Video

ROMÂNII DE AUR! Cu unt și gem! Așa a cucerit Alina Dumitru aurul olimpic

Alexandru Ivan Publicat: 2 august 2021, 22:16

Comentarii

AS.ro

Alina Dumitru a adus două medalii olimpice la judo, pentru România. În 2008, la Beijing, a luat aurul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nu-mi venea să cred că sunt campioană olimpică, mă uitam la medalie, plângeam și nu-mi venea să cred că eu sunt campioana olimpică”, a spus Alina Dumitru.

Alina Dumitru, campioană olimpică la judo

Patru ani mai târziu, la Londra, ea a fost în finală, dar a rămas cu argintul.

“Țin minte că la Londra am dormit doar 2 ore. Dormeam mai puțin, emoțiile deveneau din ce în ce mai puternice și știu că gândul meu era numai la medalie”, a mai spus fosta sportivă.

Micul dejun e secretul olimpic al campioanei de la judo.

Reclamă
Reclamă

“Untul și gemul erau pentru mine must, poate că îmi dădeau putere. Nu mâncam crenvurști pentru că nu-mi picau bine, nu mâncam ouă prajite sau omletă”, a încheiat Dumitru.

În 9 august 2008, Dumitru devenea prima campioană olimpică din istoria judo-ului românesc, învingând-o în semifinală pe dubla campioană olimpică en-titre Ryoko Tani (Japonia) și, în finală, pe Yanet Bermoy (Cuba), în doar 80 de secunde.

Performanța lui Dumitru este memorabilă și pentru că era prima oară când Dumitru reușea să o învingă pe marea sa rivală Ryoko Tani, de altfel neînvinsă într-o competiție oficială din 1996.

Reclamă

Peste trei ani avea să cucerească medalia de aur la campionatele europene de la Istanbul. La Jocurile Olimpice de la Londra 2012 a luat argintul.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:13

VideoFază controversată în finala Cupei Greciei! Echipa lui Răzvan Lucescu nu a primit penalty pentru un henţ evident în careu

22:13

Mihai Stoica a făcut anunţul despre Siyabonga Ngezana: “S-a terminat şi pentru el”

22:10

LIVE VIDEOPAOK – OFI Creta 1-2. Dramatism în finala Cupei Greciei. Ocazie uriaşă ratată de echipa lui Răzvan Lucescu

22:01

VideoMoment inedit în finala Cupei Greciei! A mers direct la mama sa, în peluză, după ce a marcat împotriva lui Răzvan Lucescu

22:00

VIDEOBenfica – Moreirense 4-1. Echipa lui Jose Mourinho se apropie la 4 puncte de lider

21:53

VIDEOAl Ahli Saudi a cucerit Liga Campionilor Asiei! Victorie în 10 oameni în finala cu Machida!

1 Gigi Becali îi prelungește contractul, după FCSB – Petrolul 3-1: „E mai bun decât înainte” 2 VIDEONebunie totală în Anglia! Au promovat în minutul 90+13, după ce fanii adverşi au sărbătorit pe teren cu 8 minute mai devreme 3 Adrian Ilie s-a decis! Anunțul făcut de “Cobra” despre venirea mult dorită de Gigi Becali la FCSB 4 “Va fi cel mai mare jucător al României!” Mircea Lucescu i-a simţit valorea, despre cine este vorba 5 FIFA a decis! Ce se întâmplă cu înlocuirea Iranului cu Italia la Campionatul Mondial din vară 6 Anunţul lui Gigi Becali despre viitorul antrenor al FCSB-ului: “Bat palma cu el şi mă ţin de cuvânt”
Citește și