Închide meniul
EXCLUSIV

Jocurile Olimpice 2020 | Pavel Popescu, mesaj emoţionant pentru Ana Maria Popescu: “Întotdeauna am fost mândru de ea”. Cum a trăit finala soţul vicecampioanei olimpice

Dragoș Vasile Publicat: 24 iulie 2021, 18:32

Comentarii
Jocurile Olimpice 2020 | Pavel Popescu, mesaj emoţionant pentru Ana Maria Popescu: Întotdeauna am fost mândru de ea. Cum a trăit finala soţul vicecampioanei olimpice

Profimedia

Pavel Popescu, mesaj emoţionant după ce Ana Maria Popescu a devenit vicecampioană olimpică

Ana Maria Popescu a reuşit un turneu formidabil la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Marea noastră campioană a obţinut medalia de argint, după o finală în care a luptat admirabil.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La scurt timp după ce a obţinut marea performanţă, Pavel Popescu, soţul sportivei, a transmis un mesaj emoţionant.

“A fost mult mai ok decât alte finale, comparativ cu cea de la Rio, pentru că am văzut-o după primele asalturi că este foarte motivată și concentrată. Astăzi chiar am fost relaxat, eram sigur pe ea.

(n.r. Valorează argintul asta cât un aur?) Cu siguranță. Când câștigi medalia de argint, pierzi aurul. Întotdeauna am fost mândru de ea și pentru mine nu a contat niciodată medalia, ci să fie ea mulțumită după ce s-a terminat concursul.

Dacă ea vrea să concureze și la Paris, eu nu pot să nu fiu de acord”, a declarat Pavel Popescu, în exclusivitate, pentru Antena Sport.

Reclamă
Reclamă

Sportiva de 36 de ani a fost desemnată de trei ori cea mai bună spadasină din lume, în 2008, 2009 şi 2013. A câştigat 20 de medalii la campionatele europene şi mondiale. De asemenea a cucerit şi medalia de aur cu echipa la Jocurile Olimpice de la Rio (2016) şi medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Beijing (2008).

În 2020, Ana Maria Brânză a câştigat pentru a patra oară în carieră Cupa Mondială de spadă, performanţă ce nu a mai fost atinsă de niciun sportiv.

Jocurile Olimpice 2020 | Prima reacţie a Ana Mariei Popescu după ce a cucerit medalia de argint

Ana Maria Popescu a fost învinsă în finală de sportiva chineză Yiwen Sun, scor 11-10, cu tuşa de aur.

Reclamă

La Tokyo, Ana a trecut de Tikanah Abdul Rahman, din Singapore, scor 15-10, apoi de sportiva coreeană Sera Song, scor 15-6, în sferturi de Julia Beljajeva, din Estonia, scor 15-8. În semifinale a trecut de o altă estonă, Katrina Lehis, scor 15-11.

„Sper ca de data asta să fie suficient şi să nu se mai spună Brânză a pierdut aurul. Sper ca medalia asta să cântărească suficient, cât să asigure un buget de bun simţ pentru scrima românească„, a fost prima reacţie a Ana Mariei Popescu la TVR.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Crezi că ar trebui ca Mircea Lucescu să fie pe banca naţionalei şi la baraj?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:58
“Rămâneți la baraj?”. Cum a răspuns Mircea Lucescu la întrebarea care stă pe buzele tuturor după meciul României
0:51
VideoRezumat România – San Marino 7-1 | “Tricolorii” merg la barajul pentru World Cup 2026
0:40
Ştefan Baiaram, prima reacţie după primul gol la naţională! Ştie ce se va întâmpla cu selecţionerul Lucescu
0:32
EXCLUSIVMircea Lucescu, mesaj categoric despre posibilele adversare de la barajul World Cup 2026: “Atâta tot”
0:17
EXCLUSIVDennis Man, dărâmat fiindcă tricolorii nu s-au calificat direct la Mondial: “Puteam să facem mult mai mult”
0:14
Mircea Lucescu, mesaj cu subînțeles legat de viitorul său. Ce le-a spus jucătorilor în vestiar după meci
1 EXCLUSIVAcuze fără precedent la adresa Cristinei Neagu. Atacul handbalistei care ne-a adus Liga Campionilor 2 Lotul ales de Mircea Lucescu pentru România – San Marino. Trei jucători, OUT 3 UPDATEFlorin Cernat, cale liberă spre FCSB. FC Voluntari a anunţat plecarea sa de la echipă 4 VIDEORomânia – San Marino 7-1. Tricolorii i-au “distrus” pe amatori după ce oaspeţii au deschis scorul 5 Sabrina Voinea, abuzată verbal de mama ei! Imagini teribile din sala de gimnastică: “Mami, nu mai pot!” 6 Florinel Coman, ca și plecat de la Al-Gharafa. Qatarezii au două variante
Citește și