Închide meniul

Sorana Cîrstea, eliminare “fulger” din optimile turneului de la Washington. Liudmila Samsonova a învins-o în 59 de minute!

Iulian Focșăneanu Publicat: 3 august 2023, 10:04

Comentarii
Sorana Cîrstea, eliminare fulger din optimile turneului de la Washington. Liudmila Samsonova a învins-o în 59 de minute!

Sorana Cîrstea, în timpul unui meci / Profimediaimages

Sorana Cîrstea a suferit o eliminare “fulger” din optimile turneului WTA de la Washington. Românca în vârstă de 33 de ani nu a avut nicio şansă în faţa rusoaicei Liudmila Samsonova.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Românca de pe locul 32 mondial a fost eliminată, joi dimineaţă, în turul doi al turneului de la Washington, cu premii în valoare de 780.637 de dolari.

Sorana Cîrstea, eliminare “fulger” din optimile turneului de la Washington

Cîrstea a fost învinsă de rusoaica Liudmila Samsonova, favorită 8 şi locul 18 mondial, scor 6-1, 6-3. Meciul a durat 59 de minute, anunţă news.ro.

Sorana a fost depăşită la toate capitolele şi nu a avut nici măcar o minge de break. Pentru prezenţa în turul doi, Cîrstea va primi 11.600 de dolari şi 55 de puncte WTA.

În alt meci din optimi, ucraineanca Elina Svitolina a învins-o clar pe jucătoarea rusă Daria Kasatkina, a cincea favorită, cu 6-2, 6-2.

Reclamă
Reclamă

Rezultatele înregistrate în optimi la Mubadala Citi DC Open:

Elina Svitolina (Ucraina) – Daria Kasatkina (Rusia) 6-2, 6-2
Madison Keys (SUA) – Jennifer Brady (SUA) 6-4, 6-0
Belinda Bencic (Elveţia) – Lauren Davis (SUA) 6-1, 6-4
Cori Gauff (SUA) – Hailey Baptiste (SUA) 6-1, 6-4
Liudmila Samsonova (Rusia) – Sorana Cîrstea (România) 6-1, 6-3

În primul tur, “Sori” reuşise să o elimine pe Petra Martic, ocupanta locului 36 WTA. Românca câştigase în două seturi, cu scorul de 6-3, 7-6 (15-13).

Reclamă

Simona Halep a coborât două locuri în clasamentul WTA

Simona Halep a coborât două locuri în clasamentul WTA. Suspendată provizoriu pentru dopaj, Simona Halep se află pe locul 56. Cea mai bine clasată jucătoare din România este Sorana Cîrstea.

Halep, care este suspendată provizoriu de anul trecut pentru dopaj, a coborât două locuri în clasamentul WTA dat publicităţii luni.

Simona Halep ocupă acum poziţia 56, cu 1000 de puncte. Trei jucătoare din România sunt mai bine clasate decât Halep. Este vorba de Sorana Cîrstea – locul 32 (menţinere, 1316 puncte), Irina Begu – locul 41 (menţinere, 1197 puncte), Ana Bogdan – locul 47 (coborâre de 8 locuri cu 1094 puncte).

Lider este în continuare poloneza Iga Swiatek, care are 9490 puncte.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai bun jucător al momentului la FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:00
Au apărut dovezile: Real Madrid, cea mai dezavantajată dintre granzii din La Liga
14:33
EXCLUSIVAdrian Ilie a dezvăluit că Gigi Becali e all in pentru transferul de titlu la FCSB! Ar fi mutarea iernii în România
13:47
EXCLUSIVPancu rupe tăcerea! Ce l-a deranjat la Louis Munteanu: “Nu avea voie! Clubul să intervină! Sunt revoltat”
13:40
Marius Șumudică nu duce lipsă de oferte! Anunțul antrenorului: “Mă simt ca peștele-n apă”. Cine l-a refuzat
12:35
EXCLUSIVMarius Niculae a anunţat care este atuul lui Dinamo în lupta pentru titlu: “Şi suporterii văd asta”
12:23
Andrei Rațiu, într-un top select! Pe ce loc se află în clasamentul condus de Lamine Yamal
1 Prima mutare a iernii la Dinamo. Andrei Nicolescu a confirmat: „Merge cu noi în cantonament” 2 Louis Munteanu a rupt tăcerea după scandalul uriaş provocat după ce a îmbrăcat tricoul FCSB. Ce a putut spune 3 Jucătorul din Liga 1 a adus prima victorie din istoria țării sale la Cupa Africii pe Națiuni, după 16 încercări 4 Răsturnare de situație la FCSB! Mihai Stoica a anunțat prima plecare a iernii: “Ne-am strâns mâna! E liber” 5 Fotbalistul de la FCSB, cel mai slab de pe teren! A comis penalty la Cupa Africii și a fost schimbat primul 6 „Pleci de la FCSB?” Răspunsul categoric dat de Florin Tănase, după anunțul agentului lui
Citește și