Jocurile Olimpice 2020 | Ana Maria Popescu a pierdut dramatic finala olimpică. Argint pentru marea noastră campioană. Chinezoaica i-a luat aurul cu o „tuşă de aur!”

Antena Sport Publicat: 24 iulie 2021, 15:10

Ana Maria Popescu, presta'ie de excepţie la Tokyo

Ana Maria Popescu – Yiwen Sun, finala olimpică la spadă

Popescu a fost învinsă în finală de sportiva chineză Yiwen Sun, scor 11-10, cu tuşa de aur. La Tokyo, Ana a trecut de Tikanah Abdul Rahman, din Singapore, scor 15-10, apoi de sportiva coreeană Sera Song, scor 15-6, în sferturi de Julia Beljajeva, din Estonia, scor 15-8, iar în semifinale de o altă estonă, Katrina Lehis, scor 15-11.

Sportiva de 36 de ani a fost desemnată de trei ori cea mai bună spadasină din lume, în 2008, 2009 şi 2013. A câştigat 20 de medalii la campionatele europene şi mondiale, dar şi medalia de aur cu echipa la Jocurile Olimpice de la Rio (2016) şi medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Beijing (2008).

În 2020, Ana Maria Brânză a câştigat pentru a patra oară în carieră Cupa Mondială de spadă, performanţă ce nu a mai fost atinsă de niciun sportiv.

Update: Ana Maria Popescu a pierdut dramatic finala olimpică.

Update: Ana Maria Popescu a egalat cu 3 secunde înaintea finalei: 10-10.

Update: Dramatism total! Ana Maria Brânză a egalat cu un atac senzaţional: 9-9.

Update: Ana Maria Popescu câştigă primul punct din repriza a doua. Atac formidabil al româncei. Tensiune maximă la Tokyo: 4-4.

Update: Ana Maria Popescu este condusă după prima repriză: 2-3.

Update: Revenire imediată a chinezoaicei, care a egalat la 2.

Update: Ana Maria Popescu, start perfect în marea finală. Conduce cu 2-0, însă chineazoaica a revenit în meci.

Update: Ana Maria Popescu a reuşit primul punct al finalei.

Update: Ana Maria Popescu – Yiwen Sun, finala olimpică la Tokyo. Şansă uriaşă pentru româncă!

Update: Ana Maria Popescu este în finala olimpică de la Tokyo! A învins-o pe Katrina Lehis în semifinale cu 15-11. În finală, Popescu va evolua contra chinezoaicei Yiwen Sun.

Finala este programată la ora 14.45.

Update: Ana Maria Popescu se distanţează şi conduce după două reprize cu 8-5.

Update: Ana Maria Popescu a câştigat prima repriză: 3-2.

Update: A început partida in semifinale dintre Ana Maria Popescu şi Katrina Lehis.

Update: VICTORIE! Ana Maria Popescu s-a calificat în semifinalele de la spadă. Victorie uriaşă cu Julia Beljajeva: 15-8.

Video cu evoluţia Ana Mariei Popescu | Sursa: Eurosport!

Embed:

Update: Ana Maria Brânză luptă pentru un loc în semifinale la spadă! A câştigat prima repriză cu Julia Beljajeva, scor 3-1.

Update: Iulian Teodosiu a fost eliminat în optimile de finală de la Tokyo de italianul Enrico Berre: 12-15.

Update: Iulian Teodosiu luptă acum cu italianul Enrico Berre pentru un loc în sferturile de finală.

Anamaria Popescu este la doar un pas de o nouă medalie olimpică. Marea noastră campioană este într-o formă de zile mari la Tokyo şi este una dintre favoritele la aurul olimpic.

Ana Maria Popescu s-a calificat în sferturile de finală la spadă

Sportiva din România s-a calificat în sferturile de finală ale probei de spadă după o evoluţie entuziasmantă. Popescu a trecut în optimi de sportiva coreeană Sera Song, scor 15-6.

În turul al doilea, Anamaria Popescu a trecut de sportiva din Singapore, Tikanah Kiria Rahman Abdul, scor 15-10.

În sferturi, Ana Maria Popescu va evolua cu Julia Beljajeva, din Estonia, de la ora 09.25.

Iulian Teodosiu, în optimi la sabie

Sportivul Iulian Teodosiu s-a calificat în optimile probei de sabie, de la Jocurile Olimpice, după ce a trecut de favoritul numărul 3, italianul Luca Curatoli.

Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu, calificaţi în sferturi la dublu mixt

Perechea formată din Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu s-a calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale probei de dublu mixt din concursul de tenis de masă de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Szocs şi Ionescu au trecut în optimi de perechea slovacă Lubomir Pistej/Barbora Balazova, scor 3-1 (11-8, 11-8, 12-14, 11-4, 11-9).
Partidele din sferturi sunt programate duminică.

1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma
1
23:12
Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva”
1
23:02
VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol fabulos în Arabia Saudită! Starul portughez a început să danseze după ce a înscris
1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului