Jocurile Olimpice | Tokyo 2020 ar putea fi cea mai călduroasă ediţie din istorie! Condiţiile de coşmar pe care trebuie să le îndure tricolorii

Publicat: 20 iulie 2021, 12:10

Comentarii
Jocurile Olimpice | Tokyo 2020 ar putea fi cea mai călduroasă ediţie din istorie! Condiţiile de coşmar pe care trebuie să le îndure tricolorii

frf.ro

Tokyo 2020 ar putea fi cea mai călduroasă ediţie a Jocurilor Olimpice din istorie, scrie The Guardian, care citează temerilor multor sportivi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tokyo 2020 ar putea fi cea mai călduroasă ediţie din istorie

Căldura şi umiditatea prezente la Tokyo după sezonul ploios au fost un motiv de îngrijorare încă din 2013, când Japonia a câştigat organizarea competiţiei. Din cauza căldurii, mai multe întreceri, printre care şi cea de maraton, au fost mutate la Sapporo, la 800 de kilometri nord de Tokyo.

Capitala Japoniei a mai organizat Jocurile Olimpice în 1964, dar atunci întrecerile au fost mutate toamna. Cu doar câteva zile înainte de startul Tokyo 2020, jucătorii de volei pe plajă s-au pregătit în parcul Shiokaze şi s-au plâns că nisipul era prea fierbinte ca să calci pe el!

Culmea, locuitorii din Tokyo sunt avertizaţi să nu facă sport în aer liber! Marţi dimineaţă, codul emis de ministerul Mediului, care combină temperatura, umiditatea, vântul şi radiaţiile solare, arăta 31.8 grade, în zona de pericol!

Organizatorii contraatacă efectele caniculei cu corturi cu aer condiţionat, stropitori cu vapori de apă rece şi oferă îngheţată pentru voluntari. În prima zi de competiţie, prognoza arată 37 de grade Celsius.

Reclamă
Reclamă

Tokyotricolorii lui Mirel Rădoi s-au “topit” în Japonia

Şi tokyotricolorii lui Mirel Rădoi s-au confruntat cu canicula din Japonia încă de la primul antrenament, de acum trei zile.

Deşi s-a desfăşurat la ora 17.00, şedinţa de pregătire a fost afectată de cele 33 °C resimţite şi de umiditate de 73%!

România este reprezentată de 101 sportivi la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:44

Universitatea Craiova – FC Argeș LIVE TEXT (20:30). Acțiunea din play-off începe. Echipele probabile

15:23

VIDEONicolae Stanciu a “rupt blestemul”. Mijlocașul a marcat după 7 luni de secetă chiar în fața fostei echipe

14:58

Ce face azi arbitrul „bandit” care a eliminat Italia de la Mondialul din 2002 și a fost închis pentru trafic de droguri

14:56

Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu

14:42

FotoValentin Ceauşescu a spus adevărul despre influenţa sa de la Steaua: “Nimeni nu îndrăznea”

14:03

Compania care construiește stadionul de 100 de mil. de € din Liga 1 a făcut anunțul: “Devine realitate”

1 Mihai Stoica a găsit primul transfer pentru la vară la FCSB: “E foarte bun. Rămâne liber” 2 Ce se întâmplă cu Dennis Politic, după venirea lui Mirel Rădoi la FCSB: “Există speranţe” 3 Gigi Becali, o nouă “săgeată” spre Mihai Stoica: “Poate n-ar trebui să vă spun asta, dar vă spun” 4 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru” 5 Filipe Coelho a auzit ce a spus Mirel Rădoi despre el și nu s-a ferit să dea replica: “Al meu? Nu” 6 Foto“Cea mai frumoasă fată din lume”, gata de nuntă. S-a logodit cu un bărbat celebru
Citește și