Irina Begu a pierdut finala turneului din Antalya. Cu câți bani s-a ales românca, după meciul cu Jessica Bouzas

De Alex Ioniță
Publicat: 31.03.2024, 17:38

Irina Begu a pierdut finala turneului din Antalya

Irina Begu / Profimedia

Irina Begu a pierdut finala turneului din Antalya. Jucătoarea din România nu a reușit să câștige prima întrecere la care a participat, după revenirea în circuit.

Irina Begu, locul 126 WTA, a pierdut, duminică, finala turneului de categorie WTA 125 Megasaray Hotels Open, din Antalya.

Begu, favorită 4, a fost învinsă de spaniola Jessica Bouzas Maneiro (127 WTA şi cap de serie 5), scor 6-2, 4-6, 6-2. Meciul a durat două ore şi jumătate, notează news.ro.

La turneul din Turcia a participat şi Gabriela Ruse, jucătoare care a fost eliminată în primul tur.

Câştigătoarea turneului a obţinut 15.000 de dolari şi 125 de puncte, iar Begu primeşte 8.000 de dolari şi 81 de puncte în clasamentul WTA.

Performanța Irinei rămâne totuși una impresionantă, având în vedere că a ajuns în ultimul act al competiției fără să piardă vreun set! A trecut cu scorul de 2-0 de Kraus, Wurth, Hercog și Uchijima.

Înainte de acest turneu, Irina Begu a jucat ultimul meci la finalul lunii august a anului trecut. Atunci, pierdea cu scorul general de 0-2 partida cu Korpatsch, la US Open.

Gabriela Ruse a pierdut încă din primul tur la turneul din Antalya

Gabriela Ruse a pierdut încă din primul tur la turneul din Antalya. Sportiva noastră s-a ales doar cu un premiu de consolare, atât în bani cât și în puncte WTA.

Ruse (26 ani, 170 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după aproape trei ore de joc (2 h 46 min), notează agerpres.ro.

Gabriela Ruse a ratat două mingi de meci în tiebreak-ul actului secund, la 6-4 pentru ea, însă apoi a pierdut patru puncte consecutive şi setul.

Românca se impusese în prima sa confruntare cu Kawa (31 ani, 190 WTA), în 2019, în ultimul tur al calificărilor la Wimbledon, cu 7-5, 6-1.

Ruse s-a ales cu un cec de 1.250 de dolari şi 7 puncte WTA.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

15
23:10
Corvinul Hunedoara a câştigat Cupa României! Victorie istorică pentru echipa lui Florin Maxim, după lovituri de la 11 metri!
15
22:52
„Trebuie s-o spun!” Fatih Terim, mesaj categoric după ce a fost umilit de PAOK-ul lui Răzvan Lucescu
15
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
15
22:45
Accidentare cumplită pentru fiul lui Narcis Răducan! Cât va lipsi de pe teren Iustin! Verdictul medicilor este devastator!
15
22:30
Răzvan Lucescu, prima reacţie după victoria uriaşă din derby-ul cu Panathinaikos! PAOK, la un pas de titlu în Grecia
15
22:00
PAOK – Panathinaikos 4-1 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Răzvan Lucescu e pe primul loc în Grecia, cu o etapă înainte de final!
15
21:55
Dorinel Munteanu, criză de nervi, după golul marcat de Corvinul în finala Cupei României! Gestul făcut imediat
15
21:26
Ce a spus Simona Halep despre Patrick Mouratoglou, antrenorul care o pregătea când a fost depistată pozitiv: „Asta nu e adevărat”
15
21:17
„O tortură!” Cea mai dură reacţie, după ce Simona Halep a abandonat în primul tur al turneului de la Paris