David Popovici a câştigat proba de 100 m liber de la Mare Nostrum! Campionul se pregăteşte intens pentru Europene

De Viviana Moraru
Publicat: 30.05.2024, 19:10

David Popovici a câştigat proba de 100 m liber de la Mare Nostrum

David Popovici / Profimedia Images

David Popovici a câştigat proba de 100 m liber de la Mare Nostrum, competiţie care se dispută în această perioadă, la Barcelona. Campionul român a triumfat în proba sa preferată, după ce s-a calificat în finală cu al cincilea timp.

David Popovici se pregăteşte intens pentru a lua startul la Campionatele Europene de înot de la Belgrad, care vor fi live în AntenaPLAY, în perioada 17 – 23 iunie.

Update: David Popovici a câştigat proba de 100 de m liber de la Mare Nostrum! Popovici a încheiat proba cu timpul 48.49. Locurile doi şi trei au fost ocupate de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (48.51) şi japonezul Katsuhiro Matsumoto (48.79).

David Popovici cronometrat cu 49.20 secunde, a fost devansat printre alţii de francezul Florent Manaudou (48.78), de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (49.11), campionul mondial de la 200 m liber, şi de italianul Thomas Ceccon (49.15).

Patrick-Sebastian Dinu, al 11-lea în serii cu 49.71 secunde, a prins de asemenea finala la 100 m.

În acest an, David Popovici a obţinut cel mai bun timp la 100 m liber la Naţionalele de la Otopeni (18-21 aprilie), când a câştigat titlul naţional cu 47.86 secunde.

David Popovici se pregăteşte pentru participarea la Europenele de nataţie de la Belgrad (17-23 iunie), unde îşi va apăra titlurile la 100 şi 200 m liber.

David Popovici a câștigat proba de 200m liber din etapa de Mare Nostrum de la Barcelona

David Popovici a câștigat proba de 200m liber din etapa de Mare Nostrum de la Barcelona! Înotătorul român a făcut spectacol la competiția din Spania, acolo unde a stabilit și un record!

Popovici a fost cronometrat cu timpul 1:44.74 în proba de 200m liber, astfel stabilind un nou record al competiţiei.

Pe locul 2 în proba din cadrul circuitului Mare Nostrum s-a clasat sud-coreeanul Sunwoo Hwang (1:45.68), iar pe trei a terminat japonezul Katsuhiro Matsumoto (1:46.09), notează news.ro.

De asemenea, David Popovici va participa și la Campionatele Europene de Înot. Delegaţia României pentru Europene va fi formată din 7 sportivi, care vor fi conduşi de patru antrenori. Competiţia va avea loc în perioada 17-23 iunie şi va fi transmisă live în AntenaPLAY.

Cel mai important component al delegaţiei noastre este evident Popovici, care a ales să meargă la Europenele de la Belgrad, pentru a se şi pregăti pentru Jocurile Olimpice, unde speră să fie în formă maximă pentru a trage la medalii.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

0:34

Cum a fost surprins Dan Şucu, după ce Rapid a rămas fără victorie în Giuleşti! Reacţia nervoasă a lui Victor Angelescu

0:21

„Facem prea multe greşeli!” Marius Şumudică şi-a taxat jucătorii, după Rapid – Oţelul 0-0! Ce a spus despre N’Jie şi Boupendza

0:01

„Am pierdut două puncte!” Dorinel Munteanu, discurs ferm după Rapid – Oţelul 0-0! Mesaj dur pentru contestatari

23:25 28 sept.

Rapid – Oțelul 0-0! Marius Şumudică rămâne fără victorie în Giuleşti! Dorinel Munteanu, neînvins în Liga 1

23:18 28 sept.

Accidentare teribilă în Rapid – Oţelul! Jucătorul a început să plângă pe teren şi a fost scos pe targă

22:59 28 sept.

Dan Petrescu, mesaj direct despre FCSB după CFR Cluj – UTA 1-3! Ce a spus despre marea rivală

1 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 2 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 3 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 4 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s 5 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici”s 6 VIDEOAbbi Pulling a câștigat ambele curse din etapa de F1 Academy de la Singapore! Cursele au fost în direct în AntenaPLAYs

Relațiile care trec de anul 2024 sunt construite să dureze întreaga viață, potrivit astrologilor

3 semne zodiacale sunt testate de Univers pe 29 septembrie 2024. Acești nativi se confruntă cu probleme