Un nou şoc la Roland Garros 2021! Ashleigh Barty s-a retras. Numărul 1 mondial nu a mai putut continua meciul din turul secund contra polonezei Magda Linette.
Roland Garros 2021 | Ashleigh Barty s-a retras
Scorul era 6-1, 2-2 în favoarea numărului 45 WTA, când Barty a acuzat dureri la spate. Australianca a avut probleme medicale şi în urmă cu 2 săptămâni, când a jucat la Roma.
Barty nu a participat la ediţia de anul trecut de la Roland Garros, dar a câştigat trofeul în 2019, ultima dată când a participat.
Magda Linette progresses to the third-round after 2019 Champion Ashleigh Barty retires due to injury, 6-1, 2-2 [ret].
The Pole meets Ons Jabeur next. #RolandGarros pic.twitter.com/qZvFBe3GaL
— Roland-Garros (@rolandgarros) June 3, 2021
Naomi Osaka: „Mă simţeam anxioasă”
Şi numărul 2 WTA s-a retras de la Paris. Naomi Osaka a luat decizia din cauza conflictului cu organizatorii, care au amendat-o pentru că a refuzat să meargă la conferinţele de presă.
„Salutare tuturor! Nu este o situație pe care mi-am imaginat-o sau am intenționat să o creez acum câteva zile. Cred că, acum, cel mai bun lucru pentru turneu, pentru ceilalți jucători și bunăstarea mea este să mă retrag, astfel încât toată lumea să se poată concentra asupra tenisului care se desfășoară la Paris.
Nu am vrut niciodată să atrag atenția și accept că nu am ales momentul ideal de a transmite acest mesaj, iar acesta ar fi putut fi mai clar. Aici, la Paris, mă simțeam deja vulnerabilă și anxioasă, așa că îmi voi lua timp departe de teren acum”, a anunțat Osaka.
Petra Kvitova s-a accidentat la conferinţa de presă
O altă favorită, Petra Kvitova, a fost nevoită să abandoneze după ce s-a accidentat incredibil, la conferința de presă!
„Cu mare tristețe îmi anunț retragerea de la Roland Garros. În timpul conferinței de presă de duminică, după prima victorie, am căzut și m-am accidentat la gleznă. Din nefericire, după un RMN și discuții îndelungate cu oamenii din staff, am luat o decizie grea. Este mai înțelept să nu mai joc.
Este un ghionion incredibil ce s-a întâmplat, dar voi rămâne puternică și voi munci pentru a mă recupera. Vreau să revin în sezonul pe iarbă!”, a scris Kvitova pe Twitter.
- Barty s-a retras
- Era condusă de Linette
- WTT Champions Yokohama 2026 se vede în AntenaPLAY (4-9 august)
- Juventus - Inter e pe 8 august, de la ora 14:00, în AntenaPLAY
- Sorana Cîrstea, eliminată în turul al doilea de la Toronto de Maya Joint
- Gabriel Ruse, eliminată în turul doi la Toronto de Potapova. Câți bani primește
- Jucătoarea care o admira pe Simona Halep e noul star din WTA! Parcurs fabulos la Washington
- Jurnal Antena Sport | Din dragoste pentru Sorana
- Mesajul publicat de Simona Halep, la 7 ani de la triumful istoric de la Wimbledon

































