Închide meniul

Ce a putut să răspundă Toni Nadal când a fost întrebat cine este GOAT-ul între Djokovic, Nadal şi Federer

Dan Roșu Publicat: 12 septembrie 2024, 9:45

Comentarii
Ce a putut să răspundă Toni Nadal când a fost întrebat cine este GOAT-ul între Djokovic, Nadal şi Federer

Djokovic, Nadal şi Federer, la Laver Cup - Profimedia Images

Toni Nadal a fost întrebat cine este GOAT-ul din tenis, între cei trei mari care au dominat ultimele decenii, Rafael Nadal, Novak Djokovic şi Roger Federer.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cel mai cunoscut unchi din tenisul mondial, care acum are o funcţie importantă la Academia Rafael Nadal, a admis că Nole este numărul 1, cifrele fiind de partea super-campionului sârb. Toni a fost însă fascinat de jocul lui Roger Federer şi susţine că Nadal ar fi fost numărul 1 all time, dacă nu ar fi avut atâtea accidentări.

Ce a putut să răspundă Toni Nadal când a fost întrebat cine este GOAT-ul între Djokovic, Nadal şi Federer

“Cel care a jucat cel mai bun tenis este Roger Federer. Cel mai bun este Novak Djokovic. El a câştigat cele mai multe trofee. Cine putea fi cel mai bun fără accidentări?

Nepotul meu, Rafa, dar el a suferit prea multe accidentări. La final, cel mai bun este Djokovic, dar, în opinia mea, ce am văzut pe teren când juca Federer, nimeni nu a mai făcut aşa ceva!”, a spus Toni Nadal, citat de welovetennis.fr.

Statistica susţine analiza lui Toni, legată de accidentările lui Rafa: ibericul a ratat 18 turnee de Grand Slam. Ţinând cont că Nadal a câştigat unul din trei Grand Slam-uri la care a participat, el putea să mai aibă cel puţin 5 trofee, fără desele accidentări.

Reclamă
Reclamă

Pentru prima dată după 2002, niciun jucător din „Big Three” nu a câştigat un grand slam în 2024

Sfârşitul unei ere. După două decenii dominate de „Big Three”, niciunul dintre cei trei monştri sacri ai tenisului nu a câştigat un trofeu de grand slam în 2024, o premieră după 2002.

Eliminarea timpurie la US Open a lui Novak Djokovic, care a recunoscut că a jucat unul dintre „cele mai proaste meciuri din viaţa sa” împotriva lui Alexei Popyrin vineri seara, a marcat sfârşitul acestei dominaţii.

Sfârşitul dominaţiei nu este deloc surprinzător, având în vedere că Rafael Nadal nu a fost niciodată atât de aproape de retragere, iar Roger Federer s-a retras de ceva timp.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:00
Cursa Marelui Premiu din Abu Dhabi, LIVE VIDEO (14:45, Antena 1 și AntenaPLAY). Titlul mondial se decide azi
23:48 6 dec.
VIDEOLionel Messi e campion! Inter Miami a câștigat finala MLS și a cucerit primul titlu din istorie
23:40 6 dec.
Charalambous i se opune lui Gigi Becali! Patronul a dictat amendă, cipriotul nu e de acord: “A fost cel mai bun”
23:27 6 dec.
Zeljko Kopic, mulțumit după FCSB – Dinamo: “Puteam să câștigăm acest meci”
23:18 6 dec.
Gigi Becali “taie în carne vie” la FCSB. Doi jucători vor fi amendați după derby-ul cu Dinamo
23:15 6 dec.
“Demult n-a mai fost un derby atât de urât” Reacţia lui Tănase după FCSB-Dinamo 0-0! Ce a spus de Gigi Becali
1 VIDEOMax Verstappen, pole în cursa Marelui Premiu din Abu Dhabi! Norris, pe 2 în calificări, Piastri, pe 3! 2 Jucătorul făcut praf de Gigi Becali după FCSB – Dinamo 0-0: “Am vrut să îl schimb” 3 “Ca un idiot”. Reacția uluitoare a lui Cristi Chivu după ce a devenit lider în Serie A cu Inter 4 Românul celebru care a dezvăluit suma de bani cu care Gigi Becali l-a ajutat într-un moment critic al vieţii 5 Dan Petrescu a dat-o în judecată pe Rapid. Motivul uluitor din spatele deciziei 6 “Cutremur” la Rapid. Costel Gâlcă a exclus un jucător din lot pentru “acte de indisciplină”
Citește și