Jocurile Olimpice 2020 | Bianca Ghelber, în finală la aruncarea ciocanului! Când va lupta pentru medalii

Antena Sport Publicat: 1 august 2021, 9:43

Bianca Ghelber a câştigat medalia de argint la Jocurile Europene de la Cracovia

Profimediaimages

La aruncarea ciocanului, Bianca Ghelber a reuşit o aruncare de 71.72 metri, cu care s-a clasat pe locul 7 în grupa B de calificare, după ce primele încercări au măsurat 69.78 metri şi 70.80 metri. Ghelber s-a calificat în finala probei, care va avea loc marţi.

Jocurile Olimpice 2020 | Rezultatele românilor, la atletism

La săritura în lungime, Alina Rotaru a fost pe locul 10 în grupa A de calificare, cu cea mai bună săritură de 6.51 metri, după încercări la 6.46 şi 6.47 metri, iar Florentina Iuşco, în grupa B, s-a clasat pe locul 9, cu 6.36 metri cea mai bună performanţă şi 6.19 metri într-o altă încercare. Ambele au ratat calificarea în finala probei.

La startul competiţiei atletice de la Tokyo, România a trimis sportivii Florentina Iuşco, Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Mikloş (400 m), Alexandru Novac (aruncarea suliţei).

Jocurile Olimpice 2020 | Echipa României e în sferturi, la Tokyo

Echipa feminină a României s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale competiţiei de tenis de masă din cadrul Jocurilor Olimpice.

Sportivele din România au învins în optimi Egipt, scor 3-0. Întâlnirea a fost deschisă de meciul de dublu Elizabeta Samara/Daniela Dodean Monteiro – Yousra Helmy/Farah Abdelaziz, scor 3-0 (11-8, 13-11, 11-6).

A urmat un duel între Bernadette Szocs şi Dina Meshref. Sportiva din Egipt a condus cu 2-0 la seturi, dar Bernadette Szocs a recuperat şi a luat trei seturi la rând (11-6, 11-7, 11-7).

Elizabeta Samara a adus punctul decisiv şi a asigurat prezenţa României în sferturile de finală, după ce a învins-o pe Farah Abdelaziz, cu 3-1 (11-6, 9-11, 11-9, 11-8). În următoarea fază, România va întâlni, luni, Hong Kong.

23:25 FotoUniversitatea Craiova – CFR Cluj 0-1. Bîrligea a deschis scorul la scurt timp după ce a fost introdus în teren 23:22 Nicolae Dică a spus totul despre conflictul cu Denis Alibec! Ce a declanşat tensiunile dintre ei doi: „A spus că nu e de acord” 23:05 „S-a operat ieri” Mihai Stoica, ultimele detalii despre situația lui Vlad Chiricheș. Când va reveni pe teren fundașul de la FCSB 22:53 UPDATESorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la WTA Madrid Open! Urmează un duel „stelar” cu Iga Swiatek 22:47 FotoOlimpiu Moruțan s-a fotografiat cu tortul pe patul de spital și a oferit prima reacție, după ce a fost operat de ziua lui! 22:41 Sorana Cîrstea, după ce s-a calificat în turul 3 la Madrid: „Nu ştiam cum joacă”! Ce a spus „Sori” despre noul ei antrenor 22:29 „Nu poate să mă sperie nimic!” Mihai Stoica și-a făcut calculele pentru câștigarea titlului! De ce rezultate are nevoie FCSB 22:08 „Te întorci la FCSB în vară?” Alexandru Musi a uimit pe toată lumea după Hermannstadt – Petrolul 2-0! 22:06 „Nu are nicio legătură” Dorinel Munteanu s-a enervat imediat după înfrângerea cu UTA! Întrebările care l-au scos din sărite 21:36 Hermannstadt – Petrolul 2-0. Echipa lui Marius Măldărășanu s-a salvat matematic de la retrogradare. Cum arată clasamentul Vezi toate știrile