VIDEO

Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea, victorie împotriva lui Petra Kvitova, finalista din 2019!

Dragoș Vasile Publicat: 18 ianuarie 2022, 5:25 / Actualizat: 23 martie 2023, 21:50

Comentarii
Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea, victorie împotriva lui Petra Kvitova, finalista din 2019!

Profimedia

Australian Open 2022 |  Sorana Cîrstea (31 ani, 38 WTA) a reușit o victorie clară împotriva lui Petra Kvitova, favorita cu numărul 20 a competiției.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Australian Open 2022 |  Sorana Cîrstea, victorie uriașă împotriva lui Petra Kvitova!

Românca a trecut după o ora și 11 minute de finalista din 2019 a competiției, scor 6-2, 6-2. Acesta a fost al patrulea succes al Soranei în fața adversarei din Cehia.

Cîrstea a profitat de fiecare greșeală pe care care Kvitova a comis-o și a reușit să o scoată din ritm încă din primele minute de joc.

În turul secund, sportiva noastră o va înfrunta pe Kristina Kucova, locul 96 WTA, care a trecut în primul tur de Misaki Doi, scor 6-3, 7-5.

Reclamă
Reclamă

Sorana Cîrstea, debut incredibil de an

Sorana Cîrstea, locul 39 WTA şi cap de serie numărul 5, a avut un debut incredibil de an. Sportiva s-a calificat în optimile de finală ale Melbourne Summer Set 2.

Ea a învins-o cu scorul de 6-0, 6-0, pe rusoaica Varvara Graceva, locul 77 WTA, după un meci care a durat 49 de minute. Românca va evolua în optimi cu americanca Amanda Anisimova, locul 78 WTA.

Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 3.675 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ştim toate echipele calificate la World Cup 2026. Cine va câştiga trofeul?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:26

Ce lovitură dă Rapid pe piaţa transferurilor! Oferta spectaculoasă din MLS

11:14

Ce se mai ştie de Elton, fotbalistul de 1,54 metri de la FCSB. Cu cine a semnat la 39 de ani

11:04

FIFA a mărit preţul celor mai scumpe bilete pentru finala Cupei Mondiale

10:51

Florin Talpan îl acuză pe Răzvan Burleanu că îl favorizează pe Gigi Becali: “Demisia! Afară! Du-te acasă!”

10:08

Fotbalistul recunoaşte că refuză convocările la naţionala României: “Am spus-o clar”

10:07

Demirovic îi cinsteşte cu bere pe fanii lui Stuttgart după calificarea Bosniei. Factura va fi una urişă

1 EXCLUSIV“Ne facem de râs, e o ruşine” Andrei Raţiu a răspuns şi acuzaţiilor la adresa lui legate de Mircea Lucescu! 2 Filipe Coelho a semnat! Anunţul despre antrenorul Universităţii Craiova: “Mult succes” 3 Gigi Becali pierde dreptul de a folosi numele Steaua și procesul pentru 37 de milioane de euro. Decizia luată de CCR 4 Declaraţia incredibilă a preşedintelui Federaţiei Italiene după dezastrul din Bosnia! Jignire uriaşă 5 3 jucători, OUT de la FCSB! Decizia luată de Mirel Rădoi 6 Universitatea Craiova dă lovitura! Jucătorul care pleacă în Bundesliga pe 3 milioane de euro: “Negocieri avansate”
Citește și