Rafael Nadal, eliminat de la Turneul Campionilor după ce a servit pentru finală. Medvedev, victorie uriaşă şi duel de vis cu Dominic Thiem

Antena Sport Publicat: 22 noiembrie 2020, 5:35

ProfimediaImages

Rafael Nadal, eliminat de la Turneul Campionilor

Danil Medvedev, locul 4 ATP, s-a calificat pentru prima dată în carieră în finala Turneului Campionilor de la Londra, după ce l-a învins, sâmbătă, în penultimul act, cu scorul de 3-6, 7-6 (4), 6-3, pe spaniolul Rafael Nadal, locul 2 ATP.

Setul secund a fost unul nebun. Rusul de pe locul 4 ATP a condus cu 3-0 şi 4-1, dar marele campion iberic a revenit incredibil, ajungând să servească pentru meci, dar break-ul a fost la zero.

Rusul s-a impus după două ore şi 35 de minute şi are numai victorii la această ediţie a Turneului Campionilor, a doua din cariera acestuia. În marea finală, el va juca împotriva lui Dominic Thiem.

Dominic Thiem – Danil Medvedev, final Turneului Campionilor

Austriacul l-a învins pe Novak Djokovic şi s-a calificat în finala Turneului Campionilor, scor 7-5, 6-7, 7-6.

"A fost o bătălie mentală, totul foarte echilibrat. Îmi aduc aminte de tie-break-ul din setul doi, acolo am avut 4 mingi de meci. Știam că să joc în fața lui Nole e extrem de dificil. Am sperat ca după victoria de la US Open să fiu mai calm, dar nu a fost așa, nu am putut să îmi țin în frâu emoțiile. Dar într-un final m-am adunat și sunt incredibil de bucuros", a spus Thiem la final.

9:50 Dinamo – Voluntari LIVE TEXT 20:00. Meci crucial pentru salvarea de la retrogradare! „Câinii” nu își mai permit niciun pas greșit 9:28 „Imediat îl condamnă lumea!” Mihai Stoica sare în apărarea lui Ștefan Târnovanu. Ce a spus despre greșeala portarului 8:52 Denis Alibec e la retrogradare și poate ajunge gratis la FCSB! Anunțul care îi dă speranțe lui Gigi Becali 8:35 Mihai Stoica, dezvăluiri cutremurătoare despre accidentarea lui Alexandru Pantea: „Nu va fi apt pentru pregătirea de vară!” 8:15 Florinel Coman va merge la vraciul Marijana! Mihai Stoica, dezvăluiri despre starea vedetei. Verdict despre participarea la EURO 8:11 Anunţ de ultim moment despre transferul dorit de Gigi Becali pentru Dream Team-ul de Liga Campionilor de la FCSB 7:40 Jucătorul de la CFR Cluj care l-a făcut praf pe Adi Mutu şi apoi şi-a anunţat plecarea: „Nu are caracter, a vrut să se salveze” 0:27 Costel Gâlcă, după înfrângerea cu CFR Cluj: „Trebuie să facem mult mai mult să câştigăm”! Ce a spus despre lupta pentru locul 2 0:10 Tabloul complet al optimilor Campionatului Mondial de snooker. 8 capi de serie sunt out 25
23:58
FCSB e la un punct de titlu, lupta pentru locul 2 devine teribilă! Cum arată acum clasamentul în play-off