Michael Jordan a pierdut, în pandemie, 400.000.000 de dolari! A sărăcit de la 1,76 la 1,33 miliarde de euro

Cătălin Oprișan Publicat: 24 martie 2021, 9:46

Comentarii
Michael Jordan a pierdut, în pandemie, 400.000.000 de dolari! A sărăcit de la 1,76 la 1,33 miliarde de euro

Jordan a pierdut, într-un an, 400.000.000 euro

În aprilie 2020, Michael Jordan se găsea pe locul 1.001 în topul celor mai bogați oameni din lume, conform revistei ”Forbes”. Cel considerat, de mulți, cel mai mare baschetbalist al tuturor timpurilor avea o avere de 1,76 miliarde de euro, grație, în principal, contractului cu cei de la ”Nike”. A apărut, apoi, și documentarul ”The Last Dance” și totul părea că merge ca pe roate, chiar dacă pandemia atacase lumea.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Conform aceleiași surse, cel care a fost de șase ori campion NBA, a suferit o… cădere de 400.000.000 de milioane de dolari, adică aproape 24% din averea totală. Revista nu dezvăluie motivele, dar se presupune că Jordan a investit, masiv, în baschet.

Michael a câștigat, din salariile din baschet, 93,8 milioane de dolari în cei 16 ani de NBA, mai bine de jumătate dintre ei în ultimii doi ani la Chicago Bulls – 30,1 în 96-97 și 33,1 în 97-98. La Wizards s-a ”completat” doar cu câte un milion pe fiecare sezon jucat. Jordan se situează între cele mai bogate 500 de persoane din Statele Unite (e pe locul 455), el pornind de la 250.000 de euro pe an, contractul din 1984 cu ”Nike”. Peste 30 de ani, cu propriul brand, ”Jordan”, născut de faimoasa companie special pentru el, Michael primește numai de aici 100.000.000 de dolari anual, ca să nu mai vorbim despre ”Air”. 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va încheia derby-ul etapei din Liga 1: Universitatea Craiova - Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:10

Hakan Calhanoglu se pregătește de petrecerea de titlu cu Inter și Cristi Chivu. Ce a postat în ziua meciului cu Parma

13:55

Au promovat în premieră și au fost felicitați de președintele țării: „Le urez mult succes”

12:39

Starul lui Chelsea ar putea rata convocarea la Campionatul Mondial. Rivalul din Premier League cu care se luptă pentru convocare

12:20

Inter – Parma LIVE SCORE (21:45). Cristi Chivu, la un egal de intrarea în ISTORIE. 75.000 de fani pe “Meazza”

12:14

„Maximum 40% din merit”. Ionuț Chirilă, categoric înainte ca Chivu să câștige titlul cu Inter: „Mi-a spus mie Mircea Lucescu…”

11:45

Universitatea Craiova – Dinamo LIVE TEXT (21:00). Derby „de foc” în Bănie. Echipele probabile

1 Rezultatul de care mai are nevoie Cristi Chivu la Inter pentru a câştiga titlul, după ce Napoli a remizat cu Como 2 “Mai bine nu-l am în fața mea”. Dani Coman, dezlănțuit la adresa propriului jucător: “Să nu te ducă capul…” 3 FotoÎn plin proces de divorţ, Ioana Năstase a luat o decizie radicală în privinţa lui Ilie Năstase! 4 Ilie Dumitrescu, variantă “bombă” pentru banca FCSB-ului! Mesaj direct pentru Gigi Becali: “Ar fi o lovitură” 5 FotoDavid Miculescu și-a cumpărat o mașină de lux. Octavian Popescu și-a însoțit colegul de la FCSB 6 S-a stabilit a doua echipă promovată în Premier League. O fostă câștigătoare de Cupa UEFA revine după un an
Citește și