ULUITOR! Atalanta – Salernitana 8-2. Meci de poveste în Serie A! Şase goluri au fost înscrise până la pauză

Iulian Focșăneanu Publicat: 15 ianuarie 2023, 22:47

Atalanta - Salernitana 8-2. Meci de poveste în Serie A

Atalanta, victorie incredibilă în Serie A / Profimediaimages

Atalanta – Salernitana 8-2. Rezultat incredibil înregistrat în etapa a 18-a din Serie A. Jucătorii lui Gasperini au marcat pe bandă rulantă şi au obţinut o victorie istorică.

Atalanta a deschis scorul în minutul 5, prin Jeremie Boga, dar Salernitana a reuşit egalarea în minutul 10, când a înscris Boulaye Dia. A urmat însă un coşmar pentru oaspeţi şi, în special, pentru veteranul mexican Guillermo Ochoa, portarul Salernitanei.

Atalanta – Salernitana 8-2

Lookman (minutul 20, din penalty), Scalvini (min. 23), Koopmeiners (min. 38) şi Hojlund (min. 41) au înscris gol după gol făcând ca la pauză scorul să fie 5-1 pentru Atalanta. În partea secundă Lookman (min. 54), Ederson (min. 61) şi Zorlea (min. 85) au pus pe tabelă un scor fluviu care a înecat-o pe Salernitana. Oaspeţii au mai marcat şi ei un gol, prin Nicolussi Caviglia, în minutul 56.

Atalanta a înscris 8 goluri într-un singur meci din Serie A pentru prima dată în istoria de 115 ani a clubului. Ultima echipă care a înscris de opt ori într-o partidă din prima ligă a Italiei a fost Inter, în 1996, în succesul cu 8-2 cu Padova.

Din sezonul 2016-2017, de când Gasperini a fost numit antrenor, Atalanta a înscris cel puţin şapte goluri în patru meciuri.

Atalanta este pe locul 6 în clasament, cu 34 de puncte, la egalitate cu Lazio, dar cu un golaveraj mai slab cu doar două goluri, anunţă news.ro.

Rezultatele înregistrate duminică în etapa a 17-a din Serie A:

Sassuolo – Lazio 0-2 (Zaccagni 45+3 penalty, F. Anderson 90+4);

Torino – Spezia 0-1 (Nzola 28 penalty);

Udinese – Bologna 1-2 (Beto 10 / Sansone 59, Posch 80);

Etapa din Serie A a fost deschisă de victoria categorică obţinută de Napoli cu Juventus, scor 5-1.

AS Monaco – Ajaccio 7-1

Tot duminică s-a înregistrat un rezultat incredibil şi în Ligue 1. AS Monaco nu a avut milă de AC Ajaccio şi s-a impus cu 7-1, în meciul din etapa a 19-a.

Disasi şi Krepin Diatta au făcut 2-0 în minutele 1 şi 5. A venit apoi golul lui Ajaccio, înscris de Belaili în minutul 10, dar până la pauză monegascii au mai înscris de trei ori, prin acelaşi jucător: Wissam Ben Yedder. Veteranul de 32 de ani al lui Monaco a marcat un hat-trick, în minutele 20, 27 şi 34, din penalti. În partea secundă gazdele nu au mai accelerat, înscriind doar de două ori, prin Breel Embolo, în minutele 62 şi 88. A fost 7-1 scor final, victorie care o urcă pe Monaco pe poziţia a patra din Ligue 1, cu 37 de puncte.

La Nice, care a încheiat la egalitate, 0-0, cu Stade de Reims, în deplasare, Rareş Ilie nu a stat nici pe bancă. Românul nu mai prinde echipa la Nice de mai bine de trei luni, din 6 octombrie. Nice este pe locul 10 în clasament, cu 25 de puncte.

Rezultatele înregistrate duminică în meciurile etapei a 19-a din Ligue 1:

Lille – Troyes 5-1; Reims – Nice 0-0; Toulouse – Brest 1-1; Montpellier – FC Nantes 0-3; Angers – Clermont 1-2; AS Monaco – Ajaccio 7-1

8:51 Valeriu Iftime l-a elogiat pe jucătorul pe care l-a propus la FCSB: „E un miracol”! Ce a spus despre „explozia” lui Bogdan Andone 8:32 Imaginea horror cu Romario Benzar după ce a fost lovit de Abdallah! Fostul jucător şi-a dat bandajul jos şi le-a arătat tuturor! 8:10 Lucian Sânmărtean insistă ca Gigi Becali să transfere un jucător la FCSB: „E de excepţie” 23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumesc mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”