Nu suntem singurii! Franţa a fost umilită de Japonia şi părăseşte Jocurile Olimpice cu 11 goluri încasate. Argentina şi Germania pleacă şi ele acasă. Ce echipe s-au calificat în sferturi

Dragoș Vasile Publicat: 28 iulie 2021, 19:24

Franţa - Japonia, 0-4

Franţa a fost umilită de Japonia şi părăseşte Jocurile Olimpice

Franţa a fost învinsă, miercuri, la Yokohama, cu scorul de 4-0 (2-0), de Japonia, în etapa a treia, ultima, a Grupei A a turneului olimpic masculin. Au marcat: Kubo ’27, Sakai ’24, Miyoshi ’70 şi Maeda ’90+1. Kolo Muani (Franţa) a fost eliminat, în minutul 72.

Într-un alt meci din această grupă, disputat la Sapporo, Mexic a învins, cu 3-0 (2-0), Africa de Sud. Au marcat: Vega ’18, Romo ’45+1, Martin ’60. Malepe (Africa de Sud) ’58 şi Rodriguez (Mexic) ’66 au fost eliminaţi.

• Clasament final: 1. Japonia – 9 puncte, 2. Mexic – 6, Franţa – 3, Africa de Sud – niciun punct

Japonia şi Mexic s-au calificat în sferturi.

În Grupa B, România a ratat calificarea în sferturi la golaveraj după 0-0 cu Noua Zeelandă, la Sapporo.

În schimb, Coreea de Sud a făcut din nou scor, 6-0 (3-0), cu Honduras, la Yokohama. Au marcat: Hwang Ui-Jo ’12 (p), ’45+5, ’52 (p), Won Du-jae ’19 (p), Kim Jin-ya ’64, Lee Kang-in ’82. Melendez (Honduras) a fost eliminat, în minutul 39.

Coreea de Sud şi Noua Zeelandă au mers în sferturi.

Spania, singura echipă europeană calificată în sferturile de finală

În Grupa C, Spania a remizat, scor 1-1 (0-0), la Saitama, cu Argentina. Au marcat: Merino ’65 / Belmonte ’87.

În celălalt meci al grupei, Egipt a învins, cu 2-0 (1-0), Australia, la Rifu. Au marcat: Rayyan ’44, Hamdy ’85.

• Clasamentul final: 1. Spania – 5 puncte, 2. Egipt – 4 (+1), 3. Argentina – 4 (-1), Australia – 3.

Spania şi Egipt se califică în faza următoare.

În Grupa D, campioana europeană de tineret Germania a spus adio competiţiei, după 1-1 (0-0), la Rifu, cu Coasta de Fildeş. Au marcat: Lowen ’73 / Henrichs ’69 (a).

În al doilea meci al grupei, Brazilia a învins, cu 3-1 (1-1), Arabia Saudită, la Saitama. Au marcat: Cunha ’14, Richarlison ’75 şi ’90+1 / Al-Amri ’24.

Clasament final: 1. Brazilia – 7 puncte, Coasta de Fildeş – 5, Germania – 4, Arabia Saudită – niciun punct.

Brazilia şi Coasta de Fildeş s-au calificat.

Programul sferturilor de finală

Sferturile de finală vor avea loc la 31 iulie.

Semifinalele vor fi la 3 august, finala mică, la 6 august şi finala mare, la 7 august.

11:52 Andrea Compagno l-a pulverizat pe Mihai Stoica: „Nu ştiu cine este acest personaj!” Afirmaţii explozive ale atacantului italian 11:06 Mesajul celor de la FCSB, la 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor de Steaua la Sevilla, în 1986 10:18 NEWS ALERTPerechea Ovidiu Ionescu – Bernadette Szocs s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024. Lista românilor care merg la Paris 10:11 EXCLUSIVVictor Piţurcă a vorbit la 38 de ani de la Sevilla ’86 despre hegemonia Stelei: „A dominat timp de 4 ani Europa!” 9:51 VIDEOSamara şi Dragoman au pierdut cu Chen Meng şi Wang Manyu la Saudi Smash 2024. Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au pierdut şi ei 9:39 Kyren Wilson s-a prăbuşit emoţional după ce a devenit campion mondial: „Părinţii mei și-au pus casa ipotecă pentru mine” 9:08 Oleksandr Pielieshenko a murit pe frontul din Ucraina! Halterofilul participase la Jocurile Olimpice de la Rio 8:56 Arabii nu i-au dat nicio şansă lui Gigi Becali! Transferul anunţat. Jucătorul, surprins pe aeroport 8:32 „Nu e plăcut că toată lumea te înjură!” Alexandru Băluţă a reacţionat după ce a fost huiduit de tot stadionul la Craiova 8:17 Ce a putut spune Gigi Becali despre venirea lui Mircea Lucescu la Rapid. Declaraţii incredibile ale patronului de la FCSB Vezi toate știrile