Roger Federer, decizia luată după înfrângerea de la Doha! "Este mai bine aşa"

De Dan Roșu
Publicat: 12.03.2021, 6:13

Roger Federer a luat decizia de a nu participa la turneul de 500 de puncte de la Dubai. Asta după ce a fost eliminat în faza sferturilor de finală de la Doha, de georgianul Nikoloz Basilashvili, ratând şi o minge de meci.

Roger Federer, în timpul unui meci

Profimediaimages

"A fost minunat să revin în circuit, m-am bucurat de fiecare minut jucat din nou în Doha. Îi mulţumesc mult celei mai bune şi loiale echipe care m-a ajutat să ajung aici. Am decis că este mai bine să mă întorc la antrenamente şi, ca urmare, am decis să mă retrag din turneul de la Dubai, de săptămâna viitoare", a scris Federer, pe reţelele de socializare.

Roger Federer, primele meciuri după o pauză de 14 luni

Cap de serie 2 la Doha, Federer l-a bătut în primul meci pe Daniel Evans, 7-6, 3-6, 7-5, în turul secund. Aceasta a fost primul meci disputat de marele campion elveţian după o pauză de 14 luni. Lipsa meciurilor s-a simţit în faza sferturilor, acolo unde a fost învins de Nikoloz Basilashvili, 6-3, 1-6, 5-7. El a ratat şi o minge de meci înainte de a se recunoaşte bătut.

"Am venit de atât de departe încât mă bucur că am putut juca două meciuri de trei seturi. Încă nu sunt sută al sută, văd asta, simt asta. Dar scopul este să fiu sută la sută pentru sezonul de iarbă", a declarat jucătorul care va împlini 40 de ani în august.

Roger Federer jucase ultima oară la Australian Open 2020

Înainte de revenirea de la Doha, ultima partidă disputată de Federer fusese în semifinalele de la Australian Open, acolo unde era învins de Novak Djokovic. El a suferit o accidentare şi a reluat antrenamentele la finalul lui martie 2020, în urma unei operaţii la genunchiul drept, pe 3 februarie.

În iunie, Federer declara că îşi încheie sezonul 2020, după ce suferea o nouă intervenţie chirurgicală. Nefiind la 100%, deţinătorul de 20 de turnee de Grand Slam a luat decizia să sară şi peste debutul acestui sezon, nefiind prezent la Australian Open.

Incredibil! Cosmin Olăroiu şi-a recuperat ceasul de 180.000 de dolari
Extra • 14 oct., 14:55
Cosmin Olăroiu şi-a recuperat ceasul de 180.000 de dolari furat de hoţi. Modul incredibil în care Poliţia a pus mâna pe ceas
Sarah Dumitrescu va împlini 21 de ani
Diverse • 10 sept., 13:11
FOTO
Fiica cea mică a Anamariei Prodan şi-a sărbătorit în avans ziua de naştere. Petrecere de fiţe, cu şampanie şi artificii. Imagini spectaculoase
Anamaria Prodan, cu Laurențiu Reghecampf la vedere în raiul miliardarilor
Diverse • 29 aug., 14:45
FOTO
Anamaria Prodan, cu Laurențiu Reghecampf la vedere în raiul miliardarilor! Imaginea spectaculoasă cu care a încins internetul

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Ramona Olaru, momente de panică în timpul emisiunii. Asistenta tv a aflat în direct că invitatul i-a lovit mașina în parcare
25
oct.
22:54
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | Echipa lui Dan Petrescu nu l-a impresionat pe Cristiano Bergodi: „Nu mi s-a părut extraordinară!”
25
oct.
22:20
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | Campioana s-a distanțat tot mai mult de rivalele FCSB și Universitatea Craiova! Bouhenna și Culio au adus victoria echipei lui Dan Petrescu
25
oct.
22:04
EXCLUSIVVideoGrigore Turda, prima reacție despre interesul lui Gigi Becali: „Mă bucură chestia asta!” Ce mesaj i-a transmis „noul Belodedici” patronului FCSB
25
oct.
21:25
Beşiktaş – Galatasaray 2-1. Alexandru Cicâldău a deschis scorul cu o nebunie de gol! Beșiktaș a întors rezultatul. Al doilea gol a fost marcat îmediat după ce Moruțan a fost scos de Terim din teren
25
oct.
21:09
Alex Cicâldău a declanșat nebunia în Turcia! Mijlocașul român, reușită de senzație în derby-ul Beșiktaș – Galatasaray: „Mi-a venit în minte Gică Hagi!”
25
oct.
20:56
OFICIAL | Prima reacție a FRF, după ce FCSB a anunțat că nu poate juca partida din Cupa României cu FC Voluntari
25
oct.
20:13
Academica Clinceni – UTA Arad 0-3 | Ionuț Chirilă, un nou discurs uluitor: „Per ansamblu, eu sunt mulțumit!” L-a făcut praf pe puștiul Ștefan Dobre: „Îi trebuie clar o pauză! E hilar!”
25
oct.
19:58
Simona Halep, anunț uriaș! Transylvania Open nu este ultimul turneu la care va participa în 2021. Ce a spus despre meciul cu Gabriela Ruse
25
oct.
19:20
Academica Clinceni – UTA Arad 0-3 | „Bătrâna Doamnă” a urcat pe loc de play-off! Dezastrul continuă la echipa lui Ionuț Chirilă
25
oct.
18:57
Mihai Stoica a ieșit la atac după eliminarea FCSB-ului din Cupa Românei! Replică acidă pentru Dan Petrescu: „El are grija noastră și și-ar fi amânat meciuri!”
WOW! Rico și Ben Saddik au făcut meciul anului! Marocanul i-a spart obrazul lui Verhoeven dar a pierdut prin TKO