Barbora Krejcikova – Jelena Ostapenko e finala de la Birmingham. Barbora Krejcikova (Cehia, 12 WTA, principala favorită) şi Jelena Ostapenko (Letonia, 17 WTA, favorită nr. 2) vor fi adversare în finala de duminică a turneului WTA 250 de la Birmingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 259.203 euro.
Aşa cum se ştie, Krejcikova, câştigătoarea de la Roland Garros din 2021, a învins-o lejer sâmbătă în semifinale, în două seturi, pe chinezoaica Lin Zhu (39 WTA), 6-3, 6-2 şi speră ca duminică să câştige cel de-al 7-lea său titlu şi al doilea al sezonului, după cel de la Dubai.
Barbora Krejcikova – Jelena Ostapenko, finala de la Birmingham
Ostapenko, câştigătoare de asemenea la Roland Garros în 2017 şi semifinalistă la Wimbledon un an mai târziu, a avut nevoie de trei seturi pentru a se impune, în penultimul act, cu 5-7, 6-2, 6-4, în faţa rusoaicei Anastasia Potapova (21 WTA, favorită nr. 4).
Letona o eliminase în optimi pe americanca Venus Williams tot după un meci de trei seturi.
- Barbora Krejcikova – Jelena Ostapenko, finala de la Birmingham
- Barbora Krejcikova şi Jelena Ostapenko erau primele două favorite
- Tragerea la sorţi a barajului pentru World Cup 2026 este joi, 20 noiembrie, de la ora 14:00, LIVE în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- România, victorie clară cu Noua Zeelandă la Billie Jean King Cup. Urmează meciul cu Polonia lui Iga Swiatek
- Cerere-record pentru meciul de retragere al Simonei Halep. Dubla campioană de Grand Slam, peste Ronaldinho
- “Activitatea preferată după retragere?” Simona Halep a dat răspunsul, la aproape un an de când s-a retras
- Aryna Sabalenka s-a calificat în finala Turneului Campioanelor! Victorie după un meci de peste două ore
- Elena Rybakina, prima finalistă la Turneul Campioanelor! A 10-a victorie la rând, după meciul cu Jessica Pegula






























