Închide meniul

Irina Begu s-a calificat în turul doi al turneului de la Roma

Publicat: 9 mai 2024, 15:41

Comentarii
Irina Begu s-a calificat în turul doi al turneului de la Roma

Irina Begu, în timpul unui meci / Profimedia Images

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma. Turneul e dotat cu premii totale de 4.791.105 euro. Begu a învins-o pe spaniola de origine slovacă Rebeka Masarova cu 5-7, 6-3, 6-4.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Meciul fusese întrerupt, miercuri seara, din cauza ploii, înaintea setului decisiv. Masarova (24 ani, 104 WTA) a câştigat primul set cu 7-5, după ce Begu a avut 5-2. Românca ratase şi patru mingi de set. Begu (33 ani, 161 WTA) a revenit şi s-a impus cu 6-3 în actul secund.

Irina Begu s-a calificat în turul doi al turneului de la Roma

În decisiv, Masarova a început mai bine şi a condus cu 3-1, dar Begu a reuşit să revină şi a egalat, 3-3. La 4-4 a izbutit un break capital. Românca a încheiat conturile pe serviciul său, cu 6-4, după două ore şi 50 de minute de joc efectiv.

Masarova, venită din calificări, a comis 9 duble greşeli, în timp ce Begu a încheiat cu 4 aşi şi 5 duble greşeli, relatează agerpres.ro. Românca a salvat 13 din cele 16 mingi de break ale adversarei.

Begu şi-a asigurat un cec de 16.965 de euro şi 35 de puncte WTA. În turul secund o va înfrunta pe kazaha Elena Rybakina, numărul patru mondial. Irina a câştigat singura sa confruntare de până acum cu Rybakina (24 ani), în 2017, în primul tur la Moscova, cu 6-1, 3-6, 6-3. În programul de joi figurează alte trei românce, care vor evolua în turul secund.

Reclamă
Reclamă

Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 28, o va înfrunta pe cehoaica Brenda Fruhvirtova. Ana Bogdan va juca împotriva alte cehoaice, Marketa Vondrousova, a şasea favorită. Jaqueline Cristian, intrată pe tabloul principal ca ”lucky loser”, după retragerea cehoaicei Barbora Krejcikova, o va întâlni pe rusoaica Elina Avanesian.

Irina Begu, eliminată în turul 2 de la WTA Madrid Open! Cu câți bani s-a ales românca, după duelul cu Madison Keys

Irina Begu a fost eliminată în turul 2 de la WTA Madrid Open! Jucătoarea română de tenis a fost învinsă de americanca Madison Keys, cu 7-6 (7/3), 7-6 (8/6), în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro.

Begu (33 ani, 128 WTA) s-a înclinat după două ore şi 11 minute de joc, în faţa unui cap de serie (18).

Reclamă

În primul set, Begu a revenit de la 2-4 şi a ratat o minge de set la 5-4, ulterior ajungând tiebreak, unde americanca s-a impus cu 7-3. În actul secund, Keys (29 ani, 20 WTA) a avut 5-3, dar Begu a restabilit egalitatea, 5-5, după ce a salvat trei mingi de meci. Keys a avut din nou nervii mai tari în tiebreak, câştigând cu 8-6, nota agerpres.ro.

Keys s-a impus şi la singura lor confruntare anterioară, cu 6-3, 6-1, în 2016, în optimi la Miami.

Irina Begu a rămas cu un cec de 30.255 de euro şi 35 de puncte WTA pentru evoluţia sa.

Irina Begu a pierdut și finala turneului din Antalya

Irina Begu a pierdut finala turneului din Antalya. Jucătoarea din România nu a reușit să câștige prima întrecere la care a participat, după revenirea în circuit.

Begu, favorită 4, a fost învinsă de spaniola Jessica Bouzas Maneiro (127 WTA şi cap de serie 5), scor 6-2, 4-6, 6-2. Meciul a durat două ore şi jumătate, nota news.ro.

La turneul din Turcia a participat şi Gabriela Ruse, jucătoare care a fost eliminată în primul tur.

Câştigătoarea turneului a obţinut 15.000 de dolari şi 125 de puncte, iar Begu primeşte 8.000 de dolari şi 81 de puncte în clasamentul WTA.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:14
Ce l-a nemulțumit pe Mirel Rădoi în 3-1 cu FC Argeș: “Cam toate echipele vor avea ocazii contra noastră”
23:43 18 iul.
Ştefan Baiaram, cu gândul la cupele europene după prima victorie a sezonului a Universităţii Craiova: “Suntem datori”
23:25 18 iul.
Universitatea Craiova – FC Argeș 3-1. Oltenii lui Mirel Rădoi, la primul succes al sezonului
22:58 18 iul.
Valentin Mihăilă, prezentat oficial la Rizespor. Mesaj în turcă transmis de internaţionalul român
22:46 18 iul.
Ianis Stoica, anunț despre viitorul său după Hermannstadt – Metaloglobus 2-2: “Nu sunt de neînlocuit!”
22:22 18 iul.
Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele turneului de la Iași. Moment istoric pentru România
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Pe cine poate întâlni CFR Cluj în turul 3 preliminar Europa League! Traseu de coşmar pentru echipa lui Dan Petrescu 3 “Va fi titular!” Elias Charalambous trece peste decizia lui Gigi Becali! Anunțul antrenorului de la FCSB 4 VIDEOAlexandru Mitriţă, o nouă “dublă” fabuloasă în China. Victorie categorică în duelul cu alţi doi români 5 Antrenorul lui Lugano a gafat atunci când a vorbit despre CFR Cluj! Ce a putut spune înaintea dublei din Europa League 6 Constantin Budescu, aproape să semneze cu noua echipă. Unde va evolua după despărţirea de Gloria Buzău
Citește și