Kenan Yildiz, dublă de senzație în Inter – Juventus 4-4! „Puștiul minune”, salvatorul bianconerilor în „Derby d’Italia”

De Alex Ioniță
Publicat: 27.10.2024, 21:07

Kenan Yildiz, dublă de senzație în Inter - Juventus 4-4!

Kenan Yildiz a reușit dublă de senzație în Inter – Juventus 4-4! Starul „Bătrânei Doamne” a făcut spectacol în a doua repriză a partidei de pe stadionul „Giuseppe Meazza”.

Nebunia din „Derby d’Italia” a început încă din prima repriză a partidei. Scorul înregistrat la pauză a fost de 3-2, în favoarea lui Inter. A fost pentru prima dată când s-au marcat 5 goluri într-un derby dintre Inter și Juventus, în Serie A.

Kenan Yildiz, dublă de senzație în Inter – Juventus 4-4!

În debutul reprizei secunde, Inter a majorat diferența de pe tabelă grație golului marcat de Dumfries, în minutul 53.

Kenan Yildiz a fost introdus în teren în minutul 61 al partidei și a avut nevoie de doar 10 minute pentru a marca primul gol. După alte 10 minute, jucătorul din Turcia a reușit „dubla” și a dus scorul la 4-4, scor înregistrat la finalul partidei.

După aceste goluri, Kenan a devenit cel mai tânăr jucător care a marcat o „dublă” într-un „Derby D’Italia”, la 19 ani și 176 de zile.

Kenan Yildiz a ajuns în academia lui Juventus în luna martie a anului 2023, de la academia lui Bayern Munchen. În luna noiembrie a acelui an a fost promovat la prima echipă a bianconerilor. De atunci a adunat 44 de meciuri în tricoul primei echipe, în care a marcat 7 goluri și a oferit 3 pase decisive. În momentul de față, jucătorul de 19 ani este cotat la suma de 40 de milioane de euro.

Inter și Juventus au scris istorie în „Derby d’Italia”!

Inter și Juventus au scris istorie în „Derby d’Italia”! Cele două rivale din peninsulă s-au întrecut în goluri în prima repriză a partidei de pe „Giuseppe Meazza”.

Inter și Juventus au făcut spectacol total încă din prima repriză a duelului. Scorul a fost deschis de nerazzuri, în minutul 15, după ce Zielinski a transformat o lovitură de la 11 metri.

Mai apoi a venit replica lui Juventus. Vlahovic și Weah au modificat tabela grație reușitelor din minutele 20 și 27.

Mkhitaryan avea să restabilească egalitatea în minutul 35, iar scorul final al primei reprize a fost stabilit de Zielinski, care a reușit „dubla” în minutul 37, tot după un penalty.

Astfel, atunci când cele două echipe au intrat la cabine, tabela de pe stadionul „Giuseppe Meazza” arăta scorul de 3-2, în favoarea lui Inter.

Potrivit statisticienilor Opta, este pentru prima dată când sunt marcate 5 goluri în prima repriză dintr-un Derby D’Italia, din Serie A.

De asemenea, în cadrul partidei din etapa a 9-a, Juventus a trimis în teren o echipă cu media de vârstă de 25 de ani și 212 zile. Aceasta este cea mai tânără dintr-un derby cu Inter, din sezonul 1994/1995 și până în prezent.

• Marele Premiu al Braziliei e live în AntenaPLAY, în perioada 1-3 noiembrie
  • Lamia - PAOK, meci din etapa a 10-a din Superliga Greciei, e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:30
  • Cine va câştiga Balonul de Aur?

13:19

Simona Halep – Yue Yuan 3-6, 3-6. Înfrângere categorică pentru fostul număr 1 WTA în primul tur de la Hong Kong

13:01

Ce a putut spune Gigi Becali după gesturile golăneşti făcute de Marius Şumudică, după FCSB – Rapid 0-0

12:37

Miami Heat, statuie în onoarea legendarului Dwayne Wade: „N-aş fi putut scrie scenariul ăsta mai bine”

12:02

Florin Manea a reacţionat după ce Marius Şumudică a anunţat că îl vrea pe Denis Drăguş: „Rapid e echipa mea de suflet”

11:42

Cele două staruri pe care Carlo Ancelotti le cere la Real Madrid, după umilința cu Barcelona. Asalt pe piața transferurilor!

11:35

Gala decenării Balonului de Aur 2024 LIVE TEXT (21:30). Cine este marele favorit al ceremoniei de la Paris

1 VideoMotivul din spatele crizei de nervi a lui Răzvan Lucescu! Patronul lui AEK l-a distrus pe român: „Provocator! Îşi arată educaţia”s 2 Decizia lui Ivan Savvidis în privinţa lui Răzvan Lucescu, după ce antrenorul român a fost scos cu bodyguarzii de pe teren!s 3 Gigi Becali a anunţat care e super-jucătorul care poate ajunge la FCSB: „Dau 1.5 milioane de euro pe el. E fotbalist”s 4 VIDEOCarlos Sainz va pleca din pole position în Marele Premiu al Mexicului! Tur perfect pentru pilotul Ferrari în calificăris 5 FotoDiana Şucu, lux şi opulenţă pe stadionul din Giuleşti. Soţia milionarului Dan Şucu şi-a etalat bijuteriile de sute de mii de euros 6 Reacţia oficială a Farului după ce s-a scris că Gică Hagi şi Gică Popescu s-au certat şi sunt aproape de ruptura definitivă!s