Schimbări majore înainte de Euro 2020. Două oraşe au fost înlocuite de pe lista gazdelor

De Antena Sport
Publicat: 23.04.2021, 11:49
Actualizat: 14.05.2021, 17:23

Sevilla înlocuieşte Bilbao ca gazdă a meciurilor din Spania de la Campionatul European, iar partidele care erau programate la Dublin vor avea loc la Sankt Petersburg, a anunţat vicepreşedintele UEFA, Zbigniew Boniek, potrivit Reuters şi L’Equipe.

Euro 2020

ProfimediaImages

UEFA a precizat, într-un comunicat, că stadionul La Cartuja din Sevilla va găzdui cele patru meciuri care erau programate la Bilbao. La partide vor fi prezenţi spectatori, urmând ca stadionul să fie ocupat la 30 la sută din capacitate.

Cele trei meciuri din grupa E care ar fi trebui să se dispute la Dublin vor avea loc la Sankt Petersburg, care găzduieşte deja trei partide din grupa B şi un sfert de finală.

Euro-2020: Sevilla înlocuieşte Bilbao ca gazdă a meciurilor din Spania

Însă partida din optimi care era programată la Dublin va avea loc pe Stadionul Wembley din Londra.

Ca urmare a deciziilor de vineri, Sankt Petersburg va găzdui următoarele meciuri (cele programate anterior şi cele mutate):

La Sevilla vor avea loc partidele din Grupa E Spania – Suedia (14 iunie), Spania – Polonia (19 iunie) şi Slovacia – Spania (23 iunie), precum şi o optime de finală în 27 iunie.

Biletele pentru meciurile de la Bilbao şi Dublin vor fi anulate, iar cei care le-au cumpărat îşi vor primi banii înapoi.

Comitetul Executiv al UEFA s-a reunit, vineri, pentru a finaliza planurile legate de partidele de la Euro, după ce Bilbao şi Dublin nu au putut garanta prezenţa suporterilor la meciuri.

Diana Belbiţă, la AS.ro LIVE

Fani Anglia, finala Euro 2020
Euro 2020 • 20 iulie, 14:21
Interdicţii pe viaţă după finala Euro 2020. Incidentele provocate de fani pe Wembley, anchetate de Federaţia din Anglia
Roberto Mancini şi Giorgio Chiellini
Fotbal • 15 iulie, 13:16
Giorgio Chiellini, liber de contract după 16 ani la Juventus. „Nu avem nicio ofertă. Ce a făcut el e incredibil!”
Italia, câştigătoarea EURO 2020
Fotbal • 14 iulie, 18:30
OFICIAL | Gianluigi Donnarumma a semnat cu PSG. Mesaj emoţionant pentru fanii lui AC Milan. „Am purtat cu mândrie acest tricou!”
Un bărbat a descoperit un tunel secret în podeaua sufrageriei. Peste ce „comoară” a dat Colin Steer
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Ronaldo
1
22:59 Seară nebună în preliminariile Champions League! Ianis Hagi și Rangers au mâncat bătaie în Suedia. Florin Niță a fost titular în Sparta Praga – AS Monaco 0-2. Toate rezultatele sunt AICI 22:45 CFR Cluj – Young Boys 1-1. Nebunie în Gruia! Campioana României a ratat dramatic victoria în prelungirile partidei. Coşmarul elveţian a „lovit” din nou 22:31 Antrenorul lui Reading, mesaj direct pentru George Puşcaş după ce s-a vorbit despre plecarea atacantului român 21:55 CFR Cluj – Young Boys | Cristi Manea, eroul lui Șumudică din prima repriză! Fundașul campioanei a marcat și a salvat un gol ca și făcut la poarta lui Arlauskis 21:36 CFR Cluj – Young Boys | Dezastru pentru Denis Alibec şi Marius Şumudică! Atacantul a rezistat doar 20 de minute pe teren 21:33 VideoROMÂNII DE AUR! Marele regret al lui Gabi Szabo. Putea deveni campioană olimpică la doar 16 ani: „Mai avea puțin să mi se trimită medalia acasă” 20:52 Reacţia lui Adrian Mititelu Jr., după ce Gigi Becali a anunţat transferul lui Zdenek Ondrasek la FC U Craiova 1984: „Eu asta ştiu!” Ce transferuri a mai anunţat patronul oltenilor 20:51 Joe Hart a semnat cu Celtic! Fostul portar de la Manchester City se va lupta la titlu cu Ianis Hagi 19:40 VIDEOImagini de senzație cu Gică Hagi la antrenamentul Farului! Regele și-a pus mănușile și a intrat în poartă. „A fost imperial!” 19:35 Jocurile Olimpice 2020 | INCREDIBIL! Bianca Ghelber n-a avut antrenor la Tokyo! A ”consiliat-o” kinetoterapeutul!!!!!!