Sorana Cîrstea – Shuai Zhang 6-4, 1-6, 6-7. Sori a ratat şansa de a juca finala de la Birmingham

Viviana Moraru Publicat: 19 iunie 2022, 14:45 / Actualizat: 14 februarie 2024, 22:52

Sorana Cîrstea a dezvăluit care este secretul formei ei

Sorana Cîrstea, în timpul unui meci / Hepta

Sorana Cîrstea – Shuai Zhang 6-4, 1-6, 6-7. Sorana Cîrstea a pierdut dramatic partida cu chinezoaica Shuai Zhang. Pentru juc[toarea din Rom\nia aceasta a fost cea mai bună performanţă la un turneu pe iarbă.

Cîrstea a reuşit 7 aşi, faţă de 4 ai asiaticei, ambele făcând câte 3 duble greşeli, însă la total Sorana a avut 101 punct, iar Zhang 100.

Cîrstea a condus cu 2-0, în decisiv, a pierdut trei ghemuri consecutive, iar apoi s-a mers cap la cap până în tiebreak. Zhang a condus cu 4-1, Cîrstea a câştigând patru puncte la rând, însă apoi le-a pierdut pe ultimele trei.

Scorul în meciurile directe cu Zhang (33 ani, 54 WTA) este egal acum, 2-2. Cîrstea a învins-o în 2008 la Cuneo, cu 6-3, 4-6, 6-3, în primul tur, şi în 2021 la Strasbourg, cu 6-2, 6-1, în optimi. Chinezoaica s-a impus în cel mai recent meci al lor, anul acesta, în turul al doilea la Miami, cu 6-1, 6-1.

Fiecare româncă şi-a asigurat un cec de 11.000 de dolari şi 110 puncte WTA, Halep urmând să joace săptămâna viitoare la Bad Homburg, iar Cîrstea la Eastbourne.

Şi Simona Halep a fost învinsă în semifinale de Beatriz Haddad Maia, scor 3-6, 6-2, 4-6.

Sorana Cîrstea – Shuai Zhang 6-4, 1-6, 6-7. Sori a ratat şansa de a juca finala

Update 15.06: Finalista se va decide la tie-break.

Update 15.05: Sorana Cîrstea serveşte din nou să rămână în meci. Chinezoaica conduce cu 6-5.

Update 14.50: Dramatism în finalul meciului dintre Sorana Cîrstea şi Shuai Zhang: 5-5.

Update 14.45: Luptă teribilă pentru unloc în finală. Deşi şi-a pierdut avantajul, Sorana Cîrstea luptă fantastic pentru un loc în finală.

Update 14.35: Sorana Cîrstea şi-a pierdut avantajul break-ului şi a fost egalată de Shuai Zhang în setul decisiv: 2-2.

Update 14.25: Sorana Cîrstea a început perfect setul decisiv. A reuşit break-ul şi conduce cu 2-0.

Update 14.21: A început setul decisiv. Sorana Cîrstea luptă pentru un loc în finală.

Update 14.15: Sorana Cîrstea a pierdut al doilea set cu Shuai Zhang, scor 1-6.

Update 14.00: Sorana Cîrstea are mari probleme în setul al doilea. Este condusă cu 4-0!

Update 13.50: Jucătoarea din China a început perfect al doilea set şi conduce cu 2-0!

Update 13.45: Sorana Cîrstea a câştigat primul set cu Shuai Zhang: 6-4.

Update 13.36: Sorana Cîrstea conduce cu 4-3!

Update 13.20: Echilibru perfect între Sorana Cîrstea şi Shuai Zhang: 3-3.

Update 13.15: Început echilibrat de meci! Fiecare jucătoare şi-a câştigat serviciul. Sorana Cîrstea conduce cu 2-1.

Update: A început partida dintre Sorana Cîrstea şi Shuai Zhang.

Meciul Sorana Cîrstea – Shuai Zhang, de la Birmingham, amânat din cauza ploii

Update 16:30: Organizatorii au anunțat că partida a fost amânată pentru duminică din cauza ploii.

Știrea inițială

Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele turneului de la Birmingham, după ce a învins-o pe Donna Vekic, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-4. Românca de pe locul 36 WTA se va duela pentru un loc în finală cu chinezoaica Shuai Zhang, clasată pe 54 WTA.

Sorana Cîrstea – Shuai Zhang, LIVE TEXT, de la ora 16:30

Sorana Cîrstea şi Shuai Zhang vor intra primele pe teren la Birmingham în ziua de sâmbătă. Partida va începe de la ora 16:00 şi va putea fi urmărită în format live text pe as.ro.

UPDATE 15.45: La Birmingham plouă în continuare, iar partida ar urma să înceapă la 16.30!

UPDATE: Partida dintre Sorana Cîrstea şi Shuai Zhang ar trebui să înceapă la ora 16:00.

UPDATE: Partida Soranei Cîrstea din semifinale a fost amânată din cauza ploii.

Sorana Cîrstea va avea în faţă un adversar difcil în semifinalele de la Birmingham. Shuai Zhang a ajuns în această fază a turneului, după ce a depăşit-o sferturi pe Dayana Yastremska, scor 7-5, 6-4.

Cîrstea şi Zhang se vor afla la a 3-a întâlnire directă din circuit. Ultima confruntare dintre cele două a avut loc la Miami, anul acesta. Sorana a pierdut fără drept de apel, în doar 55 de minute, scor 6-1, 6-1.

Sorana Cîrstea a învins-o pe Shuai Zhang, în 2021, pe zgura de la Strasbourg. Românca se impunea cu 6-2. 6-1. Pe parcursul turneului de la Birmingham, Zhang a învins-o şi pe Gabriela Ruse. În optimile de finală, chinezoaica se impunea cu 6-2, 2-6, 7-5 în faţa româncei.

Shuai Zhang a avut performanţe notabile în proba de dublu. Aceasta este dublă campioană de Grand Slam. Chinezoaica a triumfat la Australian Open şi US Open, la turneul american fiind chiar câştigătoare en-titre, alături de Samantha Stosur.

Sorana Cîrstea, prima reacție după calificarea în semifinale la Birmingham

Sorana Cîrstea a reacționat după ce s-a calificat în semfinalele turneului de la Birmingham. Românca a bătut-o după o luptă teribilă pe Donna Vekic, cu 5-7, 6-3, 6-4.

Până acum, Sorana Cîrstea nu ajunsese niciodată în semfinalele unui turneu pe iarbă. Sori se simte ca acasă la Birmingham și visează să câștige turneul.

„Cred că nu prea târziu să înveți, să te adaptezi, nu contează unde ești în clasament sau ce vârstă. Încă învăț suprafața asta, merge bine. Cred că nu am greșit mult, Donna a revenit și a avut câteva game-uri în care a jucat incredibil. M-am gândit: ‘adversara joacă mai bine, concentrează-te! e un meci nou, o nouă oportunitate, nu contează scorul, scorul va fi consecință!’. E incredibil! Mă simt ca acasă, vă mulțumesc pentru că ați stat în cădură să ne vedeți! Sper să revin cu un tenis bun”, a spus Sorana Cîrstea, conform digisport.ro.

Aceasta a fost a cincea întâlnire directă dintre Sorana și Vekic, iar românca conduce acum cu 3-2. Primul duel avusese loc tot la Birmingham, în sferturile din 2013, când croata se impunea cu 6-2, 6-1.