Partida România – Kosovo, difuzată aseară la Antena 1, lider incontestabil de audienţă

De Antena Sport
Publicat: 13.09.2023, 13:35
Actualizat: 5.10.2023, 19:11

Partida România – Kosovo, difuzată aseară la Antena 1, lider incontestabil de audienţă. Tricolorii au învins aseară naţionala Kosovo, scor 2-0, şi se menţin pe locul al doilea în cursa de calificare pentru EURO 2024.

Întreaga Românie a fost alături de jucătorii naţionalei de fotbal aseară, meciul difuzat de Antena 1 impunându-se ca lider incontestabil de audienţă. În minutul de aur, înregistrat aseară la 00:20, Antena 1 a atins aproape 60% din piaţă, la nivelul publicului comercial, cu partida jucătorilor lui Edi Iordănescu.

Astfel, conform Kantar Media, meciul România – Kosovo, difuzat aseară în intervalul 21:47 – 00:32, s-a impus ca lider de audienţă, pe toate targeturile. Pe segmentul de public comercial, cu vârste cuprinse între 21 și 54 de ani, partida România – Kosovo a înregistrat pe întregul interval orar 10 puncte de rating și 41.4% cotă de piață.

Ierarhia se păstrează şi la nivelul publicului urban, unde meciul tricolorilor s-a situat pe primul loc, înregistrând 10 puncte de rating și 34.6% cotă de piață.

Şi la nivelul întregii ţări, meciul care a adus România mai aproape de calificarea pentru EURO 2024 a fost prima opţiune de vizionare, cu 9.3 puncte de rating şi 33.3% cotă de piaţă.

În minutul de aur, 00.20, confruntarea România – România a atras aproape 60% din piaţă, respectiv, 11 puncte de rating şi 59.6% share, la nivelul publicului comercial.

Partida dintre România şi Kosovo nu a fost una lipsită de incidente. În minutul 19, meciul a fost întrerupt, iar jucătorii au fost trimişi la vestiare de către arbitru, ca urmare a mesajelor discriminatorii afişate de fanii români în peluza Arenei Naţionale.

Naţionala lui Edi Iordănescu s-a impus cu 2-0, cu două goluri marcate după minutul 83. Stanciu şi Mihăilă au adus victoria României, după ce acelaşi Stanciu a ratat un penalty.

După victoria de aseară, clasamentul din grupa României arată astfel:

Belarus – România (12 octombrie) şi România – Elveţia (21 noiembrie) se văd pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, în această toamnă.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

13
0:08
VideoUltraşii lui FC U Craiova au vrut să intre în vestiare peste jucători! Au aruncat cu torţe în jandarmi
23:56 „Aţi ieşit de pe teren ca o vedetă” Reacţia lui Mircea Rednic, după Dinamo – UTA 2-0. Ce a spus despre salvarea „câinilor” 23:43 Nebunie pe stadion, după retrogradarea lui FC U Craiova 1948! Ultraşii au aruncat cu scaune şi l-au înjurat pe Adrian Mititelu 23:38 Scene incredibile la Dinamo – UTA! Presiunea şi-a spus cuvântul şi lui Zeljko Kopic i s-a făcut rău 23:30 Când se joacă meciurile de baraj Dinamo – Csikszereda şi FC Botoşani – CS Mioveni, pentru menţinerea/promovarea în Liga 1 23:10 Dinamo – UTA 2-0! Dinamo şi FC Botoşani vor juca baraj pentru menţinerea în Liga 1. FCU Craiova şi FC Voluntari au retrogradat 22:56 VIDEO & FOTOUltraşii lui PSG şi-au luat la revedere de la Kylian Mbappe! Imagini fabuloase de pe Parc des Princes 22:50 Românii au dat recital pentru Gaziantep: dublă Dennis Drăguş, trei assist-uri Alex Maxim 22:11 Mesajul afişat de fanii lui Dinamo pentru Mircea Lucescu în timpul meciului capital pentru salvarea de la retrogradare 22:00 VIDEOPAOK – Olympiacos 2-0 a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Răzvan Lucescu continuă asaltul spre titlu, după victoria uriaşă din derby Vezi toate știrile