Jocurile Olimpice 2020 | Robert Glinţă a ratat finala la 200 de metri spate. Ce a făcut mezina din lotul României, Bianca Costea

Publicat: 28 iulie 2021, 14:34

Comentarii
Jocurile Olimpice 2020 | Robert Glinţă a ratat finala la 200 de metri spate. Ce a făcut mezina din lotul României, Bianca Costea

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Robert Glinţă a ratat finala de la 200 de metri spate

Robert Glinţă s-a clasat al treilea în prima serie, cu timpul 1:59.18, care nu a fost suficient pentru ca sportivul român să ocupe un loc de semifinale, unde au acces cei mai rapizi 16 sportivi. Robert Glinţă s-a clasat per total pe poziţia 26, informează news.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La 100 m liber feminin, Bianca Andreea Costea a ocupat locul cinci în seria a treia, cu timpul 56.35. A fost al 35-lea timp al seriilor.

Înotătorii români de la Tokyo 2020 ar putea aduce prima medalie, joi, prin David Popovici. Puştiul de 16 ani va concura în finala de la 100 de metri liber. Cursa este programată de la ora 05.37 (n.r. ora României).

David Popovici, în finală la 100 de metri liber

David Popovici s-a calificat cu al 5-lea timp: 47,72. El a ocupat locul patru în prima semifinală, primul loc fiind ocupat de americanul Caeleb Dressel (47.23).

Românul a declarat la finalul cursei că a încercat să-şi sperie rivalul cu care se va confrunta din nou în lupta pentru medalii.

Reclamă
Reclamă

„Am vrut să înot spre stânga, a fost prima dată când am încercat asta. Sunt tot felul de strategii, pe care le știm eu și antrenorul meu. El știe mai bine cum a fost cursa asta. Am vrut doar să-l sperii puțin (n.r- pe Caleb Dressel) și cred că am reușit. În finală nu știu ce strategie voi avea, trebuie să vorbesc cu antrenorul”, a declarat Popovici la TVR.

Răzvan Florea l-a felicitat pe David Popovici la AS.ro LIVE

David Popovici a impresionat deja în finala de la 200 de metri liber, unde a fost aproape de a urca pe podium. Răzvan Florea, primul înotător român medaliat la Jocurile Olimpice, l-a felicitat pe Popovici.

„David s-a întrecut pe sine, a reuşit un fantastic loc 4. Două sutimi i-au lipsit pentru o medalie olimpică. E tânăr, are tot viitorul în faţă şi cred că ne va mai bucura cu performanţe notabile”, a fost fostul înotător român, Răzvan Florea, la AS.ro LIVE.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Sorana Cîrstea la Roma?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:41

Mihai Stoica a făcut anunțul de care se temeau toți fanii FCSB-ului: „Este o veste cu adevărat proastă”

19:41

Se anunță cel mai mare transfer de anul acesta: 150 de milioane de euro

19:27

Un club de tradiţie din Liga 1 riscă să intre în insolvenţă! Instanţa a respins planul de redresare

19:11

Veste teribilă din Premier League! Starul unei naționale este în pericol să rateze World Cup

19:02

Lovitură de proporții pentru Mirel Rădoi! Gaziantep a primit interdicție la transferuri

18:41

Rapid l-a vizitat pe legendarul Rică Răducanu, după ce fostul mare portar al giuleştenilor a împlinit 80 de ani!

1 Nou antrenor în Liga 1. Mutarea va fi oficializată la final de sezon 2 VIDEOCristi Chivu, gest de mare modestie la ceremonia de decernare a trofeului! Ce a făcut antrenorul român 3 Robert Lewandowski a spus ”DA”! Atacantul Barcelonei va primi un salariu anual de 90 de milioane de euro 4 “Vreau să subliniez asta”. Ce a spus preşedintele lui Inter despre Cristi Chivu, după eventul reuşit 5 Decizia radicală luată de Sorana Cîrstea la Roma, chiar la miezul nopţii 6 Ce gafă a putut face Emil Boc, după ce U Cluj a fost învinsă dramatic de Univ. Craiova în finala Cupei României
Citește și