Simona Halep – Magda Linette 6-4, 3-6, 6-1. Simo, prima victorie după 3 luni și jumătate. Românca și-a distrus adversara în decisiv

Publicat: 17 august 2021, 20:35

Simona Halep - Magda Linette

Simona Halep, locul 14 mondial şi cap de serie 12, s-a calificat în turul doi la turneul de categorie WTA 1000 de la Cincinnati, după ce a trecut de sportiva poloneză Magda Linette, locul 43 mondial, scor 6-4, 3-6, 6-1.

Halep s-a impus în primul set după 40 de minute de joc. În setul doi, la scorul de 4-1 pentru sportiva poloneză, Halep a cerut time-out medical, acuzând dureri la coapsa dreaptă. Ea a evoluat apoi cu un bandaj.

Imediat după time-out-ul medical, la scorul de 4-2, meciul a fost întrerupt aproape o oră din cauza ploii.

La reluare, Linette s-a impus, scor 6-3, după aproape 46 de minute. În setul decisiv, Halep nu i-a lăsat nicio şansă lui Linette şi s-a impus, scor 6-1, după 43 de minute. În total, meciul a durat două ore şi nouă minute, iar Halep a servit 11 aşi.

În turul doi, Halep va evolua cu învingătoarea din meciul dintre americanca Jessica Pegula, locul 30 mondial, şi sportiva italiană Camila Giorgi, locul 71 WTA.

Pentru Halep a fost prima victorie după trei luni şi jumătate. La12 mai, la turneul de la Roma, jucătoarea din Constanţa s-a accidentat la glezna stângă. Ea a revenit săptămână trecută la Montreal, dar a fost învinsă în meciul din turul doi, unde a fost acceptată direct, de americanca Danielle Collins..

Update 21.15: Final de meci. Simona Halep câștigă setul decisiv cu 6-0 și o învinge pe Magda Linette. Românca este la prima victorie în circuitul WTA după 3 luni și jumătate

Update 21.12: Game Linette. Simona Halep a ratat două mingi de meci. Scorul este 5-1 pentru româncă

Update 21.02: Game pentru Halep. Simona Halep s-a distanțat la 4-0 și este aproape de victorie

Update 20.57: Game Halep. Românca cu 3-0 în setul decisiv

Update 20.49: Break Halep. Românca conduce cu 2-0 în setul decisiv. Magda Linette a țipat de nervi și a izbit racheta de pământ.

Update 20.45: Game Simona Halep. Românca conduce cu 1-0 în decisiv.

Update 20.40: Game pentru Linette. Poloneza câștigă setul al doilea cu 6-3. Vom avea decisiv la Cincinnati.

Update 20.38. Game pentru Halep. Simona Halep a redus din handicap și rămâne în set. Este 5-3 pentru Linette.

Update 20.35: Game pentru Linette. Este 5-2 pentru poloneză, care e la un pas să câștige setul al doilea.

Update 20.30: Meciul a fost reluat după ce ploaia s-a oprit. Simona Halep joacă cu un bandaj la coapsa dreaptă, în urma problemelor medicale din setul al doilea.

Update 19.25: A început ploaia la Cincinnati. Din cauza condițiilor meteo, meciul dintre Simona Halep și Magda Linette a fost suspendat

Update 19.22: Meciul s-a reluat, iar Simona Halep a câștigat game-ul și a redus din diferentă la 2-4

Update 19.15: Probleme pentru Simona Halep! Românca are probleme musculare și a cerut intervenția echipei medicale. Simo a spus că a simțit o durere teribilă la un retur

Probleme medicale pentru Simona Halep la Cincinnati
Captură Digi Sport

Update 19.13: Game Linette. Poloneza se distanțează din nou pe tabelă și conduce cu 4-1.

Update 19.11: Game Simona Halep. Românca a redus din handicap la 1-3.

