şi fără spaţii. Toate aceste elemente nu au fost în favoarea românului, care a încercat să varieze şi să inventeze ceva”, au scris cei de la parmalive.com, care l-au notat cu 5.5 pe fostul jucător al Universităţii Craiova.

Răzvan Marin, marcatorul golului secund al celor de la Cagliari în meciul cu Parma a primit nota 7,5 pentru prestaţia sa: „A intrat şi a trimis mingea direct sub transversală la prima atingere de balon. Apoi a luptat pentru echipa sa la mijlocul terenului”.

Dennis Man şi Răzvan Marin, marcatori în nebunia de meci din Parma – Cagliari

După această reușită, Dennis Man a ajuns la 3 goluri marcate în acest sezon de Serie A. De asemenea, jucătorul de la Parma a oferit și o pasă decisivă, într-un duel cu Udinese.

În momentul de față, Dennis Man este cotat la suma de 10 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

În ceea ce îl priveşte pe Răzvan Marin, internaţionalul român a adunat 6 meciuri în tricoul lui Cagliari, până la partida cu Parma. Acesta a fost primul gol marcat de Marin în actualul sezon din Serie A.

În momentul de față, Răzvan Marin este cotat la suma de 3,5 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt. A atins cea mai mare cotă în luna iunie a anului 2021. La momentul respectiv valora suma de 15 milioane de euro.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • Levadiakos - PAOK, meci din etapa a 7-a din Grecia, e duminică, de la ora 19:00, exclusiv în AntenaPLAY
  • Ce crezi că va face FCSB cu PAOK, după ce a învins-o pe Sepsi?

14:17

Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a ăprăbuşit echipa din Bănie

13:56

Bernadette Szocs / Ovidiu Ionescu – Jian Zeng / Izaac Quek LIVE VIDEO (15:55) în AntenaPLAY, în turul 2 la China Smash 2024

13:36

Carlos Alcaraz, calificare fără emoţii în finala de la Beijing! Bornă impresionantă a spaniolului după victoria cu Medvedev

13:22

Neamţul Sascha Stegemann va arbitra PAOK Salonic – FCSB

13:00

LIVE VIDEOLIGA CAMPIONILOR ASIEI | Kawasaki – Gwangju se joacă ACUM în AntenaPLAY. Al Gharafa – Al Ain LIVE VIDEO (21:00, AntenaPLAY)