Închide meniul
Video

SuperPrieteni, de Gică Popescu! “Ce bine se dormea pe cartoane!” Stoichkov, poveşti fabuloase. A debutat la “Iuri Gagarin” şi a muncit în fabrică

Mihai Ispas Publicat: 17 iulie 2021, 19:23

Comentarii

as.ro

Gică Popescu a învăţat totul despre superprietenul său, Hristo Stoichjov, alături de care a jucat la Barcelona.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Hristo Stoichkov, poveşti fabuloase la SuperPrieteni: “Ce bine se dormea pe cartoane!”

“- Tu te-ai născut la Plovid, nu? Acolo ai început să joci fotbal. Apoi ai jucat la o echipă care se numea Iuri Gagarin, nu?
– Da, era o fabrică de carton. Ce frumos era! Munceam şi ştii ce bine se dormea pe cartoane?! Stătea la umbră şi îţi puneai un carton cam aşa de gros (n.r. face semn cu degetele, 2-3 centimetri). Pe jos erau pietricele, dar nu simţeai nimic”, i-a povestit Stoichkov lui Popescu la SuperPrieteni, powered by SuperBet, în timp ce românul îl plimba cu barca prin Delta Dunării .

Bulgarul a câştigat Balonul de Aur, un premiu aproape de care a fost şi Gică Hagi.

“- Crezi că va mai fi un alt jucător bulgar care să facă ce ai făcut tu? Uitându-te la fotbalul din ţara ta de acum…
– Acum, nu. Nu se poate. Sper ca într-o bună zi să apară unul. Deja, după mine, erau 2-3 jucători care au ajuns la un nivel înalt. Berbatov, Martin Petrov, Stilian Petrov… Au jucat la echipe de top. Dar, normal, când câştigi doar campionate şi nu câştigi şi o cupă importantă, rămâi de căruţă. Cred că cel mai aproape de mine a fost Berbatov”, a mai spus Stoichkov.

Gică Popescu şi Hristo Stoichkov, dezamăgiţi de tinerii fotbalişti

Cei doi prieteni s-au pus de acord. Sunt amândoi dezamăgiţi de tinerii fotbalişti care vin din urmă în România şi Bulgaria. Popescu a dat tonul criticilor.

Reclamă
Reclamă

“- Câştigi campionate într-o ţară, dar dacă nu câştigi ceva important, nu laşi nimic în urmă.
– Absolut, Gică…
– De câte ori vorbesc cu jucătorii tineri, le spun că dacă vor să facă ceva important în fotbal, să lase ceva în urmă, trebuie să câştige un titlu important, o Cupă UEFA, o Ligă a Campionilor şi să joace cel puţin la un Mondial. Un Mondial e un Mondial!
– Da, e o mare bucurie.
– Îţi dă o senzaţie nemaipomenită.
– Înainte câte echipe eram? 24. Apoi au fost 32. Cred că e fundamental pentru jucătorii tineri… În ziua de azi avem tatuaje, telefoane, whatsapp…”, şi-au mai spus Stoichkov şi Popescu, la SuperPrieteni.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:22
Ce salariu are de fapt Kyros Vassaras, preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor
11:59
Ce loc ocupă Liga 1 la venituri, la nivel european. Capitolul cu cea mai spectaculoasă creştere în fotbalul românesc
11:53
100 de zile până la World Cup 2026! Care sunt favoritele specialiştilor! Ce cotă are România
11:29
Adrian Ilie l-a sfătuit pe Gigi Becali să renunţe la un jucător de la FCSB: “Are nevoie să joace”
10:43
Denis Alibec a primit verdictul din partea medicilor. Emoţii pentru Mircea Lucescu, după accidentarea atacantului
10:15
Valeriu Iftime a anunţat ce antrenor vrea să aducă la Botoşani în locul lui Leo Grozavu: “Este pe listă”
1 CFR Cluj nu a plătit toţi banii! Ce se întâmplă cu depunctarea ardelenilor 2 Mario Tudose şi Matei Ilie, pe lista de achiziţii a lui Gigi Becali: “Om m-am făcut” 3 Steven Nsimba, transfer la o echipă de top din Europa. Lovitură financiară pentru Mihai Rotaru 4 Kyros Vassaras a dat verdictul, după fazele controversate din Farul – CFR Cluj 1-2. Discuţiile din camera VAR, publicate 5 Gigi Becali, şedinţă de urgenţă la Palat după umilinţa FCSB-ului. Ce se întâmplă cu Mihai Stoica şi Mirel Rădoi 6 Ilie Dumitrescu a aflat ce vrea să facă Gigi Becali la FCSB şi a reacţionat: “E senzaţional”
Citește și