Halep a închis meciul în minimum de seturi, dar a avut emoții în actul secund. Adversara ei a câștigat trei game-uri la rând și a părut a fi capabilă să trimită confruntarea în “decisiv”. Campioana noastră și-a revenit la timp și a triumfat la Moscova. A recunoscut, la final, că se aștepta la un duel tensionat.
Simona Halep s-a calificat în turul 2 de la Kremlin Cup
“Mulțumesc mult. A fost un meci dificil. Știam că va fi o luptă dură, chiar dacă am câștigat primul set ușor. Nu e ușor să îi returnezi, serviciul m-a ajutat mult azi“, a declarat Simona Halep imediat după meciul din manșa inaugurală.
“Simo” a fost întrebată, pe teren, dacă se gândește la câștigarea trofeului. În 2013 reușea să devină campioană în capitala Rusiei.
“Este greu să mă gândesc la titlu în acest an, pentru că am fost accidentată. Orice e posibil, mă voi lupta. Îmi place la Moscova, sper să stau cât mai mult aici“, a precizat Simona.
Campioana nostră s-a calificat în turul secund, acolo unde va întâlni o altă jucătoare din Rusia. Se va duela cu câștigătoarea meciului Veronika Kudermetova (32 WTA) – Oksana Selekhmeteva (238 WTA).
Simona Halep – Anastasia Potapova 6-1, 6-4
Halep a profitat de lipsa de experiență a tinerei de 20 de ani și a cedat un singur game în primul set. Situația nu s-a schimbat nici în actul secund. Potapova s-a întrecut în duble greșeli și i-a permis Simonei să conducă cu 3-1. Favorita publicului a avut însă o revenire surprinzătoare și a restabilit egalitatea. Mai mult, a trecut la conducere!
Românca și-a revenit la timp și a profitat și de greșelile tinerei adversare. În cele din urmă, Halep nu și-a mai iertat adversara și a închis meciul cu 6-1, 6-4.
- Simona Halep – Anastasia Potapova 6-1, 6-4
- Ce a declarat Simona Halep la finalul meciului de la Moscova
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Sorana Cîrstea, eliminată în optimi la Dubai. Înfrângere în două seturi cu o adversară cu 15 ani mai tânără
- Sorana Cîrstea a scăpat de un duel “de foc” la Dubai. Românca, față în față cu o speranță a tenisului în optimi
- Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse, calificare fantastică în sferturile probei de dublu la Dubai
- Sorana Cîrstea, victorie uriașă la Dubai. Românca a învins în doar 69 de minute favorita 10 a competiției
- Jaqueline Cristian s-a calificat în optimi la Dubai după 34 de minute! Va juca pentru sferturi împotriva numărului 7 WTA

































