Jocurile Olimpice | Panică la Tokyo! Un număr uriaş de infectări cu Covid-19, în ziua în care sportivii români au plecat în Japonia

Publicat: 15 iulie 2021, 15:19

Comentarii
Jocurile Olimpice | Panică la Tokyo! Un număr uriaş de infectări cu Covid-19, în ziua în care sportivii români au plecat în Japonia

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Cu opt zile înainte de ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice, Tokyo a înregistrat, joi, un număr record de infectări cu noul coronavirus pentru ultimele şase luni, 1.308 cazuri, informează EFE, citată de news.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tokyo, cel mai mare număr de infectări cu Covid-19 din ultimele 6 luni

Guvernul metropolitan din Tokyo a raportat peste 1.000 de cazuri zilnice de infectare pentru a doua zi consecutivă, numere pe care capitala nu le mai înregistrase de şase luni. Tendinţă de infectare este una ascendentă de aproape o lună.

Oraşul Tokyo se confruntă cu o revenire în număr mare a cazurilor de infectare începând de săptămâna trecută, ceea ce a determinat guvernul japonez să declare starea de urgenţă în Capitală pentru a preveni răspândirea virusului.

După declararea stării de urgenţă în oraşul gazdă a Jocurilor Olimpic, comitetul de organizare, autorităţile locale şi guvernul japonez au anunţat decizia de a ţine competiţia cu porţile închise. Deşi iniţial capacitatea la locurile de concurs fusese limitată la 10.000 de persoane şi prezenţa vizitatorilor străini a fost interzisă ca măsură preventivă, în cele din urmă sportivii vor concura fără public în tribune.

Starea de urgenţă actuală din Tokyo este a patra declarată de la începutul pandemiei şi este valabilă din 12 iulie până în 22 august, suprapunându-se peste evenimentului sportiv internaţional, a cărui deschidere este programată la 23 iulie. Pe lângă desfăşurarea cu tribunele goale, jocurile vor avea loc cu restricţii fără precedent pentru toţi sportivii participanţi, care vor include limitarea deplasărilor lor în zona olimpică şi monitorizarea constantă a stării lor de sănătate, printre alte măsuri.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi Cristi Chivu să îşi apere trofeele câştigate cu Inter în sezonul precedent?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:48

„Dacă nu poţi, lasă pe altul”. Basarab Panduru a văzut ce s-a întâmplat în Petrolul – Oţelul 1-0 şi a răbufnit

21:25

LIVE TEXTUniversitatea Craiova – FC Argeş 0-1. Deschidere rapidă de scor. Pîrvu a profitat de gafa lui Rus

21:18

Edi Iordănescu, mesaj pentru Marius Şumudică, după ce fostul antrenor de la Rapid a bătut palma cu CFR Cluj: „Sper”

20:43

Petrolul Ploieşti – Oţelul Galaţi 1-0. Zima i-a salvat pe „lupii galbeni”. Gălăţenii au încheiat meciul cu un om în minus

20:30

O nouă lovitură! Trabzonspor a bătut palma cu fostul coleg al lui Mohamed Salah de la Liverpool

20:12

KuPS, meci dramatic înaintea returului cu Universitatea Craiova. Gol în minutul 90+2

1 Dan Petrescu a făcut anunţul: ce a spus despre venirea la FCSB, după propunerea lui Gigi Becali: „Sunt bucuros” 2 „Îi dau eu unul bun”. Gică Craioveanu a „găsit” atacant pentru FCSB. Propunere directă pentru Gigi Becali 3 Revenire importantă la Universitatea Craiova. Coelho se bazează pe el la meciul cu FC Argeş 4 VIDEONota primită de Darius Olaru după golul senzaţional reuşit în Belgia: „E imposibil aşa ceva” 5 EXCLUSIVDinamo a început negocierile cu jucătorul care a impresionat pe toată lumea! 6 Ștefan Baiaram, transferat în Italia. „Cine dă 5-6 milioane cât vrea Rotaru? Doar un club din Serie A”
Citește și