VIDEO | Dan Petrescu, primele nemulţumiri în Turcia! A dat vina pe ghinion şi pe arbitru: "Au câştigat nemeritat!". Ce a spus despre transferuri

De Mihai Ispas
Publicat: 16.01.2021, 15:50

Dan Petrescu

profimediaimages

Dan Petrescu, primele nemulţumiri în Turcia, după Gaziantep-Kayserispor 2-1

Dan Petrescu şi-a lăudat jucătorii, după eşecul cu 2-1 de la Gaziantep, dar a anunţat că doreşte noi transferuri. Antrenorul român a spus că echipa sa, Kayserispor, a pierdut nemeritat şi a pus la îndoială acordarea penalty-ului care a decis scorul final.

Dan Petrescu: „Dacă nu ai noroc, nu eşti un bun antrenor”

„Prima repriză a fost dificilă. Gaziantep joacă mereu bine acasă. Au avut câteva mici ocazii. Şi noi am avut ocazii. Cred că am fost egali, putea fi 0-0 la final. În a doua repriză am schimbat sistemul, echipa a reacţionat foarte bine.

Am înscris o dată şi cred că rezultatul nu este cel care ar fi trebuit să fie. Pentru că, după 1-1, am avut atât de multe ocazii! Am nimerit bara, am avut 3-4 ocazii mari. Iar Gaziantep nu a avut nicio şansă în a doua repriză.

Aşa e fotbalul, dacă nu marchezi, o să dea gol cealaltă echipă. Iar al doilea gol a fost… o decizie foarte grea. Nu poţi să ştii dacă a fost un penalty clar.

Jucătorii au jucat bine, au meritat să câştige. Au luptat 90 de minute, nu poţi să ceri mai mult de la ei. Dar dacă nu ai noroc, nu eşti un bun antrenor, iar echipa nu e bună.

Ne gândim la transferuri. Avem nevoie de câţiva jucători noi”, a spus Dan Petrescu, imediat după finalul partidei.

Şefii lui Petrescu au plătit 2,5 milioane de euro pentru a scăpa de interdicţia la transferuri şi au adus primul jucător, pe atacantul croat Anton Maglica. Kayserispor luptă să se salveze, dar are planuri mari sezonul viitor.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

11:06 Mesajul celor de la FCSB, la 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor de Steaua la Sevilla, în 1986 10:18 NEWS ALERTPerechea Ovidiu Ionescu – Bernadette Szocs s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024. Lista românilor care merg la Paris 10:11 EXCLUSIVVictor Piţurcă a vorbit la 38 de ani de la Sevilla ’86 despre hegemonia Stelei: „A dominat timp de 4 ani Europa!” 9:51 VIDEOSamara şi Dragoman au pierdut cu Chen Meng şi Wang Manyu la Saudi Smash 2024. Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au pierdut şi ei 9:39 Kyren Wilson s-a prăbuşit emoţional după ce a devenit campion mondial: „Părinţii mei și-au pus casa ipotecă pentru mine” 9:09 FotoCât de frumoasă este sora lui Alexandru Chipciu. Bianca întoarce toate privirile şi are o relaţie strânsă cu fratele ei 9:08 Oleksandr Pielieshenko a murit pe frontul din Ucraina! Halterofilul participase la Jocurile Olimpice de la Rio 8:56 Arabii nu i-au dat nicio şansă lui Gigi Becali! Transferul anunţat. Jucătorul, surprins pe aeroport 8:32 „Nu e plăcut că toată lumea te înjură!” Alexandru Băluţă a reacţionat după ce a fost huiduit de tot stadionul la Craiova 8:17 Ce a putut spune Gigi Becali despre venirea lui Mircea Lucescu la Rapid. Declaraţii incredibile ale patronului de la FCSB Vezi toate știrile