Update 19.04: Încă un game pentru Linette. Simona Halep nu se regăsește și este condusă cu 3-0 în setul al doilea

Update 19:02. Game Linette. Poloneza câștigă și al doilea game al setului și conduce cu 2-0.

Update 18.55: Game Linette. Poloneza își adjudecă primul punct din al doilea set.

Update 18.48: Set, Simona Halep! Românca a câștigat game-ul la 0 și își adjudecă primul set cu 6-4

Update 18.45: Magda Linette reduce din handicap, dar Simona va servi pentru set. Este 5-4

Update 18.41: Simona Halep se distanțează din nou și conduce cu 5-3

Update 18.38: Simona Halep face break-ul din nou și revine la conducere. Este 4-3.

Update 18.33: Magda Linette face break-ul și echilibrează situația pe tabelă. Este 3-3

Update 18.29: Simona Halep cedează inițiativa, iar Linette reduce din handicap la 3-2.

Update 18.26: Simona Halep câștigă al patrulea game al meciului și se distanțează la 3-1. Românca a revenit de la 0-40 și a salvat trei mingi de break

Update 18.20: Magda Linette a câștigat primul ei game din meci. Scorul este 2-1 pentru Simona Halep.

Update 18.17: Simona Halep a câștigat al doilea game al meciului.

Update 18.13: Simona Halep a făcut break-ul și a câștigat primul punct al meciului.

Update 18.10: A început meciuld dintre Simona Halep și Magda Linette. Jucătoarea poloneză va servi prima

Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur la Cincinnati

Sorana Cîrstea a avut un debut de coşmar în turneul de la Cincinnati. Ea a reuşit să câştige doar două game-uri contra lui Jil Teichmann.

Românca a fost învinsă cu scorul de 6-2, 6-0 de jucătoarea elveţiană aflată pe locul 65 WTA şi beneficiară a unui wild card.

Cîrstea va primi un premiu de 12.385 de dolari şi un punct WTA.

Situaţie inedită la Cincinnati! Finalista Roland Garros nu a primit viză de intrare în SUA

Finalista Roland Garros, Anastasia Pavliucenkova, a fost nevoită să se retragă de la turneul de la Cincinnati deoarece nu a primit viză de intrare în SUA.

Ocupanta locului 17 WTA şi finalistă la ultima ediţie a Roland Garros, Pavliucenkova a rămas blocată în Canada, unde a evoluat săptămâna trecută la turneul de Montreal şi unde a fost eliminată în turul al doilea.

„Din păcate, trebuie să mă retrag de la Western&Southern Open. Sunt încă în Canada, îmi aştept viza pentru SUA. Speră că o voi obţine în curând şi voi fi ajunge la timp pentru US Open”, a scris ea pe reţelele de socializare.

9:51 Lucian Sănmărtean a dezvăluit de ce a refuzat de 4 ori să lucreze cu Gică Hagi: „Nu o să mai păstrăm chestia aceasta de respect” 9:47 Record negativ pentru Chelsea, înregistrat la umilinţa cu Arsenal! E prima oară când „Albaştrii” păţesc asta într-un sezon! 9:18 FotoOlimpiu Moruţan a fost scos pe targă, iar accidentarea ar fi gravă! Şanse mari ca el să rateze EURO 2024! Ar putea lipsi 6 luni! 9:11 Motivul incredibil pentru care Adrian Mititelu Jr a ajuns de urgenţă la spital cu o supradoză de pastile: „Vino să mă salvezi!” 8:51 Valeriu Iftime l-a elogiat pe jucătorul pe care l-a propus la FCSB: „E un miracol”! Ce a spus despre „explozia” lui Bogdan Andone 8:32 Imaginea horror cu Romario Benzar după ce a fost lovit de Abdallah! Fostul jucător şi-a dat bandajul jos şi le-a arătat tuturor! 8:10 Lucian Sânmărtean insistă ca Gigi Becali să transfere un jucător la FCSB: „E de excepţie” 23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu