Când se joacă Simona Halep – Danielle Collins, meciul din turul al doilea de la Roma! Organizatorii au anunţat ora de start a duelului de foc

Dragoș Vasile Publicat: 10 mai 2022, 21:04 / Actualizat: 10 mai 2022, 22:23

Comentarii
Când se joacă Simona Halep – Danielle Collins, meciul din turul al doilea de la Roma! Organizatorii au anunţat ora de start a duelului de foc

Simona Halep, a doua favorită la Roma / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Organizatorii turneului de la Roma au anunţat ora de start a meciului Simona Halep – Danielle Collins. Cele două s-au întâlnit de două ori în carieră şi şi-au împărţit victoriile.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep, locul 21 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-4, 6-4, pe franţuzoaica Alize Cornet, locul 34 WTA, în turul 1 al turneului de la Roma.

Ora de start a meciului Simona Halep – Danielle Collins, din turul al doilea de la Roma

În turul al doilea, Simona Halep o va întâlni pe Danielle Collins. Confruntarea va avea loc începând cu ora 17:00, ora României. Meciul este programat al patrulea pe terenul Pietrangeli şi va fi LIVE TEXT pe AS.ro.

Simona Halep şi Danielle Collins s-au întâlnit de două ori în carieră şi şi-au împărţit victoriile. Halep s-a impus la US Open, în 2014, în primul tur, 6-7, 6-1, 6-2. Americanca de 29 de ani şi-a luat revanşa la Montreal, anul trecut, unde a învins-o pe Simona, cu 2-6, 6-4, 6-4.

Danielle Collins a avut un început de an spectaculos şi s-a calificat până în finala de la Australian Open, unde a fost învinsă de Ashleigh Barty. Pe traseu, ea le-a eliminat pe Mertens, Cornet sau Swiatek.

Reclamă
Reclamă

Simona Halep a câştigat turneul de la Roma, în 2020, după o finală contra Karolinei Pliskova. Ea a mai disputat două finale, în 2017 şi 2018, ambele pierdute în faţa aceleiaşi jucătoare, Elina Svitolina. De partea cealaltă, Danielle Collins debutează la Roma 2022 direct în turul 2. Ea nu a depăşit niciodată această rundă, în care a mai ajuns în 2018 şi 2019.

Simona Halep are un duel de foc cu Danielle Collins, la Roma

Simona Halep are un duel de foc cu Danielle Collins, la Roma. Campioana noastră a vorbit despre meciul care o aşteaptă în turul 2 de la Foro Italico. Aceasta este a treia dispută directă dintre cele două, scorul fiind egal, 1-1.

Danielle Collins are un început excelent de an. Ea a ajuns în finala de la Australian Open 2022, după ce le-a eliminat pe traseu pe Elise Mertens, Alize Cornet sau Iga Swiatek.

Reclamă

„Mă aștept la un meci greu, ea e o jucătoare competitivă, dar și eu sunt, așa că sper să fie un meci bun. Mă simt bine tot timpul la Roma, am amintiri frumoase, publicul este extraordinar, terenul îmi dă o energie bună. Sper să joc bine și să mă bucur de orașul acesta frumos”, a spus Simona, pentru digisport.ro, despre duelul cu Collins, ocupanta locului 9 WTA.

Pe de altă parte, Simona Halep este favorita certă în partida cu Danielle Collins. Ea are o cotă de 1.40 la calificarea în turul 3 de la Foro Italico. De partea cealaltă, americanca are o cotă de 3.50.

Mesajul lui Patrick Mouratoglou pentru Simona Halep

Mesajul lui Patrick Mouratoglou pentru Simona Halep a venit chiar la o postare a campioanei noastre. Simo a lăudat atmosfera de la Foro Italico, iar antrenorul ei a reacționat.

„Fantastică treabă astăzi, Simona”, a fost mesajul lui Patrick Mouratoglou. „Început câştigător la Roma. Mulţumesc tuturor pentru susţinere. Atmosfera de pe teren a fost incendiară”, a scris Halep, pe contul său de Instagram.

Simona Halep, locul 21 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-4, 6-4, pe franţuzoaica Alize Cornet, locul 39 WTA, în turul I al turneului de la Roma. Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 13.176 de euro şi cu 60 de puncte WTA.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va fi surpriza neplăcută a Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:50

Brian Brobbey, performanță uriașă după dubla din Olanda – Suedia! Nu s-a mai întâmplat de 20 de ani

20:50

LIVE VIDEOOlanda – Suedia 2-0, în direct pe Antena 1 și AntenaPLAY. Brobbey, dublă în 17 minute! Gol anulat pentru suedezi

20:26

VideoToate detaliile din Piaţa World Cup, unde pot fi văzute live meciurile de la Campionatul Mondial

19:48

Se face sau nu transferul lui Michael Olise la Real Madrid? Comunicatul oficial emis de clubul din La Liga

19:37

Gabriela Ruse, victorie importantă în calificările pentru WTA Bad Homburg. Românca a trecut de o mare favorită

19:27

VideoJurnal Antena Sport | Un Mondial de neuitat

1 Trabzonspor a decis: ce se întâmplă cu Denis Drăguş, după ce atacantul s-a înţeles cu Gigi Becali 2 Un nou transfer în Belgia după Olaru. Fotbalistul din Liga 1 și-a dat acordul 3 Pierluigi Collina a dezvăluit cum l-a ales pe Istvan Kovacs să arbitreze meciul 1.000 de la Mondiale 4 Se pregătește să fugă de la FCSB. Mihai Stoica: “Am mari dubii că vine la reunire” 5 Prima reacție a lui Anderson Ceara, după ce transferul său la FCSB a picat. Postarea brazilianului 6 Răsturnare uriaşă de situaţie: Anderson Ceara nu mai ajunge la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul
Citește și