David Popovici, prima reacţie după calificarea în finala la 100 de metri liber la Campionatul European: „A fost un tur de forţă!”. Ce vis mai are tânărul de 17 ani

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 9.07.2022, 17:58

David Popovici

David Popovici va rămâne în România până la Jocurile Olimpice de la Paris

David Popovici, în timpul unui interviu / Antena Sport

David Popovici a avut prima reacţie după calificarea în finala la 100 de metri liber la Campionatul European de Nataţie de la Otopeni. Tânărul de 17 ani, care deja a scris istorie la această ediţie, a obţinut cel mai bun timp.

David Popovici a oprit cronometrul la 48.31 de secunde și a fost câștigătorul detașat al cursei, pe care a dominat-o autoritar. În spatele lui David Popovici, în prima semifinală, a terminat cipriotul Nikolas Antoniou, cu 49.98. Podiumul a fost completat de lituanianul Daniil Pancerevas, cu 50.14.

David Popovici, prima reacţie după calificarea în finala la 100 de metri liber la Campionatul European

Din păcate, Patrick-Sebastian Dinu a ratat calificarea în marea finală, după ce a terminat pe locul 10 la general, cu 50.72.

Vom vedea mâine, mai e o zi. A fost un tur de forţă, încă e. Îmi place foarte mult, dar aş minţi dacă aş spune că nu e obositor. Cred că tot la 200 de metri îmi place mai mult, dar cu asemenea susţinere şi tribună cred că cu cât e o probă mai scurtă, cu atât e mai interesant şi pentru noi şi pentru spectatori.

Am rămas să îl susţin (n.r. pe Patrick-Sebastian Dinu, cel care a ratat calificarea în finală), îmi place foarte mult să urmăresc proba din ipostaza de spectator şi îmi pare rău că nu s-a calificat, dar mai are o mulţime de ocazii. Dacă eu mai am 1000 de ocazii, el mai are mult mai multe decât mine„, a declarat David Popovici imediat după ce a ieşit din bazin.

Finala probei de 100 metri liber masculin va avea loc duminică, 10 iulie 2022, de la ora 17:39. David Popovici mai are un vis, să vadă nataţia sportul numărul 1 din România.

Popovici: „Acesta e unul dintre visurile mele”

(Reporter: De unde au apărut atât de mulţi copii fabuloşi?) Nu ştiu, clar e rodul unei munci de calitate şi sper să vedem în acest sport, în nataţie, un nou val, dacă nu a început deja. Eu cred şi aş îndrăzni să spun că a venit un nou val.

Cred că este posibil (n.r. să fie sportul numărul 1 în România). Eu cu siguranţă îmi fac partea, muncesc cât de mult pot la asta, e unul dintre visurile mele şi mi-ar plăcea foarte mult să văd acest sport, nataţia, ca pe un sport respectat şi făcut la noi în ţară. În primul rând mi-ar plăcea ca sportul să fie o prioritate naţională„, a mai spus David Popovici.

David Popovici a obținut până acum trei medalii de aur și una de argint la Europenele de juniori de la Otopeni.

Popovici e dublu-campion mondial la 100 de metri liber și 200 de metri liber, performanță reușită la Mondialul de Natație de la Budapesta, în iunie.

La Jocurile Olimpice 2020, David Popovici a terminat pe locul 7 la 100 de metri liber si locul 4 la 200 de metri liber.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

21:56 Adi Popa a spus ce au făcut jucătorii de la CSA Steaua în ziua în care s-au împlinit 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor 21:43 Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere 21:02 FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată” 20:53 Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3 20:28 FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate” 20:14 Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu 19:51 Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină 19:29 Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş 19:25 România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin 18:59 FotoMarian Drăgulescu se însoară a treia oară! Cât de frumoasă este femeia care l-a convins să ajungă iar în faţa altarului Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției