Kaylia Nemour a scris istorie la Jocurile Olimpice de la Paris! E prima gimnastă din Africa ce a reuşit să ia ia aurul olimpic!

Publicat: 4.08.2024, 20:48.

Kaylia Nemour a scris istorie la Jocurile Olimpice de la Paris!

Kaylia Nemour, în lacrimi după ce a devenit campioană olimpică / Profimedia Images

Kaylia Nemour a scris istorie la Jocurile Olimpice de la Paris! Ea a devenit prima campionă olimpică la gimnastică din istoria Africii!

Gimnasta algeriană Kaylia Nemour a câştigat, duminică, medalia de aur în finală la paralele, la Jocurile Olimpice de la Paris. România va avea reprezentare, luni, în finalele de la bârnă şi sol.

Kaylia Nemour a fost notată cu 15.700, cu care a obţinut aurul olimpic, iar pe podium au mai urcat Qiyuan Qiu (China, 15.500) şi Sunisa Lee (SUA, 14.800), potrivit news.ro.

În prima finală pe aparate la feminin, săriturile, medalia de aur a fost câştigată de Simone Biles (SUA). Luni vor avea loc finale în care şi România este reprezentată, prin Sabrina Maneca Voinea la bârnă şi sol, respectiv Ana Maria Bărbosu la sol.

La individual-compus, medalia de aur a revenit gimnastei Simone Biles, care a câştigat aurul olimpic şi în competiţia pe echipe, în care România a revenit după 12 ani şi s-a clasat pe locul 7.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se califică FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor?

0:05 5 aug.

Sara Errani şi Jasmine Paolini, campioane olimpice la dublu! Victorie dramatică în finală

23:55

CFR Cluj – U Cluj 2-3! Derby „nebun” în Gruia! Dan Nistor, gol şi pasă de gol! Ovidiu Popescu, primul gol pentru U Cluj

23:55

Ştafeta feminină americană a cucerit aurul la 4 x 100 metri mixt cu record mondial!

23:40

Dan Nistor, lovit de o petardă aruncată de fanii lui CFR Cluj! Scene halucinante la derby-ul Clujului

23:23

Billel Omrani revine în Liga 1! Cu cine s-a înțeles fostul atacant de la CFR Cluj și FCSB

23:13

Team Romania la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 10 | România – India, în optimi la tenis de masă! Emoţii în finalele pe aparate

1 FotoAnunţul fiului lui Ion Ţiriac după ce David Popovici a cerut noi bazine de înot şi investiţii mult mai mari în sportul românesc!s 2 FotoSingurul înotător născut pe teritorul României care a mai cucerit aurul la Jocurile Olimpice, înainte de David Popovici!s 3 FotoPrimul sponsor care şi-a anunţat retragerea după controversa cu „Cina cea de Taină”: „Nu vrem să fim părtași la batjocură”s 4 FotoImagini de senzaţie cu Ianis Hagi şi Elena în luna de miere. Paradisul unde au plecat cei doi: „Ce frumuseţe!”s 5 FotoCe au spus ungurii când au auzit de cadoul pe care Ion Ţiriac i l-a făcut lui David Popovici. Cât câştigă maghiarii pentru un aurs 6 FotoGigi Becali, reacţie categorică după derapajul lui Ion Ţiriac legat de scandalul „travestiţilor şi homosexualilor” de la Pariss

Zodii norocoase pe data de 4 august 2024. Nativii care pot primi ceea ce își doresc

Cele mai importante evenimente astrologice ale lunii august 2024. La ce schimbări se pot aștepta nativii din zodiac