Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 4. Finala la gimnastică pe echipe şi David Popovici ia startul la 100 de metri

Valentin Pîrcălabu Publicat: 29 iulie 2024, 23:26

Colaj Profimedia

Acesta este programul complet al Team România la Jocurile Olimpice 2024, ziua 34. Sportivii tricolori vor concura la box, canotaj, gimnastică artistică, înot, polo, tenis de masă şi triatlon.

• Vezi Jocurile Olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR*. Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului)

Cea mai aşteptată întrecere a zilei este finală olimpică la gimnastică artistică pe echipe. De asemenea, David Popovici începe asaltul pentru medalii la 100 de metri liber.

Triatlon

09.00: Felix Duchampt luptă pentru medalii în finala de la Triatlon

Înot

12:15: David Popovici ia startul în seriile de la 100 de metri liber. Românul va înota în seria 9.
21:30: David Popovici poate concura în semifinalele de la 100 de metri liber, dacă se califică.

Polo

17:35: SUA – România. Al doilea meci al tricolorilor în grupa A.

Gimnastică artistică

19:15: Finala feminină pe echipe (Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă şi Andreea Preda)

Box

18:22: Lăcrămioara Perijoc – Enkhjargal Munguntsetseg, categoria 54 de kilograme, în optimile de finală

Tenis de masă

11:00: Bernadette Szocs – Margaryta Pestoska, în turul 2 al turneului olimpic la simplu

Canotaj

11:10: Mihai Chiruţă – sferturi de finală canotaj simplu masculin
12:00: Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş – semifinale dublu vâsle feminin
12:10: Andrei Cornea şi Marian Enache – semifinale dublu vâsle masculin
12:40: : Ştefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă şi Ciprian Tudosă – recalificări, patru rame masculin

David Popovici e CAMPION OLIMPIC! A câştigat medalia de AUR la 200 de metri liber de Ziua Imnului Naţional. Fenomenală cursă

David Popovici a devenit campion olimpic la 200 de metri liber după o cursă fenomenală. David Popovici a revenit formidabil pe ultimii 25 de metri şi a câştigat aurul la 2 sutimi. Popovici a fost al doilea după prima lungime de bazin, a fost al treilea după 100 de metri, apoi a urcat pe doi la 150 de metri, reuşind să îl devanseze pe britanicul Matthew Richards pe ultimii metri ai cursei. Popovici (19 ani), dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, a obţinut primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc cu timpul de 1 min 44 sec 72/100, fiind mai rapid cu două sutimi decât Richards (1 min 44 sec 74/100).

Podiumul a fost completat de americanul Luke Hobson, în 1 min 44 sec 79/100. Popovici a fost cel mai rapid atât în serii (1 min 45 sec 65/100), cât şi în semifinale (1 min 44 sec 53/100).

David Popovici a fost al patrulea în finala la 200 m liber în urmă cu trei ani, la JO de la Tokyo. Popovici, care a adus prima medalie României la JO 2024, va mai evolua la Paris şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate marţi (12:15), când vor avea loc şi semifinalele (21:30).

Ultima medalie olimpică a înotului românesc datează din 2004, când Camelia Potec lua aurul la 200 m liber la Atena, iar Răzvan Florea bronzul la 200 m spate. Popovici a încheiat cursa într-un minut, 44 de secunde şi 72 de sutimi. El a fost urmat de britanicul Matthew Richardson (1.44.74) şi de americanul Luke Hobson (1.44.79).

Va câştiga David Popovici o medalie şi la 100 de metri liber?

0:45 30 iul.

„Simțiți presiunea?” Neil Lennon nu s-a ferit de cuvinte după Petrolul – Rapid 1-0: „Sunt foarte frustrat! Nu există scuze!”

0:18 30 iul.

Cristi Săpunaru a dezvăluit ce discuție a purtat cu Neil Lennon: „Asta mi-a explicat!”. Ultimatum după Petrolul – Rapid 1-0

23:55

Petrolul – Rapid 1-0. Neil Lennon rămâne fără victorie în Liga 1. Start dezastruos pentru giuleşteni

23:55

Foto„Şi-a făcut datoria!” Ion Ţiriac s-a înclinat în faţa lui David Popovici, după medalia de aur de la Jocurile Olimpice

23:50

Pe ce loc a ajuns România în clasamentul medaliilor la Jocurile Olimpice 2024, după AURUL cucerit de David Popovici

23:25

Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 3. David Popovici a câştigat medalia de AUR! Samara şi Ionescu, eliminaţi

1 FotoPrimul sponsor care şi-a anunţat retragerea după controversa cu „Cina cea de Taină”: „Nu vrem să fim părtași la batjocură” 2 David Popovici e CAMPION OLIMPIC! A câştigat medalia de AUR la 200 de metri liber de Ziua Imnului Naţional. Fenomenală cursă 3 Jaqueline Cristian – Angelique Kerber 1-2! Înfrângere dramatică pentru româncă la Jocurile Olimpice 2024 4 Dan Petrescu a răbufnit după CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-2: „De asta am avut nervii la pauză! De ce doar pe el îl trimit?” 5 Russell, ce păcat! Opinia lui Adrian Georgescu după Marele Premiu al Belgiei 6 FotoDJ Barbara Butch a participat la „Cina cea de Taină” și acum a depus plângere la poliție. Drama prin care a ajuns să treacă