Simona Halep şi Sorana Cîrstea şi-au aflat adversarele din primul tur al turneului WTA de la Madrid. În ce fază a competiţiei se pot întâlni româncele!

Iulian Focșăneanu Publicat: 27 aprilie 2021, 10:56

Comentarii
Simona Halep şi Sorana Cîrstea şi-au aflat adversarele din primul tur al turneului WTA de la Madrid. În ce fază a competiţiei se pot întâlni româncele!

Simona Halep a cucerit de două ori trofeul de la Madrid

Simona Halep, locul 3 mondial, va evolua cu Sara Sorribes Tormo, locul 46 mondial, în primul tur la Madrid Open. Campioana de la Wimbledon a mai jucat o singură dată împotriva ibericei de 24 de ani şi s-a impus categoric. Anul trecut, la Roland Garros, Simona s-a impus cu 6-4, 6-0.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep – Sara Sorribes Tormo, în primul tur la Madrid Open

Dacă trece de Tormo, Simo va evolua în turul doi cu învingătoarea meciului dintre Magda Linette (Polonia) şi Saisai Zheng (China). Halep tocmai s-a oprit în semifinalele turneului de la Stuttgart. A ratat calificarea în ultimul act după ce a fost învinsă fără drept de apel de Aryna Sabalenka, scor 3-6, 2-6. Simona vrea tripla în turneul lui Ion Ţiriac.

Cealaltă româncă de pe tabloul principal de la Madrid, Sorana Cîrstea, locul 58 mondial, va evolua în primul tur cu americanca Jessica Pegula, locul 33 mondial. Noua campioană de la Istanbul poate da de Simona Halep în sferturile de finală ale competiţiei din capitala Spaniei.

Sorana Cîrstea, cadou de la Ion Ţiriac

Ion Ţiriac i-a oferit un wild-card Soranei Cîrstea, imediat după ce "Sori" a câştigat turneul de la Istanbul, primul după o pauză de 13 ani.

Cele mai bune performanţe ale Soranei Cîrstea la Madrid au venit în 2016 şi 2017, atunci când a ajuns în sferturile de finală. Ea a fost eliminată de Dominika Cibulkova, respectiv de Kristina Mladenovic.

Reclamă
Reclamă

Sorana va merge la Madrid după al doilea turneul câştigat în carieră. Primul a venit la Tashkent, în 2008. Atunci, ea a bătut-o în finală pe Sabine Lisicki, cu 2-6, 6-4, 7-6.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:44

Universitatea Craiova – FC Argeș LIVE TEXT (20:30). Acțiunea din play-off începe. Echipele probabile

15:23

VIDEONicolae Stanciu a “rupt blestemul”. Mijlocașul a marcat după 7 luni de secetă chiar în fața fostei echipe

14:58

Ce face azi arbitrul „bandit” care a eliminat Italia de la Mondialul din 2002 și a fost închis pentru trafic de droguri

14:56

Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu

14:42

FotoValentin Ceauşescu a spus adevărul despre influenţa sa de la Steaua: “Nimeni nu îndrăznea”

14:03

Compania care construiește stadionul de 100 de mil. de € din Liga 1 a făcut anunțul: “Devine realitate”

1 Mihai Stoica a găsit primul transfer pentru la vară la FCSB: “E foarte bun. Rămâne liber” 2 Ce se întâmplă cu Dennis Politic, după venirea lui Mirel Rădoi la FCSB: “Există speranţe” 3 Gigi Becali, o nouă “săgeată” spre Mihai Stoica: “Poate n-ar trebui să vă spun asta, dar vă spun” 4 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru” 5 Filipe Coelho a auzit ce a spus Mirel Rădoi despre el și nu s-a ferit să dea replica: “Al meu? Nu” 6 Foto“Cea mai frumoasă fată din lume”, gata de nuntă. S-a logodit cu un bărbat celebru
Citește și