Închide meniul

Jocurile Olimpice 2020 | Alexandru Novac s-a calificat în finala probei de aruncarea suliţei. Performanţă remarcabilă a românului!

Iulian Focșăneanu Publicat: 4 august 2021, 8:29

Comentarii
Jocurile Olimpice 2020 | Alexandru Novac s-a calificat în finala probei de aruncarea suliţei. Performanţă remarcabilă a românului!

Profimediaimages

Novac a reuşit, în calificări, cea mai bună aruncare personală a sezonului, de 83.27 metri. S-a calificat în finala probei de pe locul 4 în grupa A şi de pe poziţia a 7-a la general. A doua încercare a măsurat 80.90 metri.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alexandru Novac s-a calificat în finală la aruncarea suliţei

În vârstă de 24 de ani, vicecampionul olimpic de la Nanjing (2004) se pregăteşte pentru cel mai important moment al carierei. Finala de la aruncarea suliţei va avea loc pe 7 august.

Zece atleţi tricolori s-au calificat la JO de la Tokyo, iar cinci au ratat faza următoare: Florentina Iuşco, Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Alin Firfirică (aruncarea discului), Rareş Toader (aruncarea greutăţii).

Andrea Mikloş s-a retras din calificări la 400 metri din cauza unor leziuni la un tendon ahilian, anunţă news.ro.

Singura finalistă tricoloră de până acum, Bianca Ghelber, s-a clasat pe locul 6 la aruncarea ciocanului.

Reclamă
Reclamă

În competiţia de la Tokyo vor mai intra Daniela Stanciu (săritura în înălţime) şi Marius Cocioran (50 km marş).

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:29
FRF va merge la FIFA, după scandările rasiste din Bosnia! Comunicatul oficial al federaţiei
17:19
Mihai Stoica, anunț important pentru fanii FCSB: „Vom fi mai puternici, clar”
17:10
LIVE SCOREPortugalia – Armenia și Ungaria – Irlanda se joacă ACUM. Programul complet al zilei din preliminarii
17:10
Există viaţă şi fără Cristiano Ronaldo! Portugalia a marcat de 5 ori în prima repriză cu Armenia. Show total al lusitanilor
16:53
Borussia Dortmund – Gloria Bistriţa 32-36. Româncele încheie anul pe 3 în Liga Campionilor
16:45
Prestația lui Michael Oliver, criticată de Cristi Balaj: „Măscărici! Arbitraj rușinos”
1 “Parcă era balerină” Adrian Porumboiu nu l-a iertat pe un tricolor! Nici Mircea Lucescu nu a scăpat 2 Bosnia – România 3-1. Vis spulberat la Zenica! Tricolorii ratează locul al doilea în grupă 3 Adrian Mutu a caracterizat cu un singur cuvânt jocul făcut de Ianis Hagi în meciul de coşmar cu Bosnia! 4 Răsturnare de situaţie! Decizia pe care a luat-o Mircea Lucescu despre viitorul lui, după ruşinea din Bosnia 5 Primele transferuri cerute de Costel Gâlcă la Rapid. Antrenorul şi-a făcut lista de achiziţii pentru iarnă 6 Incidente la finalul meciului de la Zenica. Scandarea românilor care i-a scos din sărite pe bosniaici
Citește și