Scandal în Olimp! Pippen: ”E degradant ce a făcut Jordan!” vs ”Gura, să fii bucuros că ai jucat cu el!”

Cătălin Oprișan Publicat: 4 noiembrie 2021, 14:20

Comentarii
Scandal în Olimp! Pippen: ”E degradant ce a făcut Jordan!” vs ”Gura, să fii bucuros că ai jucat cu el!”

Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

În mod normal, la cât de mari au fost împreună și la ce au făcut pe parchet, acest scandal ar fi trebuit ignorat. Scottie Pippen, cel pe care toată lumea l-a considerat ”scutierul” lui Michael Jordan în perioada de glorie de la Chicago Bulls, s-a arătat supărat de ceea ce a apărut în documentarul ”The Last Dance”, lansat anul trecut. Dar s-au aruncat cuvinte grele, săbiile au fost scoase din teacă, iar taberele s-au împărțit.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ
  • Pippen și Horace Grant au debutat în aceeași zi în NBA, 7 noiembrie 1987

”Ultimele episoade l-au glorificat pe Michael Jordan fără ca eu sau ceilalți colegi de la Chicago să mai fim amintiți. Și Michael are o mare parte din vină. Producătorii i-au acordat control editorial asupra a ceea ce s-a publicat. Cine a mai auzit ca el să fie și protagonist și cel care judecă scenele?”, s-a întrebat Scottie Pippen. Tipul de șase ori campion NBA cu ”taurii” e de părere că Jordan a întregistrat ”The Last Dance” doar pentru a demonstra că este cel mai mare jucător de baschet din toate timpurile. ”Chiar mai mare ca LeBron James, un baschetbalist considerat nu numai egalul lui Michael, ci poate mult mai bun ca el”.

”Pe Jordan l-aun urcat pe un piedestal. Iar noi, ceilalți, am fost mititei!”

”Jur că nu am putut crede ceea ce am văzut! Chiar și în cel de-al doilea episod, când s-a vorbit despre mine și despre drumul meu la începuturile NBA, atenția s-a mutat, rapid, asupra dorinței de a câștiga a lui MJ. Eu am fost doar un accesoriu. Îmi spunea <<cel mai bun coleg din toate timpurile>>. Doamne, nu putea fi mai condescendent decât atât nici dacă făcea un efort mai mare”, a mai adăugat Pippen, coechipier cu ”Air” între 1987 și 1993 și, mai apoi, între 1995 și 1998.

  • Pe 28 mai 1995 a devenit primul jucător din istoria lui Bulls cu 100 coșuri de 3 marcate

”Acum, la cei 50 de ani ai mei, la 17 de la ultimul joc, văd cum relația noastră se degradează tot mai mult. Filmul m-a insultat din prima: în fiecare episod Michael era suit pe un piedestal, iar noi, colegii săi, deveneam personaje secundare, așa, mititei. Cum să fim tratați astfel după toate câte am făcut pentru el? Michael Jordan n-ar fi fost Michael Jordan fără mine, fără Horace Grant, fără Toni Kukoc, John Paxson, Steve Kerr, Denis Rodman, Bill Cartwright, Ron Harper, BJ Armstrong, Luc Longley, Will Perdue și Bill Wennington. Cer iertare celor pe care i-am uitat”, a completat ”Pip”, inclus, recent, pe lista celor mai mari 50 de jucători din istoria baschetului profesionsit nord-american.

  • 47 de puncte a fost recordul lui Scottie Pippen în NBA, performanță reușită în 1997, pe 18 februarie, contra celor de la Denver

Nici nu se răciseră bine vorbele lui Pippen, că apărătorii lui ”Air” Jordan și îmbrăcaseră roba și se prezentaseră la bară. ”Lui Scottie Pippen ar trebui să-i fie rușine de sine însuși! Zice că nu e băgat în seamă și lumea tocmai l-a ales printre cei mai buni 50 de jucători. După 30 de ani vine cu prostiile astea! A întrecut măsura. Îl acuză pe Jordan că încearcă să-l evite. Păi cine era Michael Jordan înainte de sosirea lui Scottie Pippen?”, s-a întrebat Skip Bayless, unul dintre cei mai cunoscuți comentatori americani. ”Gura! Trebuie să fie bucuros că a putut juca alături de Jordan”…

Reclamă
Reclamă
  • Pippen este de două ori campion olimpic

Lucrurile sunt, însă, departe de a fi ajuns în punctul culminant. Peste câteva zile, pe 9 noiembrie, ”Unguarded”, autobiografia lui ”Pip”, va fi lansată. ”În carte se spune clar că el și Michael Jordan nu au fost și nici nu vor fi vreodată prieteni. Pippen lasă să se înțeleagă că Jordan nu ar fi ajuns niciodată atât de mare pe cât a fost fără ajutorul său”, spun jurnaliștii care au făcut recenzia lucrării. 9 noiembrie e peste câteva zile. Să vezi atunci flăcări!

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece Sorana Cîrstea de sferturile de finală ale unui Grand Slam?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:54 2 iun.

VIDEOGică Hagi i-a luat apărarea lui Marian Aioani, după gafa din Georgia – România 1-1: “Sper să înveţe”

23:24 2 iun.

Georgienii au remarcat un “tricolor”, după remiza cu România: “A dezamorsat pericolul”

23:11 2 iun.

VIDEOVeste mare primită de Louis Munteanu! Anunţul făcut de DC United, imediat după golul marcat în Georgia – România

23:04 2 iun.

EXCLUSIVDavid Matei, în al nouălea cer după debutul la echipa națională! Ce i-a transmis Gică Hagi înainte să intre pe teren

22:50 2 iun.

EXCLUSIVFlorinel Coman, reacție după primul meci la națională în 571 de zile: „Cu încredere vom putea ajunge departe”

22:50 2 iun.

VideoRezumatul meciului Georgia – România 1-1. Remiză pentru Gică Hagi, la revenirea pe banca naţionalei

1 Ioan Ovidiu Sabău s-a înţeles cu clubul şi revine pe banca tehnică! 2 NEWS ALERTPlecat de la Dinamo şi dorit de FCSB, Kennedy Boateng a semnat 3 Se face transferul lui Lindon Emerllahu la FCSB? Fotbalistul a dat răspunsul la ofertă 4 FCSB a găsit fundaș stânga pentru viitorul sezon. Merge în cantonament. Gigi Becali: “Fotbalist de fotbalist!” 5 Exod la un club de Liga 1! Șase plecări în aceeași zi 6 Darius Olaru l-a sunat pe Gigi Becali după victoria FCSB-ului cu Dinamo şi a avut o dorinţă clară
Citește și