România – Egipt 3-0. „Tricolorele” s-au calificat la jocurile Olimpice de la Paris. Performanţă uriaşă în AntenaPLAY

De Antena Sport
Publicat: 21.02.2024, 11:40

România - Egipt 3-0. Tricolorele s-au calificat la jocurile Olimpice de la Paris. Performanţă uriaşă în AntenaPLAY

România - Egipt 3-0. "Tricolorele" s-au calificat la jocurile Olimpice de la Paris. Performanţă uriaşă în AntenaPLAY

Eliza Samara şi Bernadette Szocs / Profimedia Images

România – Egipt 3-0. România a învins Egipt în optimile Campionatelor Mondiale de tenis de masă pe echipe şi s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. Duelul a fost miercuri, de la ora 10:00, exclusiv în AntenaPLAY.

Partida cu Egipt a avut o miză uriaşă: victoria a dus echipa de tenis de masă feminină a României la Jocurile Olimpice de la Paris, principalul obiectiv setat pentru acest Mondial de la Busan. Bernadette Szocs, Eliza Samara şi Adina Diaconu nu le-a dat nicio şansă adversarelor din Japonia.

VIDEO România – Egipt e ACUM în AntenaPLAY

Update 11:50! Victorieee! România a învins Egipt cu 3-0 şi s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. România va juca în sferturile de finală de la Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe cu Japonia.

Update 11:45: Adina Diaconu a câştigat şi al doilea set: 11-7.

Update 11:40: Adina Diaconu a câştigat primul set cu Yousra Helmy: 11 – 8.

Update 11:30: Adina Diaconu joacă acum cu Yousra Helmy.

Update 11:20: Fabulos! Eliza Samara a revenit fantastic şi a câştigat meciul cu Dina Meshref în decisiv: 11 – 9.

Update 11:10: Ce revenire! Eliza Samara a trimis meciul decisiv: 11 – 7 în setul 4.

Update 11:00: Eliza Samara nu renunţă la luptă şi a câştigat al treilea set: 11-5.

Update 10:55: Eliza Samara a pierdut şi al doilea set: 8-11.

Update 10:50: Ce set intens. Din păcate, Eliza Samara a cedat primul set cu Dina Meshref: 11 – 13.

Update 10:36: A început al doilea meci al partidei: Elizabeta Samara – Dina Meshref.

Update 10:35:  Bernadette Szocs – Hana Goda 3-1. „Bernie” a a dus primul punct pentru România.

Update 10:30: Bernadette Szocs a reuşit câteva lovituri uluitoare în setul 4 cu Hana Goda.

Update 10:25: Bernadette Szocs a luptat formidabil şi s-a impus cu 11-8 în setul al treilea. Execuţii de senzaţie ale româncei.

Update 10:15: Hana Goda a servit fantastic şi a câştigat al doilea set! Meci intens la Busan.

Update: 10:07: Bernadette Szocs a câştigat primul set cu 11-2. Evoluţie încântătoare a româncei!

Update 10:05: Bernadette Szocs – Hana Goda este primul meci al partidei.

Update 10:00: A început România – Egipt, meciul care ne poate califica la Jocurile Olimpice de la Paris.

România a câştigat Grupa 7 şi s-a calificat direct în optimile competiţiei din Coreea de Sud. Egipt a jucat în play-off cu Chile şi s-a impus cu un categoric 3-0, pentru a evolua contra României.

„Sportivele antrenate de Viorel Filimon și Mihaela Șteff vor juca miercuri, de la 10:00, pentru pătrunderea în sferturile de finală, fază a competiției care odată atinsă asigură calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris”, se arată pe site-ul Federaţiei Române de tenis de masă.

Bernadette Szocs aşteaptă calificarea la Jocurile Olimpice

România a ajuns în optimile competiţiei şi mai are nevoie de o victorie pentru a obţine biletele pentru Paris. Tricolorele au terminat Grupa 7 cu maximum de puncte, meciurile fiind transmise în AntenaPLAY.

„A fost un meci mai greu pentru mine, pentru că nu am reuşit să câştig de data asta cu 3-0, dar cel mai important e că am câştigat pe echipe şi că am câştigat toate meciurile. Toate am fost în formă bună şi suntem pregătite pentru următoarele meciuri.

Suntem pregătite pentru orice obstacol. E bine că avem o zi liberă, ne vom antrena, vin meciurile mai grele. Suntem unite, suntem o echipă omogenă, ne completăm şi aducem victorii. Portura de favorite ne obligă, toate asiaticele se feresc de noi. Presiunea ne face mai bune”, a spus Bernadette, pentru sportsnet.ro.

Lotul feminin este format din Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu, Elena Zaharia, antrenorii Viorel Filimon, Mihaela Şteff şi kinetoterapeutul Petruţ Ghiţă.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

20:29 Adrian Mititelu s-a decis, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a! Ce se va întâmpla cu echipa 20:18 Florin Talpan a dat în judecată CSA Steaua, iar motivul e incredibil! Prima reacție a juristului: „Am câștigat atâtea procese..” 19:58 Gabriela Ruse, eliminată în semifinalele turneului Trophee Clarins! A fost învinsă de Emma Navarro 19:50 VideoBolton – Oxford United 0-2 a fost în AntenaPLAY. Oxford s-a calificat în Championship! Sărbătoare de zile mari pe Wembley 19:42 „Am aflat și eu!” Prima reacție a lui Xavi, după ce s-a scris că va fi dat afară de la Barcelona! 19:40 VIDEOCanada – Finlanda 5-3, în AntenaPLAY! Revenire spectaculoasă a canadienilor! Danemarca – Elveția 0-8 şi Letonia – Suedia 2-7 18:54 VIDEOUPDATE | Oliver Goethe a câştigat sprintul din Formula 3 de la Imola, LIVE în AntenaPLAY! Cursa e duminică în AntenaPLAY (9:30) 18:50 Roberto De Zebri nu va mai fi antrenorul lui Brighton! Fostul jucător de la CFR Cluj, dorit de Barcelona și de Bayern 18:29 FotoBayer Leverkusen a primit trofeul de campioană a Germaniei! Echipa lui Xabi Alonso a terminat campionatul neînvinsă 18:26 Reacția lui Ciprian Marica, după ce s-a aflat că Denis Alibec ar semna cu Farul! Care este poziția echipei lui Gică Hagi Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta