Închide meniul

Indian Wells | Simona Halep – Cori Gauff 6-3, 6-4. Simo, prima reacție după calificarea în optimi: “N-am vorbit mult pe teren!”. Ce a spus despre adversara sa și problemele cauzate de vânt

Cosmin Cioboată Publicat: 14 martie 2022, 5:47

Reclamă
Indian Wells | Simona Halep – Cori Gauff 6-3, 6-4. Simo, prima reacție după calificarea în optimi: “N-am vorbit mult pe teren!”. Ce a spus despre adversara sa și problemele cauzate de vânt

Profimedia

Simona Halep a oferit o primă reacție după victoria răsunătoare cu Cori Gauff, din turul 3 de la Indian Wells.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Indian Wells | Simona Halep – Cori Gauff 6-3, 6-4. Prima reacție a jucătoarei noastrei, după calificarea în optimi

Simo se pregătește acum pentru duelul 100% românesc din optimi, cu Sorana Cîrstea.

“Este minunat să mă aflu aici. Vreau să le mulțumesc tuturor pentru că au venit și m-au susținut. Este mereu o plăcere să joc aici și mă bucur. Nu este mereu ușor să îți găsești ritmul când vântul este puternic.

Pe o parte a terenului trebuia să aplic un anumit stil, iar pe cealaltă parte să schimb. Trebuie să te stabilizezi. Întotdeauna este important să îți găsești ritmul și, indiferent cum joci, este important să câștigi. Îmi place să joc împotriva unor astfel de jucătoare, care lovesc tare. 

 (N.r. – pentru ce ești cea mai fericită?) Sunt fericită că am fost calmă pe teren, n-am vorbit foarte mult și m-am controlat. Încă lucrez la asta. A fost o atmosferă fantastică și mă bucur să fiu aici. Abia aștept să ne revedem.”, a spus Simona Halep, pentru digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

Simona Halep – Cori Gauff 6-3, 6-4, în turul 3 de la Indian Wells

Cele două jucătoare au avut de înfruntat un vânt puternic care a influenţat execuţiile lor. Halep s-a adaptat mai bine de la început, punând forţă şi agresivitate în evoluţia ei şi imprimând variaţie loviturilor, în special la serviciu.

Gauff a alternat punctele frumos finalizate cu greşeli şi duble greşeli. Şi americanca a jucat variat, a combinat venirile la fileu şi scurtele bine executate cu lovituri puternice, sub unghiuri larg deschise. A răspuns bine din defensivă, dar problemele în jocul ei au apărut când a vrut să fie agresivă, să lovească decisiv, atunci a greşit cel mai mult.

Halep nu şi-a pierdut niciodată serviciul, un lucru rar întâlnit la ea, şi a fost în control tot timpul, deşi a avut în faţă o adversară tenace.

Reclamă

Simona Halep a reuşit un break la zero, la 1-1, pe care l-a apărat foarte bine până spre finalul primului set, când a reuşit să-l dubleze pentru un 6-3, în 37 de minute. Totuşi, a fost un moment când direcţia spre care se îndrepta jocul putea să se schimbe. La 4-3, Halep a fost condusă cu 0-40 pe propriul serviciu, dar jucătoarea româncă a ripostat cu ferocitate şi a luat game-ul.

În setul al doilea, echilibrul la serviciu s-a păstrat până la 5-4, când Halep a reuşit singurul break, punând capăt meciului, cu 6-4, după o oră şi 16 minute de joc.

Simona Halep – Sorana Cîrstea, duel 100% românesc în optimile Indian Wells

Simona Halep și Sorana Cîrstea se vor duela în optimile de finală de la Indian Wells.

În turul precedent, Simo a învins-o pe Cori Gauff, scor 6-3, 6-4 în timp ce Sorana a eliminat-o pe Anna Kalinskaya, scor 5-7, 6-1, 6-0.

Indian Wells | Simona Halep – Sorana Cîrstea. Cele două românce nu s-au mai întâlnit de 12 ani

Simona Halep și Sorana Cîrstea s-au mai întâlnit de trei ori de-a lungul timpului. Ultima confruntare directă dintre cele două românce a avut loc în urmă cu 12 ani, în finala turneului de la Cincinnati.

Sorana Cîrstea conduce cu 2-1 în duelurile directe cu Simona Halep. Primul duel dintre cele două datează tocmai din 2008, într-un turneu desfășurat la București.

Indian Wells | Simona Halep – Sorana Cîrstea. Meciurile directe dintre cele două românce:

Simona Halep – Sorana Cîrstea 6-3, 3-6, 1-6 (50k Bucharest, 2008)

Simona Halep – Sorana Cîrstea 6-4, 7-6(4) (Marbella, 2010)

Simona Halep – Sorana Cîrstea 2-6, 4-6 (Cincinnati, 2010)

Indian Wells | Sorana Cîrstea, victorie fabuloasă cu Anna Kalinskaya! A câștigat 12 game-uri la rând

Sorana Cîrstea a trecut în turul 3 de la Indian Wells de Anna Kalinskaya, reușind o revenire de senzație.

„Sori” a pierdut primul set, în care a avut o ieșire nervoasă și s-a certat cu arbitrul de scaun. A urmat o serie fantastică și nu i-a mai dat nicio șansă rusoaicei.

Sorana Cîrstea s-a calmat, apoi a câștigat 12 game-uri la rând și s-a calificat în optimile turneului din California, acolo unde va da piept cu conaționala Simona Halep.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
19:25

VIDEOIvan Demidov, debut de vis în NHL! Montreal Canadiens, la mâna ei pentru un loc în play-off

19:13

Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui

18:28

Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?”

18:25

LIVE VIDEOAl Sharjah – Al Taawon se joacă ACUM, în AntenaPLAY. Cosmin Olăroiu luptă pentru finala Ligii Campionilor Asiei 2

18:25

EXCLUSIVOana Manea, mesaj de susţinere pentru „tricolore” după calificarea la Campionatul Mondial: „E mare lucru”

18:04

Jaqueline Cristian s-a calificat în optimi la Rouen! Românca a defilat pe zgura din Franţa

1 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilor 2 „Nu mai face, bă, firfirici!” Gigi Becali, semnal de alarmă uriaş pentru jucătorii de la FCSB: „Trebuie luptă” 3 Verdictul specialistului, după cea mai controversată fază din Universitatea Craiova – FCSB: „Trebuia eliminat” 4 Verdictul specialistului după faza controversată din meciul CFR Cluj – Rapid 1-1! 5 Gigi Becali a anunţat cine va juca vârf în FCSB – CFR! „Nu plătesc cauza lui Bîrligea. Ce? E Maradona?” 6 Aston Villa – PSG şi Borussia – Barcelona, 22:00, LIVE TEXT. Spectacol în sferturile Ligii
Citește și