Închide meniul

AS.ro LIVE | Marian Oprea, detalii despre şocul trăit de sportivi în Satul Olimpic. “Mi s-a întâmplat la Beijing”. Întâlnirea emoţionantă cu Kobe Bryant

Iulian Focșăneanu Publicat: 19 iulie 2021, 11:28

AS.ro LIVE | Marian Oprea, detalii despre şocul trăit de sportivi în Satul Olimpic. Mi s-a întâmplat la Beijing. Întâlnirea emoţionantă cu Kobe Bryant

AS.ro LIVE

Fostul atlet a participat la trei ediţii ale Jocurilor Olimpice. Vicecampion olimpic la Atena, în 2004, Marian Oprea a povestit prin ce emoţii a trecut patru ani mai târziu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marian Oprea, detalii despre şocul trăit de sportivi în Satul Olimpic

La ediţia de la Beijing, Oprea şi-a întâlnit idolii din NBA. Starurile din naţionala Statelor Unite au dominat competiţia şi au câştigat medaliile de aur.

Din moment ce ai ocazia să ajungi acolo, să vezi atmosfera de viaţă în general şi de competiţie… poţi să vezi orice sportiv. Am trăit şi eu acelaşi lucru la Beijing, în 2008. Când au venit baschetbaliştii din naţionala Statelor Unite, în frunte cu regretatul Kobe Bryant… ţi se pare fantastic, stă la un metru de tine. Ei au altă statură, dar totuşi sunt oameni care stau lângă tine şi se comportă normal. Chestiile astea nu ai unde să le vezi, sau nu ai ocazia să intri în contact cu aşa atmosferă decât la Jocurile Olimpice“, a declarat Marian Oprea la AS.ro LIVE.

101 de sportivi vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Marian Oprea consideră că speranţele la medalii sunt reduse din cauza investiţiilor care s-au făcut în ultimele două decenii.

Sunt foarte ieftine medaliile obţinute de sportivii români în momentul de faţă. De asta se întâmplă şi din ce în ce mai rar, pentru că cu ieftin nu poţi să ajungi foarte departe. Ieftin ce înseamnă? Ca să ajungi să ai pretenţii să fii între primii trei din lume, în domeniul respectiv, oricare ar fi domeniul, trebuie să investeşti ceva“, a precizat fostul atlet.

Reclamă
Reclamă
  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

În ce competiție europeană se va califica FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:08 2 iul.

Trent Alexander Arnold, primul assist la Real Madrid. Pasă superbă la golul lui Gonzalo Garcia

23:46

Cea mai mare surpriză de până acum de la Wimbledon. Coco Gauff, campioana de la Roland Garros, OUT din primul tur

23:24

Real Madrid, în sferturile Campionatului Mondial al Cluburilor. Gonzalo Garcia a decis meciul cu Juventus

23:19

Fostul fundaş al lui Dinamo, prezentat oficial la echipa lui Mircea Rednic: “A fost râvnit de multe cluburi”

22:54

Sorana Cîrstea, anunţ despre retragerea din tenis după eliminarea din primul tur de la Wimbledon

22:31

Cristi Chivu şi-a băgat jucătorii în şedinţă, după declaraţiile explozive ale lui Lautaro Martinez. Tensiuni uriaşe la Inter

1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 FotoDinamo și-a prezentat echipamentul pentru sezonul viitor! Imagini cu noul tricou al „câinilor” 3 FCSB – Utrecht 3-1! Campioana, doar victorii în cantonamentul din Olanda! Politic, primul gol pentru roș-albaștri 4 “Să-şi ia adio de la fotbal”. Gigi Becali, mesaj dur după accidentarea lui Darius Olaru. Ce i-a transmis căpitanului de la FCSB 5 “Nu am văzut atâta nesimțire” Laszlo Dioszegi atac uluitor la adresa lui Roland Niczuly! Portarul, trimis la Liga 3 6 “Cutremur” la Inter! Lautaro Martinez a răbufnit: “Cine nu vrea să rămână poate pleca!”
Citește și