Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea, victorie împotriva lui Petra Kvitova, finalista din 2019!

De Dragoș Vasile
Publicat: 18.01.2022, 5:25
Actualizat: 23.03.2023, 21:50

Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea, victorie împotriva lui Petra Kvitova

Sorana Cîrstea, calaificare în turul 3 la Australian Open 2022

Australian Open 2022 |  Sorana Cîrstea (31 ani, 38 WTA) a reușit o victorie clară împotriva lui Petra Kvitova, favorita cu numărul 20 a competiției.

Australian Open 2022 |  Sorana Cîrstea, victorie uriașă împotriva lui Petra Kvitova!

Românca a trecut după o ora și 11 minute de finalista din 2019 a competiției, scor 6-2, 6-2. Acesta a fost al patrulea succes al Soranei în fața adversarei din Cehia.

Cîrstea a profitat de fiecare greșeală pe care care Kvitova a comis-o și a reușit să o scoată din ritm încă din primele minute de joc.

În turul secund, sportiva noastră o va înfrunta pe Kristina Kucova, locul 96 WTA, care a trecut în primul tur de Misaki Doi, scor 6-3, 7-5.

Sorana Cîrstea, debut incredibil de an

Sorana Cîrstea, locul 39 WTA şi cap de serie numărul 5, a avut un debut incredibil de an. Sportiva s-a calificat în optimile de finală ale Melbourne Summer Set 2.

Ea a învins-o cu scorul de 6-0, 6-0, pe rusoaica Varvara Graceva, locul 77 WTA, după un meci care a durat 49 de minute. Românca va evolua în optimi cu americanca Amanda Anisimova, locul 78 WTA.

Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 3.675 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

23:00 „Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare! 22:40 Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!” 22:32 „Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”! 22:11 „V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid 22:05 Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia! 21:49 FCSB – Farul LIVE TEXT (sâmbătă, 20:30). Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu. Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea! 21:45 Dinamo – FC Voluntari 1-1. „Câinii” rămân pe loc de retrogradare! Cum arată acum clasamentul în play-out 21:18 FotoAnunţul despre starea lui Adrian Mititelu Jr, la 5 zile după ce „Spaima litoralului” l-a găsit inconştient şi i-a salvat viaţa! 21:13 Rafael Nadal a dezvăluit de ce nu ia în calcul să se retragă. Ce îl mai motivează, la 37 de ani: „Să-i ofer o amintire!” 20:38 Jaqueline Cristian, calificare de senzaţie în turul 3 de la Madrid! Victorie în set decisiv cu Barbora Krejcikova Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială