Foto

România, condusă de Grecia cu 2-0 în Cupa Davis. Nicholas Ionel, învins uluitor de locul 1433 ATP, după ce a câştigat primul set!

Publicat: 3 februarie 2024, 21:04

Aristotelis Thanos şi Nicholas Ionel / Facebook FR Tenis

România este condusă de Grecia cu 2-0 în Cupa Davis, după prima zi. Nicholas David Ionel, locul 264 ATP, a fost învins, sâmbătă, de un jucător aflat pe poziţia 1433 în clasamentul mondial, Aristotelis Thanos, în al doilea meci al întâlnirii de la Atena Grecia – România, din play-off-ul pentru menţinerea în Grupa Mondială I a Cupei Davis.

Thanos s-a impus în trei seturi, după ce pierduse primul set cu 6-4. El şi-a adjudecat următoarele două seturi cu 6-3 şi 6-2, obţinând victoria după două ore şi 17 minute de joc.

România, condusă de Grecia cu 2-0 în Cupa Davis

În primul meci de la Atena, Marius Copil, locul 283 ATP, a fost învins de numărul 10 mondial, Stefanos Tsitsipas, scor 6-3, 6-4, într-o oră şi 17 minute, relatează news.ro.

Ziua de duminică va începe cu partida de dublu în care vor evolua perechile Stefanos Tsitsipas / Petros Tsitsipas şi Marius Copil / Victor Vlad Cornea (ora 12.00), pentru ca apoi să se joace meciurile de simplu: Stefanos Tsitsipas – Nicholas Ionel şi Aristotelis Thanos – Marius Copil.

Aceasta este cea de-a treia confruntare în Cupa Davis dintre cele două echipe, fiecare având câte o victorie. În 1933, Grecia a învins cu 4-1, la Atena, în turul al doilea al zonei Europa. România a câştigat în 1970, cu 5-0, la Bucureşti, în sferturile zonei Europa, victoriile fiind reuşite de Ilie Năstase, Ion Ţiriac, Viorel Marcu, Sever Mureşan şi perechea Ilie Năstase/Ion Ţiriac.

Programul duelului dintre Grecia și România, de la Cupa Davis

A apărut programul duelului dintre Grecia și România, de la Cupa Davis. „Tricolorii” se duelează la Atena cu echipa lui Tsitsipas, în acest sfârșit de săptămână.

Întâlnirea Grecia – România, din play-off-ul pentru menţinerea în Grupa Mondială I a Cupei Davis, a început cu meciul de simplu Stefanos Tsitsipas – Marius Copil, câştigat de jucătorul grec fără probleme.

Vineri a avut loc tragerea la sorţi a meciurilor întâlnirii din weekend de la Atena, din Liossia Olympic Sports Hall.

Căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis a României, Gabriel Trifu, i-a convocat pentru întâlnire pe: Marius Copil (33 de ani, 294 ATP la simplu), Nicholas David Ionel (21 de ani, 265 ATP), Cezar Creţu (22 de ani, 364 ATP), Luca Preda (17 ani, 1.095 ATP) şi Victor Vlad Cornea (30 de ani, 69 ATP la dublu).

De partea cealaltă, selecţionata Greciei e alcătuită din Stefanos Tsitsipas (25 de ani, 10 ATP), Alexandros Skorilas (23 de ani, 753 ATP), Ioannis Xilas (22 de ani, 1.286 ATP), Aristotelis Thanos (22 de ani, 1.433 ATP) şi Petros Tsitsipas (23 de ani, 95 ATP la dublu).

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!