Jocurile Olimpice 2020 | Canada – Suedia, marea finală de la fotbal feminin! Favoritele din SUA au dezamăgit

Alexandru Ivan Publicat: 2 august 2021, 17:01

Canada - Suedia, finala de la fotbal feminin

Twitter USWNT

Finala turneului feminin de fotbal de la Jocurile Olimpice se va disputa între Canada şi Suedia. Americancele, campioane mondiale şi marile favorite, au fost eliminate în semifinale.

Canada s-a calificat pentru prima oară în istoria sa în finala turneului olimpic de fotbal feminin, după ce a trecut de echipa SUA, scor 1-0, în urma penalty-ului transformat de Jessie Alexandra Fleming, în minutul 75.

Jocurile Olimpice 2020 | Canada – Suedia, marea finală de la fotbal feminin

Suedia, finalistă la Rio în 2016, s-a calificat în ultimul act după victoria în faţa Australiei, scor 1-0, prin golul marcat de Fridolina Rolfö, în minutul 46.

Finala va avea loc vineri, iar meciul pentru bronz se va juca joi.

În 2016, Germania a fost echipa care a pus mâna pe medalia de aur la fotbal feminin. Dacă Suedia a luat atunci argintul, cealaltă finalistă de anul acesta, Canada, s-a ales cu bronzul la Rio.

SUA, dezamăgirea de la Tokyo 2020

Înfrângerea americancelor împotriva canadiencelor este cea mai mare surpriză de la proba de fotbal feminin la Tokyo 2020.

Este doar a doua oară când SUA ratează finala de când disciplina a fost adăugată în cadrul Jocurilor Olimpice, în 1996.

În 61 de întâlniri directe, SUA aveau doar 10 înfrângeri în fața Canadei. De altfel, ultima victorie a canadiencelor a fost în 2001.

În plus, Statele Unite au și 4 titluri mondiale, cucerite în 1991, 1999, 2015 și 2019.

21:08 Dan Petrescu nu va aştepta finalul sezonului! Când va reveni pe banca lui CFR Cluj 20:45 Romario Benzar, scos cu ambulanţa de pe teren în Botoşani – Dinamo! Fault teribil comis de Hakim Abdallah 20:34 LIVE TEXTFC Botoşani – Dinamo 1-1. Repriză „nebună” în Moldova! „Câinii” şi-au dat autogol, au rămas în 10 şi au avut un gol anulat! 20:30 Mark Williams – Si Jiahui 9-10. Galezul, out de la Campionatul Mondial de snooker. Chinezul, evoluţie perfectă în decisiv 20:28 Scene uluitoare la meciul Botoşani – Dinamo! Motivul incredibil pentru care Bogdan Andone a fost eliminat! Scandal şi în tribune 20:24 Eugen Trică a răbufnit, după ce FCU Craiova a rămas pe ultimul loc din Liga 1: „Dacă vor să meargă în Liga a 2-a, să meargă!” 19:59 Gigi Becali a găsit atacant pentru Champions League! Vârful de un milion de euro care este dorit de FCSB 19:39 O sportivă legendară a României va purta flacăra olimpică la sosirea acesteia în Franţa! E medaliată cu aur la Jocurile Olimpice 19:10 Jucătorul dorit de Gigi Becali de la Farul, reacţie clară despre un transfer la FCSB: „Ar fi bine pentru mine!” 18:50 FC Voluntari – FCU Craiova 0-0. Ilfovenii au scăpat neînvinşi în 10 oameni! Oltenii lui Mititelu rămân pe loc retrogradabil Vezi toate știrile