Indian Wells | Surprize uriașe pe tabloul feminin! Aryna Sabalenka, Naomi Osaka și Jelena Ostapenko, eliminate

Dan Roșu Publicat: 13 martie 2022, 10:19

Indian Wells | Surprize uriașe pe tabloul feminin

Colaj Profimedia Images

Principala favorită a fost întrecută, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-3, de italianca Jasmine Paolini, locul 46 WTA, după o oră şi 47 de minute de joc. Paolini va evolua în turul al treilea cu Viktorija Golubic din Elveţia, locul 51 WTA şi cap de serie numărul 31.

Ons Jabeur din Tunisia, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 9, a fost întrecută, cu scorul de 7-5, 6-7 (0), 6-4, de australianca Daria Saville, locul 409 WTA, venită din calificări, după un meci de două ore şi 40 de minute.

Saville o va întâlni în turul al treilea pe Elise Mertens din Belgia, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 20.

Indian Wells | Naomi Osaka e OUT

Veronika Kudermetova din Rusia, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 21, a învins-o, cu scorul de 6-0, 6-4, pe japoneza Naomi Osaka, locul 78 WTA, după 78 de minute de joc.

În faza următoare, rusoaica va juca împotriva jucătoarei cehe Marie Bouzkova, locul 97 WTA, venită din calificări, care a eliminat-o, cu scorul de 5-7, 6-2, 6-0, pe americanca Jessica Pegula, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 14.

Şi Jelena Ostapenko, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 10, a părăsit competiţia, întrecută, cu scorul de 7-5, 7-6 (7), de americanca Shelby Rogers, locul 49 WTA, într-un meci de o oră şi 56 de minute. Rogers o va avea ca adversară în turul următor pe Leylah Fernandez din Canada, locul 21 WTA şi cap de serie numărul 18.

Simona Halep – Cori Gauff, ora de start a meciului din turul 3 de la Indian Wells

Meciul Simona Halep – Cori Gauff, din turul 3 de la Indian Wells, va avea loc luni dimineață, în jurul orei 3. De asemenea, Sorana Cîrstea va evolua și ea, cu Anna Kaliskaya, la ora 00.00.

Meciul Simonei este al patrulea de pe Stadium 1, fiind precedat de două partide de pe tabloul feminin și de una de pe cel masculin. Dacă cele două românce se vor impune, se vor duela în optimi.

Simona Halep – Cori Gauff și Sorana Cîrstea – Anna Kaliskaya, la Indian Wells

Halep şi Gauff s-au mai întâlnit o singură dată, în 2019, în optimi la Wimbledon, când românca s-a impus, scor 6-3, 6-3. Apoi, Simo a și câștigat la All England Club al doilea turneu de Grand Slam al carierei.

Cîrstea şi Kalinskaia s-au mai întâlnit în 2020, în ultimul tur al calificărilor la Cincinnati, când rusoaica s-a impus, scor 7-5, 6-4.