Simona Halep a oferit prima reacție după ce s-a retras de la Bad Homburg, unde urma să joace în semifinale, cu Bianca Andreescu.
Campioana noastră a explicat că problemele apărute la mușchii gâtului, în această dimineață, au împiedicat-o să dispute duelul cu jucătoarea din Canada, cu origini românești.
Simona Halep, prima reacție după ce s-a retras de la Bad Homburg
“Îmi pare rău că a trebuit să mă retrag astăzi, înaintea meciului din semifinale. Dar, din păcate, m-am trezit în această dimineață cu gâtul blocat, iar acest lucru nu îmi permite să evoluez la capacitatea mea cea mai bună. M-am simțit excelent aici, la Bad Homburg, mi-a plăcut foarte mult să joc aici.
Vreau să le mulțumesc organizatorilor pentru un astfel de eveniment minunat, unul dintre cele mai bune la care am participat. M-au făcut să mă simt ca acasă și mi-au pus la dispoziție cele mai bune condiții de joc. Să văd o arenă centrală arhiplină tot timpul este ceva unic, iar publicul a fost extrem de respectuos și fantastic cu mine. Ne revedem curând!”, a scris Simona Halep, pe contul de Instagram.
Reclamă
Simona Halep s-a retras înaintea semifinalei cu Bianca Andreescu
Simona Halep s-a retras de la turneul de 250 de puncte de la Bad Homburg. Simo era calificată în semifinale, şi urma să dispute penultimul act cu Bianca Andreescu.
Simona Halep a acuzat o accidentare la gât, motiv pentru care a luat decizia de a se retrage de la Bad Homburg. Simo se pregăteşte de Wimbledon, turneu ce va debuta luni, 27 iunie.
Simona Halep a luat decizia de a se retrage de la turneul unde era calificată în semifinale. Astfel, Bianca Andreescu, jucătoarea pe care Halep ar fi trebuit să o înfrunte în penultimul act, se va duela pentru trofeu cu învingătoarea partidei Alize Cornet – Caroline Garcia.
Simona Halep şi Bianca Andreescu se mai întâlniseră o singură dată, la Turneul Campioanelor. Atunci, Halep s-a impus în 3 seturi. Pentru Simona Halep urmează turneul de la Wimbledon, acolo unde şi-a aflat prima adversară.
Simona Halep – Karolina Muchova, în primul tur de la Wimbledon 2022
Simona Halep se va duela cu Karolina Muchova în primul tur de la Wimbledon 2022.
Muchova are 25 de ani şi este ocupanta locului 82 WTA şi vine după o primă jumătate de sezon modestă. Cea mai bună performanţă este turul 3 de la Roland Garros şi Miami.
La Wimbledon, Muchova a atins în două rânduri faza sferturilor. Ultima oară, chiar anul trecut, când a fost învinsă de Angelique Kerber, după ce le-a eliminat Zhang, Giorgi, Pavlyuchenkova şi Badosa.
Simona Halep este pe jumătatea superioară de tablou a turneului de la Wimbledon, alături de liderul mondial Iga Swiatek. Halep o poate întâlni pe Paula Badosa în optimi, iar în sferturi poate da peste finalista de anul trecut, Karolina Pliskova.
Totodată, Simona Halep se află pe aceeaşi parte de tablou cu Garbine Muguruza şi Coco Gauff, două dintre favoritele turneului.
- Simona Halep, prima reacție după ce s-a retras de la Bad Homburg
- Anunțul campioanei noastre
- Sezonul din NBA se vede exclusiv în AntenaPLAY, începând cu 26 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Sorana Cîrstea, victorie în trei seturi şi calificare în sferturi la Hong Kong: “Îmi pare rău că a trebuit să joc împotriva ei”
- Carlos Alcaraz, OUT la debut la Masters-ul de la Paris. Din martie nu i s-a mai întâmplat așa ceva ibericului
- Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Hong Kong! Revenire spectaculoasă în primul set pentru româncă
- Anunţ oficial. Simona Halep participă la Turneul Campioanelor de la Riad: “Sunt încântată”
- Jaqueline Cristian, la cea mai bună clasare din carieră după semifinalele de la Osaka
































