Închide meniul

Aryna Sabalenka, revenire senzaţională la Madrid! Campioana en-titre a încheiat seria fabuloasă a lui Danielle Collins

Alex Masgras Publicat: 30 aprilie 2024, 8:55

Comentarii
Aryna Sabalenka, revenire senzaţională la Madrid! Campioana en-titre a încheiat seria fabuloasă a lui Danielle Collins

Aryna Sabalenka, în timpul meciului cu Danielle Collins, în optimile de finală de la Madrid / Profimedia

Aryna Sabalenka a reuşit o revenire senzaţională la Madrid! Numărul 2 WTA s-a calificat în sferturile de finală ale turneului din capitala Spaniei, după un duel extrem de echilibrat în optimi cu Danielle Collins.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sabalenka s-a impus cu 4-6, 6-4, 6-3, după 2 ore şi 25 de minute de joc. Jucătoarea din Belarus continuă astfel lupta pentru apărarea trofeului pe care l-a câştigat în două rânduri (2021 şi 2023).

Aryna Sabalenka, revenire senzaţională la Madrid! Campioana en-titre a încheiat seria fabuloasă a lui Danielle Collins

Danielle Collins traversează cea mai bună perioadă a carierei chiar în anul în care se va retrage. Finalista din 2022 de la Australian Open a început foarte bine meciul de la Caja Magica şi s-a impus cu 6-4 în primul set care a avut nu mai puţin de cinci break-uri.

În setul secund, Sabalenka a revenit şi a obţinut singurul break al setului într-un moment extrem de important, la 4-4. Ea a reuşit un game mai târziu să închidă setul la 6-4. În decisiv, jucătoarea din Belarus s-a distanţa foarte repede la 3-0 şi, chiar dacă a pierdut un break, a menţinut avansul şi a încheiat partida pe serviciul adversarei, cu 6-3 în decisiv.

Aryna Sabalenka a pus astfel capăt seriei incredibile a lui Danielle Collins de 15 victorii la rând în circuitul WTA, începută pe 20 martie. În tot acest timp, Collins a câştigat turneele de la Miami şi Charleston.

Reclamă
Reclamă

Pentru un loc în semifinalele de la Madrid, Aryna Sabalenka o va întâlni pe rusoaica Mira Andreeva (43 WTA), tânăra care a împlinit 17 ani săptămâna aceasta. Ea a trecut în optimile de finală de Jasmine Paolini (13 WTA) din Italia, scor 7-6(2), 6-4, după o oră şi 42 de minute de joc.

Sferturile de finală de la WTA Madrid:

Reclamă
  • Iga Swiatek – Beatriz Haddad Maia
  • Madison Keys – Ons Jabeur
  • Yulia Putintseva – Elena Rybakina
  • Mirra Andreeva – Aryna Sabalenka

Coco Gauff, OUT de la Madrid! Madison Keys a învins-o în decisiv

Coco Gauff e OUT de la Madrid! Ocupanta locului 3 WTA a a fost învinsă de compatrioata sa Madison Keys, locul 20 mondial, în trei seturi, 6-7 (4), 6-4, 4-6, în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro.

Madison Keys, cap de serie numărul 18, s-a impus după două ore şi jumătate de joc şi va disputa primul său sfert de finală la acest turneu, unde mai atinsese o singură dată optimile, în 2016

Ea va lupta pentru un loc în semifinale cu tunisianca Ons Jabeur, cap de serie numărul 8, care a trecut luni de letona Jelena Ostapenko (favorită numărul 9), cu 6-4, 6-0.

Într-un alt meci disputat luni la Madrid, Iga Swiatek a învins-o fără drept de apel pe Sara Sorribes, cu 6-1, 6-0.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:36
Germania și Olanda s-au calificat la Campionatul Mondial! Victorii clare pentru cele două favorite. Rezultatele serii
23:09
România – San Marino LIVE VIDEO (marţi, 21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY). Ultimul meci al tricolorilor în preliminarii
23:02
Anunţul important făcut de Neluţu Varga în timp ce echipa lui, CFR Cluj, riscă depunctarea!
22:47
Impresarul lui Denis Drăguș a dat replica, după oferta lui Gigi Becali. Mesaj pentru Marius Șumudică
22:42
Germania, repriză incredibilă în meciul pentru World Cup 2026! Au curs golurile aproape ca în Cehia – Gibraltar
22:28
Jake Paul, un nou meci de senzaţie! Îl va înfrunta pe Anthony Joshua: “O să explodeze internetul cu faţa lui”
1 Adrian Mutu a caracterizat cu un singur cuvânt jocul făcut de Ianis Hagi în meciul de coşmar cu Bosnia! 2 Afacerea în care Cosmin Olăroiu a investit milioanele arabilor: “Nu mă văd antrenând la 80 de ani, ca Lucescu” 3 “Parcă era balerină” Adrian Porumboiu nu l-a iertat pe un tricolor! Nici Mircea Lucescu nu a scăpat 4 UPDATEÎnfrângerea dramatică a Ungariei a schimbat lista cu posibilele adversare ale României! Pe cine putem întâlni la baraj 5 FRF va merge la FIFA, după scandările rasiste din Bosnia! Comunicatul oficial al federaţiei 6 Răsturnare de situaţie! Decizia pe care a luat-o Mircea Lucescu despre viitorul lui, după ruşinea din Bosnia
Citește și